YEREL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 11:32   Güncelleme : 20-09-2021 11:32

E-TWİNNİNG KALİTE ETİKETİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Avrupa'daki okullar için oluşturulmuş bir topluluk olan E-Twinning 2020 Artvin Kalite Etiketi ödül töreni yapıldı.

E-TWİNNİNG KALİTE ETİKETİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Programda e-Twinning Ödülü Alan Okullar ve Öğretmenlere Kalite Etiketi Ödülü verildi.

Ödül töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar "Çocuklarımızın bütün yeteneklerinin geliştirilmesi; onların ileride kültürel, sosyal ve akademik gelişimleri için önemli olduğundan Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımızın bütünsel gelişimlerini önemsiyoruz. Ayrıca okullarımızda daha fazla sinerji oluşturmak için de projelerin önemine inanıyoruz ve yaptığımız projelerle hem okul içinde hem de okul dışında birçok başarılı çalışmaya imza atmak için gayret ediyoruz." dedi. Okullarda yapılan projeler sonucunda okulların hem maddi hem de manevi birçok kaynağa sahip olduğunu belirten Acar "2020 yılında 11 öğretmenimiz; 20 e-Twinning projesi ile 20 Ulusal Kalite etiketi, 5 Avrupa etiketi ödülü almaya hak kazanmıştır. 7 Okulumuzun da e-Twinning Okulu olmaya hak kazandı. İlimizde e-Twinning projelerinde büyük bir başarı artışı oldu” ifadelerini kullandı. Çocuklara uluslararası rekabet gücünü kazandırmak için uluslararası işbirliği ile yapılan projelere verdikleri önemin altını çizen Acar "Diğer ülkelerdeki gelişim ve değişimleri yakından takip ederek sürekli gelişim ve değişim içinde olmaya gayret etmeliyiz.  Salgın dolayısıyla 2020'de birçok eğitim ve çalışmanın çevrim içi olmasına rağmen ilimizde birçok başarılı çalışmaya imza attık. Bu başarılı çalışmalarından ötürü emeği geçen tüm yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ve tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Ulusal temel isteğimiz nitelikli projeler üretmek yenilik ve eğitim teknolojileri genel müdürlüğü olarak öğretmenlerin alanda daha rahat etmesi adına yenilikçi projeler ürettiklerini söyleyen Destek Servisi Mesleki ve Pedagojik Gelişim Sorumlusu Dr. Hülya Bal,  “Bu yıl dünya bankası ile 160 milyon dolarlık bütçe ile yeni projeye başladık Türkiye Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim (SSDE) Projesi. Eğitim kademelerinde Avrupa’da birliğe gidiliyor. artık eğitimler uluslararasılaştırılıyor ve ISCED kurallarına göre standart bir hale gelecek. Böylece 2019 yılında pilot olarak başladığımız akademisyenlerle e-twinning projelerini yürütmek isimli projelerimizde öğretmen akademisi projemizde dünyaya avrupaya açılmaya başladık. Bu alanda da e-twinning kendini akademik olarak geliştirecek ve öğretmenlerimiz üniversiteden sonra alanda göreve başlıyorlar ama üniversitelerle irtibatını koparmayacak. Bunların hepsi portala 927 bin öğretmen Avrupa’dan 300 bin öğretmen Türkiye’den kayıtlı. 206 bin okul Avrupa’dan 52 bin Türkiye’den kayıtlı. Bu kadar eğitimci e-twinning ortamında daha kaliteli nasıl eğitim yapabiliriz şeklinde bir arada çalışıyorlar” diye konuştu.

Borçka Cumhuriyet İlkokulu Sınıf Öğretmeni Gülümser Balcı E-Twinning projeleri sayesinde velilerinde eğiğtimde aktif rol oynadığını aktararak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Günümüz teknoloji çağı ve büyük bir hızla ilerliyor. Öğretmenlik bilim ve eğitimle ilgili olduğu için bu gelişime ayak uydurması gereken yegane mesleklerin başında geliyor. İşte bu anda e-Twinning projeleri biz öğretmenlerin en büyük destekçisi durumuna geliyor. E-Twinning projelerini gerek öğrencilerime gerek mesleki gelişimime büyük faydaları oldu. Örneğin bana bu ödülleri kazandıran projelerimden biri öğrencilerime okuma alışkanlığı ve yazarlık becerisi kazandırmaktı. Diğeri ise velilerime okuma alışkanlığı kazandırmaktı. Proje sonunda öğrencilerimle özgün bir hikâye kitabı oluşturma imkânı bulup imza günü de düzenledik. Gerek öğrenciler gerekse velilerim yeni projelere ne zaman başlayacağız diye sürekli sorular sordular. İşte o anda anladım ki e-Twinning sayesinde veliler bile kendilerine bir yer buluyor eğitime aktif katılıyorlar. Ayrıca bu projeler vasıtasıyla farklı illerden ve yurtdışından öğretmen arkadaşlar ile çalışma fırsatı buldum. Mesleki gelişim konusunda motivasyonum daha da arttı. Öğrencilerim de farklı kültürlerde farklı illerdeki öğrencilerle iletişim halindeydiler. Dersleri farklı yöntem ve tekniklerle işledik, teknolojiyi kullanma becerilerini geliştirdiler ve derslere daha ilgili oldular.”

 Ödül töreni; okul yönetici ve öğretmenlere belge ve plaketlerin verilmesi ile sona erdi. Törenine; Artvin Vali Yardımcısı Onur Özaydın, Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Ulusal Destek Servisi Mesleki ve Pedagojik Gelişim Sorumlusu Dr. Hülya Bal ve Turan Göre ile okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

E-Twinning Ödülü Alan Okullar ve Öğretmenler Şöyle:

e-Twinnnig Okulları

Gazi Ortaokulu okul müdürü Osman Pehlivan, öğretmenleri Serpil Doğan, İlknur Yıldız Süner, Hüseyin Günay Süner, Eylem Yüksel Karakurt, Esra Yasemin Levent, Özlem Tandoğan. Çoruh İlkokulu okul müdürü Fatih Avcı, öğretmeni Sinem Sönmez. Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu okul müdürü Sema Aydın Çelik, öğretmenleri Hülya Sabancı, Güldane Pehlivan, Seda Turan Alkan, Zeynep Özgür,Gül Sezgin. Arhavi Cumhuriyet İlkokulu okul müdürü Mesut Temiz, öğretmenleri Yeliz Şengül Pala, Bayram Pala, Sevda Dursun. Milli Egemenlik Anaokulu okul müdürü Ertürk Seçgün, öğretmenleri, Esin Ümmühani Üstünsöz, Elif Keskin Demir, Filiz Özden. 14 Mart İlkokulu okul müdürü Hakan Hacıosmanoğlu, öğretmenleri, Mine Torun Serdar, Nihal Aktaş Çakır. Vakıfbank İlkokulu okul müdürü Ercan Boz, öğretmenleri, Gül Köse, Semiha Ocakoğlu Köksal

Kalite Etiketliler

4 ulusal 1 Avrupa kalite etiketi alan Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu Öğretmeni Hülya Sabancı ve Okul Müdürü Sema Aydın Çelik. 2 ulusal 1 Avrupa kalite etiketi alan Borçka Cumhuriyet İlkokulu Sınıf Öğretmeni Emine Geçin ve Okul Müdürü Emin Demir. 3 ulusal kalite etiketi alan Milli Egemenlik Anaokulu Öğretmeni Filiz Özden Ve Okul Müdürü Ertürk Seçgün. 2 ulusal 1 Avrupa kalite etiketi alan Çoruh İlkokulu Sınıf Öğretmeni Sinem Sönmez ve Okul Müdürü Fatih Avcı. 1 ulusal 1 Avrupa kalite etiketi alan Şavşat Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Mervenur Güven ve Okul Müdürü Selahattin İşçi. 1 ulusal 1 Avrupa kalite etiketi alan Vakıfbank İlkokulu Sınıf Öğretmeni Gül Köse ve Okul Müdürü Ercan Boz. 2 ulusal kalite etiketi alan Borçka Cumhuriyet İlkokulu Sınıf Öğretmeni Gülümser Balcı ve Okul Müdürü Emin Demir. 2 ulusal kalite etiketi alan Hopa 14 Mart İlkokulu Sınıf Öğretmeni Mine Torun Serdar ve Okul Müdürü Hakan Hacıosmanoğlu. 1 ulusal kalite etiketi alan Gazi Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Serpil Doğan ve Okul Müdürü Osman Pehlivan. 1 ulusal kalite etiketi alan Arhavi Cumhuriyet İlkokulu Sınıf Öğretmeni Yeliz Şengül Pala ve Okul Müdürü Mesut Temiz. 1 ulusal kalite etiketi alan Kemalpaşa Kaya Çamurlu İlkokulu Sınıf Öğretmeni Bayram Pala. 1 ulusal kalite etiketi alan Şavşat Çiçek Nene Anaokulu Öğretmeni Havva Altun

HATİCE DİLER