YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 11:03   Güncelleme : 12-07-2021 11:03

Eğitim ve Savaş

2 kız çocuğun eğitim hayatları ne olacak?

Eğitim ve Savaş

Eğitimleri için ailesinin yaptığı uğraşlar sonucu cevap alamayan aile kızlarını geleceğe kazandırmak adına büyük uğraş vermekte. Birçok başvuru yapmalarına rağmen kız yurduna alınmayan çocukların eğitimini ilerletmeleri köyde yaşadıklarından dolayı okulun dahi olmamasından dolayı yok. Artvin’de bulunan yetkililerin en kısa zamanda zor durumda olan aileye yardım etmesi bekleniyor. Berta’da yaşayan ailede çocukların annesi Züleyha Yılmaz ve dedeleri Mehmet Öztürk yaptıkları açıklamalarda şok edici açıklamalarda bulundu.

Mehmet Öztürk, “ 2,5 senedir torunlarımı daha iyi eğitim için ve daha rahat bir gelecek için çalışmalarını istediğimizden yurda veremedik. 2 defa başvuru yapmamıza rağmen çocuklarımızı bakacak gücümüzün olmamasından dolayı belirttiğimiz gerekçeler sonucunda bize ilgili makamlar tarafından söylenen şu, “ kızlarınızı almak için bir hırsızlık yapmış olmaları gerekiyor ve hiç kimseleri olmaması ayrıca tecavüze uğrama durumu söz konusu olması gerekiyor ” cümlelerini kullanıp bizim kızlarımızı almadılar tabii bu kelimeler bu şekilde kullanılınca küçük kız çocukları için ne kadar doğrudur tartışmasız bir konudur illa yurda alınmaları için sırf bizim sunamadığımız daha iyi eğitimi ve daha iyi geleceği kazanabilmeleri için bir tecavüz durumu ya da hırsızlık durumu mu söz konusu olmalı ” dedi.

Çocukların annesi Züleyha Yılmaz ise yaptığı açıklamalarda Artvin Valiliğinden yardım taleplerinde bulunan açıklamalar yaptı.

 Yılmaz, “ Ben çocuklarımız devlet altında korunması için yurda vermek istiyorum. Bizim şu anki durumumuz ne çocuklarımı okutacak durumda ne de onlara bu imkânı sağlayabilecek durumdayız. Boşanmış olduğum eşim tarafından çocuklarıma herhangi bir yardım söz konusu değil, Berta’da bulunduğumuzdan dolayı çocuklarımın eğitimi çok zor yani buradan hangi okula gidebilecekler. Biz yurda başvuru yaptık 2 defa fakat hiçbir şekilde olumlu olmadı aksine kızlarımın alınması için cinselliğe yönelik bir olayda mağdur olmaları gerektiğini ayrıca hırsızlığa karışmasını gerektiren durumlar olduğunu belirten ilgili makamdaki Başkan yardımcısı bizi sert bir tavır ile geri çevirdi. Ben Cumhurbaşkanımızdan özellikle sesimi duyurmak istiyorum çocuklarımın okumasını ve daha iyi bir geleceğe sahip olmalarını istiyorum. Şu anda bizim evimiz bile ne durumda olduğumuzu gösteriyor. Bir anne olarak kızlarımı asla bırakmak niyetinde değilim sadece eğitimlerinin daha iyi olması için böyle bir çare düşündük fakat eğer yardımcı olabilecekse buradan yetkililerin duymasını ve kızlarımın okumasını, daha güzel imkanları olmasını istiyorum. Bir yurda alınması için kızlarımın başına kötü bir şey gelmesi gerekiyor ama zaten başına bir şey gelmesin diye daha korunaklı olduğu için, iyi eğitim şansı oldukları için böyle bir yola giriştik ne demek “ tecavüze uğramamış alamayız ” böyle bir cümle nasıl kullanılabilir. Ben devletimize başvuruyorum ve böyle bir söylemde bulunuluyor, çocuklarımın güvence altında olmasını istiyorum şu anda gerçekten eğitim durumu çok kötü Valimizin ’de gereğini yapacağını düşünüyorum inşallah bizi duyarlar geleceğe çocuklarımızı daha çalışkan, daha faydalı olabilmeleri için ellerinden tutsunlar ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama yeterli olmuyor. Vali Beyimizden sadece kızlarıma imkan verilmesini rica ediyorum biz zamanında okuyamadık köyde yetiştik, şimdi neden benim çocuklarımda okuyamasın gidip hayalleri peşinde koşarak Artvin’e ve ülkemize daha faydalı insanlar olmasınlar ” ifadeleri ile sonlandırdı.