YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 12:12   Güncelleme : 22-06-2021 12:15

Eğitime bakış ana temasıyla kongre yapıldı

Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliğiyle çevrimiçi ortamda eğitimcilerin büyük buluşmasına Kovid-19 sürecinde eğitime bakış ana temasıyla yaptığımız kongre gerçekleşti.

Eğitime bakış ana temasıyla kongre yapıldı

Artvin Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “Türk milleti olarak devletimizin, bakanlığımızın başarılı çalışmalarıyla çevrimiçi eğitim olarak biz çocuklarımızın yaşadığı mağduriyeti minimuma indirdik” dedi.

Kongre açılış konuşmasını yapan Fahri Acar; “Birlikte1.5 yıldır bir süreç yaşıyoruz. Kovid-19 maalesef toplumların sosyal ekonomik yapısını derinden etkiledi. Yaşam biçimi dahil olmak üzere birçok şeyde değişiklik yapmak zorunda kaldık. Kovid-19 pandemi sürecinde normaldir ki en çok etkilenen alanlardan birisi de eğitim sistemleri oldu.

Türk milleti olarak devletimizin, bakanlığımızın başarılı çalışmalarıyla çevrimiçi eğitim olarak biz çocuklarımızın yaşadığı mağduriyeti minimuma indirdik. Kısmen yüz yüze bazen de uzaktan eğitimle eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürdük. Hiç eğitim-öğretim faaliyetini sürdüremeyen ülkeler, toplumlar olduğunu da hepimiz biliyoruz.

Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üniversitemizle birlikte işte bu eğitimdeki değişiklik sürecinde önümüzdeki yıllarda bizi nasıl uygulamalar bekliyor, çocuklarımıza daha yararlı çalışmalar yapmak için neler yapabiliriz, çocuklarımızın yeteneklerini geliştirerek topluma yararlı bireyler olmaları için nasıl ortamlarda eğitim almaları gerekiyor bütün bunları eğitim ve bilim dünyasına tartışan, tartıştıran büyük bir platform oluşturduk.

Bugün burada mütevazi bir kadroyla yapacağımız çalışma aslında çevrimiçi ortamda 2 derslikte 600 kişiyle aynı anda canlı yayında sosyal medya hesaplarımızdan, youtube kanalımızdan büyük bir kitleye ulaşacak. Geçen yıl birincisini yapmıştık ve 24 saat canlı yayınla yaklaşık 20 bin kişiye ulaşmıştık. Bu sene ikincisini yaptığımız kongremizde daha kapsamlı daha hazırlıklıyız.

Yurt içi ve yurt dışından alanında çok değerli 17 konuşmacımız var. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, yabancı bilim insanları, yurt içinden genel müdürler, il müdürleri, akademisyenler 17 çok değerli konuşmacımız var. Bilimsel alanda bu konuyla ilgili çalışmalarını yapmış 161 bildiri kongrede yr alacak.

Artvin’de mütevazi kadroyla ufku geniş bütün dünyadan da dinlenebilen bir kongrenin başlangıcını yapıyoruz. Geçen yıl özellikle yurt dışında yaşayan Türkler, öğretmenlerimiz çok takip etmişti. Bu yılda aynı şekilde olacağı düşüncesindeyiz.

Bugün (21.06.2021) saat 10 da Valimiz Yılmaz Doruk ve Rektörümüz Mustafa Sıtkı Bilgin’in katılımlarıyla açılışımızı yapıp 10.45’de Türkiye’de pizza eğitim direktörü Türkiye’de çok az konuk olmasına rağmen biz Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kendisini konuk edeceğiz. Onun sunumlarıyla çalışmalarımıza başlayacağız.

Eğitim Artvin’de daha çok konuşulsun istiyoruz. Artvin’de eğitim konuşulsun, eğitim konuşuldukça eğitimdeki sorunları daha kolay çözelim daha başarı uygulamalarımızı artıralım ve vatanımızın, memleketimizin, toplumumuzun, geleceğin sevgili yavrularımıza, çocuklarımıza daha iyi olanaklar sunarak daha hızlı biçimde iyi çalışmalarımızı gerçekleştirelim.

Toplam 17 konuşmacımız var. 9 konuşmacımız yurt dışından 8 konuşmacımız yurt içinden kongremize katılıyor. Kitapları çok satan, kalabalık kitlelerin dinlediği çok değerli konuşmacılar var. Burada bugün çevrimiçi ortamda, online ortamda belki de ilk açılışta 10 binlerce kişiye ulaşacağız.

Artvin Milli Eğitim Müdürlüğünün yönetici kadrosu, arge ekibi ve üniversitemizin değerli hocalarına çok teşekkür ederim. Yaklaşık 4 aydır bu süreç devam ediyor. Bugün sunu kısmı gerçekleşecek. Bildiri kabul etme süreci, konuşmacıları davet etme ve onların programını ayarlama süreci ve bugün bütün bu hazırlıkları gün yüzüne çıkarma ve topluma sunma günü. Bu 4 aylık emek için tüm çalışma arkadaşlarıma, üniversitemizin değerli hocalarına çok teşekkür ediyorum.

Artvin adına, eğitim camiamız adına kongre çıktılarının topluma, eğitim dünyasına, bilim dünyasına faydalı olacağına inandığımız için çok sevinçliyiz. Bu sene ki kongremizdeki çıktılarda çocuklarımız için, okullarda, okul dışı ortamlarda ne kadar faydalı uygulamaya dönüşürse biz o kadar mutlu olacağız. Çünkü biz çocuklarımız için daha faydalı uygulamalar üretilmesini tartıştırmak, konuşturmak ve o uygulamaların ortaya çıkmasını sağlamak bu kongremiz böyle birçok uygulamaya katkı sağlayacağını umut ediyoruz.

Biz kongre hazırlıklarına başlarken ümidimiz ikincisini yüz yüze yapmaktı. Ancak pandemi sürecinin devam etmesi sebebiyle bu seneyi de çevrimiçi yapmaktı. İnşallah diğer kongreleri, ana temamızı da değiştirerek zaman içinde kovidin toplumda bıraktığı veya kovidden kurtulma durumumuza göre ana temamızı da buna göre değiştirerek diğer kongreleri yüz yüze insanlarımızla paylaşmayı umuyoruz” dedi.