YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2022 11:08   Güncelleme : 18-06-2022 11:08

Ekmeğe Zam Geliyor

Ekmeğe Zam Geliyor

Artvin il ve ilçelerinden fırıncılar, esnaf odası ve ticaret odası temsilcilerinin katıldığı toplantıda ekmeğin 220 gramdan gramajın 250 gr yükseltilmesi ve 5 lira olarak satılması teklifi kabul edildi.

Arhavi'de ekmeğe zam ile ilgi Esnaf Odası Başkanı Hikmet Çakar'dan Doğru Açıklama Geldi.

“Gelen zam hemen değil, 7-10 günlük sürecin sonunda ekmeğe yansıyacak.”

Piyasada yaşanan artışlar fırıncıların ekmeğe zam talep etmesine neden oldu.  Artvin il ve ilçelerinden fırıncılar, esnaf odası ve ticaret odası temsilcilerinin katıldığı toplantıda ekmeğin 220 gr’dan gramajın 250 gr yükseltilmesi ve 5 lira olarak satılması teklifi kabul edildi. Artvinli fırıncılar artan maliyetler nedeniyle fiyat artışının zorunlu olduğunu, dile getirdiler.

Gelen zam hemen değil, 7-10 günlük sürecin sonunda ekmeğe yansıyacak.

Arhavi'de 3 liradan satılan 220 gram ekmek, fırıncılara verilecek yeni tarife ile 5 TL’den satılacak ancak gramajından 30 gr yükseltilerek 250 gram olarak satılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Esnaf Odası başkanı Hikmet Çakar Şunları söyledi;

Artvin esnaf odaları birliğinde toplanan ve Sekiz odanın, ticaret odalarının teklifleriyle görüşülen ekmek zammı komisyondan geçerek yapıldı. Türkiye genelinde bu zammın geçerli olacağı 220 gramdan 250 grama yükseltilerek 5 lira teklifi verdik ama uygulamaya hemen geçme şansımız yok. Bunların aşağı yukarı 7-10 günlük bir süreci var. Fırıncılar Federasyona gidecek oradan gelecek sonrasında Ticaret Bakanlığına gönderiyoruz oradan olumlu veya olumsuz bir haber gelecek sonrasında bir tekrar yönetim kurulu toplanacağız sonra karar vereceğiz. Belediyeye, Ticaret İl Müdürlüğü’ne ve Valiliğe göndereceğiz sonrasında yürürlüğe girecek. Ama biz ister miydik bu fiyatları vermek, Tabii ki de istemezdik gönlümüzde razı değil olarak zorla vermiş gibi olduk esnafı da düşünmek zorundayız, vatandaşı da düşünmek zorundayız biz bu arada sıkışıp kaldık.

Sariye TOPALOĞLU