YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 11:06   Güncelleme : 12-07-2021 11:13

“En büyük engel sevgisizliktir”

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Özel Yaşamlar” adlı programa Engelli bir birey olan Deniz Güneş, Anne Güler Güneş ve Cemil Öngüner konuk oldu.

“En büyük engel sevgisizliktir”

Programda Deniz Güneş’in günlük hayatı ve hastalık süreci hakkında konuşularak engelli bireylerin ihtiyacı olan yolların yapılması ve Bakım Merkezinin bir an önce kurulması gerektiği dile getirildi. 

“5 yaşına kadar yürüyemedi ve konuşamadı”

Anne Güneş kızı Deniz’in hastalık sürecinin nasıl başladığını anlatarak, “Kızım 5 yaşına kadar yürüyemedi ve konuşamadı. Bütün doktorlara götürdüm. Okula başladığında mide kanaması geçirmişti. Trabzon Farabi Hastanesine götürdüm ve doktorlar kemik zayıflığı olduğunu söyledi. Ayakları için dört tane iğne verdiler bizde vurdurduk. Bu iğnelerden sonra hem gezdi hem konuşabildi. Daha sonra Deniz’de başka hastalıklar görünmeye başladı. Farabi Hastanesi Deniz’de şeker, obezite, tiroit çalışmamazlığı olduğunu söyledi ve tedaviye başlandı. Deniz burada çok sıkılıyor kimseye güvenemediğimden dolayı da birisine teslim edemiyorum. Benim de zaten kalp rahatsızlığım var. Psikolojik olarak destek alıyorum. Deniz virüs bulaşacak korkusuyla pandemi sürecinde çok dışarı çıkmadı sadece evin dışına çıkıp geliyordu. Bu yüzden kızım Deniz, virüs konusunda çok tedbirlidir. Gelir kaynağımız bakım maaşı ve kocamın emekli maaşıdır. Bir de polis oğlum var kendisi Yalova’da göre yapıyor. Deniz abisini çok seviyor, devlet abimi bana verse de Rize’ye gelse keşke diyor” dedi.

“Empati yapamıyorlar”

Bazı insanların bu konuda empati yapamadıklarını bu yüzden sürekli şikâyette bulunduğunu söyleyen Güneş, “İnsanlarımızın bu konuda daha hassas ve duyarlı olması gerekiyor. Çünkü insan bu hastalıkları kendi başına veya yakınına gelmeden anlayamıyor. Keşke Deniz’in ne kadar özel bir çocuk olduğunu anlayabilseler. Ben şu an sağlıklıyım ve çocuğumun bakımını yapabiliyorum ama ben öldükten sonra ne olur diye çok düşünüyorum ve bunun kuşkusunu yaşıyorum. Yine de her zaman Allah’a şükrediyorum. Deniz’in günlük hayatından bahsedecek olursam, kızımın bir günü benle geçiyor. Gece 12 gibi yatıyor sabah 10’da kalkıyor. Yemesi içmesi pek yoktur keşke iştahlı olsa. Yaklaşık bir aydır aç karınla ilaç içiyor” diye konuştu.

“Yollar güvenli bir şekilde yapılmalıdır”

Yapılan programın amacına ulaşılmasını dileyen Öngüner, “Umarım yetkililer bu konuda yardımcı olur. Hatice Hanım’ın ve Artvin’deki diğer basının engellilere gösterdikleri duyarlılıktan ötürü çok teşekkür ediyorum. 2022’den kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi hem de Deniz kızımızın ve onun gibi olan insanların sosyalleşmesi için Artvin’de bir an önce bakım merkezinin kurulmasını istiyorum. Deniz’in en büyük sıkıntısı budur. Kendisi yaşıtlarıyla oynamak ve eğlenmek istiyor. Engelli Özüm kızımızın da böyle bir problemi var. Kendisinin refleksleri zayıf olduğu için engelli arabasını kullanmakta zorluk çekiyor. Geçenlerde yoldan inerken arabasıyla düştü. Yolun yapılması yani asfalt dökülmesi gerekiyor. Yetkililerden ricam engelli çocukların bulundukları yerlerdeki yolların güvenli bir şekilde yapılmasıdır. Deniz’de bu yolların kötülüğünden ve toz olmasından şikayetçi bir durumda” ifadelerine yer verdi.