YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 15:16   Güncelleme : 10-06-2021 15:16

En yükseği Yusufeli Barajı

Artvin Yusufeli ilçesinde yapımının çok büyük bir kısmı biten Yusufeli Barajı’nı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ziyareti esnasında Artvin AK Parti Milletvekili Erkan Balta baraj hakkında bilgiler verdi.

En yükseği Yusufeli Barajı

Artvin AK Parti Milletvekili Erkan Balta gazetemize yaptığı açıklamada, Yusufeli Barajı’nın Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise en yüksek üçüncü barajı olduğunu kaydetti.

-Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı

Yusufeli Barajı hakkında bilgiler veren Balta;  “Artvin Yusufeli Barajı gövdesinin tamamlandığını pek çok defa iletsek de gövdesinin bittiğini gelip görmek Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin ziyareti vesilesiyle gerçekleşti. Yusufeli Barajı 270 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük üçüncü, ülkemizin ise en büyük barajıdır. Yusufeli Barajı’ndan önce ülkemizin en yüksek barajı Deriner Barajı’ydı. Yusufeli Barajı, Deriner Barajı’ndan 10 metre daha yüksek olmasıyla ülkemizin en yüksek barajı dünyanın da en yüksek üçüncü barajıdır” dedi.

-Devletimiz açısından en maliyetli projelerden birisi

Yusufeli Barajı’nın yapımı esnasında yaşanılan zorluklardan ve maliyetinden bahseden Balta; “Yusufeli Barajı, baraj tekniği açısından, mühendislik tekniği açısından çok özel bir tekniğin uygulandığı, çok büyük bütçeli, çok maliyetli bir baraj, coğrafya zor bir coğrafya, barajın yapılabilmesi için, çalışılabilmesi için çok zor bir yer. Dolayısıyla da Yusufeli Barajı’nda farklı teknikler uygulanmak durumunda kalındı. Baraj bittikten sonra ilçe merkezi sular altında kalacağı için yeni yollarıyla, yeni yerleşke merkeziyle devletimiz açısından da en büyük maliyetli projelerden bir tanesi” dedi.

Milletimizin yararına bir eser kazandırdık

Millete, ülkeye, devlete yarar sağlayacak bir eser kazandırdıklarını ifade eden Balta; “Bitim aşamasına gelen Yusufeli Barajı’nı Bakanımız Pakdemirli ile ziyaret etme fırsatı bulduk. Ülkemizin böyle büyük projeler ve eserler yapabilmesi bizi gururlandırıyor. Barajın yapımı nedeniyle vatandaşlarımız, bölge halkımız çeşitli sıkıntılara katlanmak zorunda kaldı. Ama neticede ülkemizin de, devletimizin de, milletimizin de yararına olacak bir eser ülkemize kazandırıldı” diye konuştu.

“1 Milyar 800 Milyon enerjiyi dışardan almayacağız”

Yusufeli Barajı’nın ülkeye sağlayacağı yarardan söz eden Balta; “Barajın yıllık üreteceği enerjinin değeri 1 Milyar 800 Milyon olacak. Bu şu manaya geliyor. Bugün 20 Milyarın üzerinde bir maliyeti olmuş olmasına rağmen 5-10 yıl içerisinde kendi maliyetini, masrafını karşılayacağı gibi karşıladıktan sonra her yıl ülke bütçesine enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için 1 Milyar 800 Milyon değerinde enerjiyi dışardan satın almak zorunda kalmayacağız” ifadelerine yer verdi.