SİYASET
Giriş Tarihi : 12-09-2022 11:32

Enflasyonu Görmezden Geliyorlar

Enflasyonu Görmezden Geliyorlar

Ortaya konan ekonomik programlar enflasyonu düşürmeye nasıl yeteceği ve ülkede ki enflasyonu görmezden gelmenin büyük bir hata olduğunu belirten Saadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan, "Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, önce enflasyonun tek hanelere ineceğini öngördüklerini açıklıyor. Ardından da, "Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan defedeceğiz" diyor. İyi hoş da bu nasıl olacak? Yani yüksek enflasyon nasıl defedilecek" diyor.

Ekonomiyle ilgili olarak açıklanan "Orta Vadeli Program" hakkında da açıklama yapan Soydan, "Bu "Orta Vadeli Program" üç yıllık bir dönemi kapsıyor. Ve bu program, yıl sonu için yüzde 65'lik bir enflasyon hedefliyor. Bu hedefi tutturmaları hayli zor ama hadi tutturuldu diyelim. Üç yılda enflasyon nasıl tek haneli hale gelecek? Ya da getirilecek? Zira ekonomiyle ilgili tahminler, bu öngörülerin tam aksine gelişmeler yaşanacağına işaret ediyor.

Bırakın yüksek enflasyonun bu topraklardan defedilmesini, ekonomiye aklı erenlerde hiper enflasyon endişesi yoğunlaşıyor! Elektrik, doğal gaz, akaryakıt sürekli zamlanırken enflasyonun tek haneli hale gelmesi nasıl öngörülür? Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

Ekonomik veriler tam aksini işaret ederken yüksek enflasyonun bu topraklardan defedileceğinin söylenmesi bir öngörü müdür? Yoksa bir öngörüsüzlük müdür? İhracatın artmış olmasının ekonomideki tüm sorunların devası olarak görülmesi ve gösterilmeye çalışılması doğru mudur" diye konuştu.

Ülkede ki ihracat ve ithalat durumunu da değerlendiren Soydan, "İhracat artarken ithalat ne durumda? İthalattaki artış ne olacak? Ulkede kimin kapısını çalacak olsanız size yaşamakta olduğu ekonomik sıkıntılardan söz ettiğini ve yetkililer tarafından yapılan bu tür açıklamalar yüzünden bırakın bizim gibi muhalifleri, yandaşların bile çileden çıktığını göreceksiniz. Ödediği faturalardan yakınmayan var mı? Ya da gelirlerinin giderlerini karşılamaya yetmediğini söylemeyen kimse var mı?

Tüm dünya bir ekonomik sıkıntı içinde yaşarken yapılan açıklamalarda daha özenli olunmalı ve insanların nasırına basarcasına laflar etmekten kaçınılmalıdır. Aksi davranışlar doğrudan doğruya güven bunalımına yol açıyor. Yapılan kamuoyu yoklamaları da bunu gösteriyor. Pembe tablolar ile durumu idare etmeye çalışma yerine gerçek durum ortaya konularak birlikte mücadelenin temelleri atılsa şüphesiz daha doğru bir iş yapılmış olur.

Ama maalesef bu yol tercih edilmiyor. Başta Hazine ve Maliye Bakanı Nebati olmak üzere yetkililer, bizdeki enflasyonu görmezden gelerek dünyanın enflasyonla boğuştuğunu söylemeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

AdminAdmin