YEREL
Giriş Tarihi : 18-12-2021 16:20   Güncelleme : 18-12-2021 16:20

Erbaş Camii Açılışı Gerçekleştirdi

Erbaş Camii Açılışı Gerçekleştirdi

Şehitlik Köyü Yeni Camii’ni ibadete açan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “camiler şehirlerin en mübarek yerleri mekânlarıdır” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Şehitlik Köyü Yeni Camii’nin ibadete açılışını gerçekleştirdi.

Şehitlik Köyü yerleşkesinde yapımı tamamlanan caminin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, cemaati, gençleri, çocukları hem de cami dersleri ile camileri çok daha faydalı bir şekilde kullanılmasına gayret ettiklerini dile getirerek, “camiler şehirlerin en mübarek yerleri mekânlarıdır.Allahresulü efendimizin ifadesi ile biz de inşallah camilerimizin binasını imar ettiğimiz gibi bundan sonra içini de mamur hale getireceğiz.Hem cemaati ile hem gençleri ile hem çocuklarıyla hem cami dersleri ile camilerimizin çok daha faydalı bir şekilde kullanılmasına gayret ediyoruz.Bütün hocalarımızla inşallah bu camimizde nice çocuklar nice gençler yetişirler nice insanlarımız bu camide ibadet ederler hem de mektep olarak camimizden istifade ederler. Rabbim emeği geçen herkesten razı olsun cenabı hak yapmış olduğumuz bu camimizde inşallah daha çok cemaat daha çok çocuğun olmasını bizlere nasip eylesin diyorum” ifadelerini kullandı.

 

Mimarisinde Selçuklu ve Osmanlı mimari şekilleri kullanılanŞehitlik Köyü Yeni Camii’nin yapım aşaması 2014 yılında Şehitlik Köyü Camii Yaptırma Ve Yaşatma Derneği’nin il müftülüğüne yeni cami yaptırmak için yaptığı başvurusu ile 2017 yılında çalışmalara başlanıp 2020 yılında inşaat süreci tamamlanarak ibadete açılmıştı. Mihrap minber ve iç kısımlarındaki ahşap malzemeler Finlandiya’dan özel olarak getirilen satenli ağaçtan yapılarak Çoruh üniversitesi ahşap bölümü görevlileri ve öğrencileri tarafından 18 ayda tanımlandı.

Caminin toplam arsası bin 226 metrekare olup iç alanı 198 metre. İç alanı erkeklere 170 metre kare 28 metrekaresine kadınlara ait bölümden oluşuyor. 400 cemaat kapasitesi ibadet etme imkânı bulunuyor.

HATİCE DİLER