YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 11:30   Güncelleme : 08-01-2022 11:30

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlemiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere Farkındalık etkinlikleri düzenleniyor. Türkiye’de de bu farkındalık etkinlikleri yapılarak vatandaşlara bu konuda bilinçlendirip tarama programları tanıtılıyor.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra dördüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde dokuzuncu sırada. Rahim ağzı kanseri, nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalık.

Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri:

Human PapillomaVirus (HPV) enfeksiyonu

Cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonların da olması

Erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki

Birden fazla cinsel partner varlığı

Tütün kullanımı

Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır)

Yüksek doğurganlık sayısı

Düşük sosyoekonomik düzey

Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

Bağışıklık sisteminin baskılanması

Rahim ağzı kanseri belirtileri:

Cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerin çoğuna, yaşamlarının bir noktasında HPV cinsel aktivite sırasında deri temasıyla bulaşabilir. HPV enfeksiyonlarının çoğu, belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar alır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Menstrüasyon (adet) dönemleri arasında düzensiz kan lekesi veya hafif kanama

Menopoz sonrası lekelenme veya kanama

Cinsel ilişki sonrası kanama

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı

Yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık

Artan vajinal akıntı, bazen pis kokulu

Tek ya da iki bacakta şişkinlik

İdrar yaparken ağrı

Tanı:Tarama ve erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almakta. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkün. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermekte.

Rahim ağzı kanseri HPV ile ilişkili olan en yaygın hastalıktır. Neredeyse tüm rahim ağzı kanserileri HPV enfeksiyonu nedeniyledir. HPV ayrıca kadın ve erkeklerde cinsel organ ve ağız boşluğu kanserlerine de neden olmakta. 

HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmakta. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almakta. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Papsmear testi ise, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV ve Papsmear testi son derece basit ve ağrısız işlemler olup testler aynı anda yapılmakta.

Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV ve Papsmear testi ile taranmakta.

Tedavi:

Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmakta.

Korunma:

Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermekte.

30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak

Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim

Cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak

Erkeklerin sünnet olması

Sigara kullanmamak

Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek

Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?

Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.

Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.

Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde  (SHM) yapılmakta.

Artvin Devlet Hastanesi