YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 10:49   Güncelleme : 15-09-2021 10:53

“ESNAF ODALARI EN GÜÇLÜ EN ETKİN MESLEK KURULUŞLARIDIR”

Ahilik Haftası nedeniyle Milli İrade Meydanında etkinlik düzenlendi.

“ESNAF ODALARI EN GÜÇLÜ EN ETKİN MESLEK KURULUŞLARIDIR”

Bu yıl 34’üncüsü kutlanan Ahilik haftası Programında konuşma yapan Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “yanlış ölçmeyen,  eksik tartmayan kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini bilen, hiddetli iken,  hoşgörülü olan kendisi muhtaç iken başkalarına verecek kadar cömert olan esnaf kişiye ahi denir” dedi.

Anadolu’nun köklü kültürlerinden olan Ahiliğin Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel Ahlaka dayalı Ahilik felsefesinin günümüzdeki evrensel değerlerle aynı olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Ahilik, Anadolu Selçuklu Devleti’nin son dönemleriyle Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemi arasında güçlenmiş esnaf örgütüdür. Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel Ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen, ahlak ve terbiyeyi benimseyen, sevgi saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insan odaklı kültürü benimseyen, ahilik felsefesi günümüz dünyasında evrensel değerlerle tıpa tıp aynıdır” diye konuştu.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Esnaf ve Sanatkârın hizmetinde uzun yıllar görev yaptıktan sonra,  esnaf meslektaşlarının desteği ve öne çıkarmasıyla Belediye Başkanı seçildiğini bundan da onur ve şeref duyduğunu belirterek “kısıtlı sermayesini, el emeğine, göz nuruna ve alın terine katık ederek yaşam savaşı veren namuslu, çalışkan, üretken, vatansever esnaf ve sanatkârların ahilik haftasını kutlayıp, sağlıklı, mutlu, bol kazançlı günler dilerim” ifadelerini kullandı.

“Artvin Esnafının Yüzde 17’si Kadın”

 Artvin’in esnaf kapasitesinden bahseden Elçin, Artvin’de esnaflık yapan kadın oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna vurgu yaparak, “İlimizde 7 bin 209 faal aktif esnaf 7 bin 837 işyerinde hizmet vermektedir. İl genelinde 18 oda altında örgütlenerek Artvin Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği çatısı altında; ilimizin; en güçlü, en etkin en belirleyici ticari ve siyasi meslek kuruluşudur. İlimizin nüfusu bildiğiniz gibi 169 bin 501’dir. Bu nüfusumuzun yüzde 4,25’ i yani 7 bin 209 faal aktif esnaf 7 bin 837 işyerinde ilimizde hizmet vermektedir. Nüfusa göre esnaf sayımız yüzdelik dilimde Türkiye ortalaması olan yüzde 2,47 oranının hemen hemen 2 katı kadardır. İlimizdeki faal aktif esnafın bin 165’i yani yüzde 17’si kadın esnaftan oluşmakta olup kadın esnaf sayısında da nüfusa oranla Türkiye ortalamasının çok çok fazlasındayız. Bu durum Cumhuriyet kenti Artvin’imizin aydınlık yüzünü ve ayrıcalığını bir kez daha ortaya çıkarmaktadır” şeklinde konuştu. Elçin, “Harama bakmayan,  haram yemeyen, haram içmeyen, doğru, sabırlı, dayanıklı olan, yalan söylemeyen büyüklerinden önce söze başlamayan dünya malına tamah etmeyen, kanaatkâr olan, kimseyi kandırmayıp, yanlış ölçmeyen,  eksik tartmayan kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini bilen, hiddetli iken,  hoşgörülü olan kendisi muhtaç iken bile, başkalarına verecek kadar cömert olan esnaf kişiye ahi’ denir. Bu vesile ile esnaf ve sanatkârlarımızın ahilik kültürü haftasını bir kez daha kutluyor, birlik ve beraberlik içerisinde nice etkinliklerde bir arada olmamız dileğiyle” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Başkan Elçin 2021 yılı ilin çırağı seçilen Emre Coşkun’a, AK Parti Artvin Milletvekilli Erkan Balta 2021 yılı ilin Kalfası seçilen Esra Atan’a ve plaket takdim etti. Vali Doruk İlin Ahisi seçilen Sabit Akgül’e şed kuşatmasını yaparak plaket takdim etti. Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erken Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Ticaret İl Müdür Vekili Bilal Taş, il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin sonunda, Vali Doruk, Başkan Elçin ve protokol üyeleri vatandaşlara pilav ve kavurma ikram etti.   

HATİCE DİLER