YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:41   Güncelleme : 31-05-2021 11:41

“Esnaf olarak çok yıprandık”

4 yıldır Mis Lavaş tandır ekmeğini işleten Lale Demir, pandemi sürecinde bir esnaf olarak yaşadığı zorluklardan bahsederek artık günlük Kârı düşünerek değil günü kurtarmak için çalıştığını ifade etti.

“Esnaf olarak çok yıprandık”

Esnafların kapalı olduğu için ve vatandaşların pandemi yüzünden çıkıp alışveriş yapamadığı için işlerin yarı yarıya düştüğünü söyleyen Demir, “Un, tüp fiyatlarının bir anda artması bizi çok etkiledi. Fakat müşterimiz var diye iş yerimizi kapatamıyoruz” dedi.

Alınan yardımlar uzatılabilir

Demir, pandemi sürecinde devletten 1500 TL kira yardımı aldığını belirterek “Sanırım yardım bir ay daha uzatıldı. Yine hamdolsun diyoruz ama alınan destek 3-4 ay değil de bir yıl boyunca devam etseydi esnaf olarak daha rahat edebilirdik. Kira yardımının dışında Hibe desteği için bir başvuru yaptık onu bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Fiyatlar arttı

İşlerin azaldığını fakat her şeyin fiyatının arttığını söyleyen Demir, “Mesela iki haftada bir un alıyoruz ve bakıyoruz ki anında fiyat artıyor. Müşteri geliyor, lavaş ekmeği istiyor ve ben iki yıldır lavaşı bir buçuktan veriyorum. Ya da silor eriştenin fiyatını artıramıyorum çünkü insan müşterisine karşı çekiniyor ve pahalı fiyatlardan satamıyor. 17 günlük tam kapanma sürecinde de çalışmaya devam ettik. Fiyatlarda bir artış yaşanmadı sadece günü kurtarma peşindeydik. Pandemi sürecinde esnaflar hem psikolojik hem de maddi olarak çok yıprandı” diye konuştu.

Belediye, esnaflara yardımcı olabilir

Demir, Artvin Belediyesi’nin esnaflara vergiler konusunda yardımcı olabileceğini söyleyerek “Mesela bir esnaf olarak Belediyeye borcumuz varsa onu yarıya indirebilir veya faizini silebilir. Çünkü Artvin küçük bir yer ve nüfus olarakta az bir durumda. Artvin’i kalkındıran zaten öğrencisiydi öğrenciler gidince esnaflar iyice düşüşe geçti. Bu yüzden devletten destek bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.