YEREL
Giriş Tarihi : 12-05-2021 11:25   Güncelleme : 12-05-2021 11:25

ESNAFIN ACISI BÜYÜK

‘’Bizlere de aşının yapılması için devlet tarafından öncelik isteriz‘’

ESNAFIN ACISI BÜYÜK

Tam kapanma sonrası kapanan esnaflarda paket servisi yapan Pizza City işletme sahibi Hüseyin Aktaş tarafından esnaflar adına yaptığı açıklamalar esnafın yaşadığı zorlukları dile getirdi.

Yasakların artması ile birlikte birçok esnaf ve dükkânın kapatılması ardından Artvin’de yer alan iş yapabilecek sayılı esnaflar kaldı. Yapılan hizmet boyutu sadece paket servisi olarak gıda bölümünde yer alsa da zamların ve taleplerin az olmasından dolayı geçimini zor sağlamaları esnaflar için çıkılmaz bir döngü haline geldi.

Pizza City işletme sahibi Hüseyin Aktaş, ‘’ 15 yıldır esnaflık ile uğraşıyorum, 11 yıldır da bulunduğum dükkânı işletmeye çalışıyorum. 6 aydır pizzacı olarak işletmemizde hizmet veriyoruz öncesinde kafe olarak işletiyorduk pandemiden dolayı gıda sektöründe pizzacı olarak işletmeye devam etmeye karar verdik ‘’ diyor. Ardından gelen soruları yanıtlayan Aktaş, ‘’Pandemi gıda sektörünü ne ölçüde etkiledi? Ciro olarak büyük kaybımız var içeriye müşteri alamadık, müşteri aldığımız zaman müşteri tereddütte kaldı oturmak istemedi. Yani ciro kaybı olarak aşırı şekilde etkilendik diyebilirim ‘’ ifadelerine yer verdi.

Paket servisi işinizi nasıl etkiliyor?

‘’Paket servisimiz Allaha şükür şu anda iyidir ama tabi ki insanlar yine tereddütte kalıyor. Bu yüzden dışarıdan yemek söylemek istemiyorlar tabi yine satış yapabiliyoruz fakat pandemiden önceki ile sonraki arasında çok büyük fark var diyebilirim. Kazanca vurduğumuz zaman geçmiş zamanlar ve şimdi ki zamanı %50’nin üstünde bir düşüş yaşandığını söyleyebilirim ‘’ ifadelerini kullandı.

Paket servisi ile evlerine sipariş verecek insanlara önlemini aldığınız hijyen konusunda ne söylersiniz?

‘’ Herkes kendi işletmesini över tabi şöyle diyebilirim ki, hamurundan sosuna kadar %100 kendimiz elimiz ile yaptık yani gerekli tedbirleri insanların sağlığını kötü etkilemek istemeyiz çünkü burada yenilebilen bir gıda sunuyoruz insanlara bu yüzden en yüksek şekilde hijyene dikkat edip elimizden geldiğince insanlara sağlıklı gıda sunuyoruz diyebilirim. Tabi bunu benim demem ile değil de kendilerinin yiyerek görmesini tavsiye ederim ‘’ ifadelerine yer verdi.

Ulusal pizzacılardan farkınız nedir?

Ulusal alanda yer alan büyük pizzacılardan farkını konuşturan Aktaş, ‘’ Onların ürünlerini tam olarak bilmiyorum fakat hamurları genelde hazır oluyor bir yerden gelen donmuş hamur oluyor. Bizim burada kendimiz her gün taze yaptığımız için daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Bizim ürünlerimiz meyveler, sebzeler, sucuk vb. gibi pizzaya koyduğumuz malzemeler genelde taze oluyor yani haftalık aldığımız ürünler bu yüzden pek dondurucuda malzeme tutmuyoruz. Dondurucuda tutmuş olduğumuz malzemeler ne diye sorarsanız sufle ve pasta çeşitleri gibi ürünler yer alıyor demem doğru olur ‘’ ifadelerine dikkat çekti.

Elinizde kalmayan ürünü sipariş ederken pandemi süreci bu durumu nasıl etkiliyor?

‘’ Artvin, kenarda küçük bir İl olduğu için her şeyi zamanında tam bulamıyorsun. Yani bir ürün bittiği zaman bu ürünü Rize’den veya Trabzon’dan tedarik etmek zorunda kalıyorsun. Pandemi dolayısıyla çoğu işletmeci arkadaşlarımızın dükkânı kapalı olduğu için adamlar 3-5 noktaya cirolarda da kayıp olduğu için ürün satmıyor. Bizde ürünleri tedarik etmekte zorluk yaşıyoruz mesela az önce bir sufle siparişi geldi elimizdeki son sufleyi gönderdik ben bu ürünü getirtmekte sorun yaşadığım içinde talep veren müşteriye yok satıyorum yani ben kendi aracımla gidip almak zorunda bile kalıyorum. O yüzden pandemi durumu çok ciddi boyutta biz esnafları etkiledi demek doğru olur ‘’ ifadelerini kullandı.

Kapanma ve yasaklar sonrası Aşının Sağlık çalışanlarının yanı sıra esnaflar içinde öncelik talep eden Aktaş verdiği cevaplarda önemli konulara değindi.

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşının önceliğinin esnaflar adına da yer verilmesinden yana olan Aktaş, ‘’Daha aşı bize gelmedi fakat aşı olacağım. Devletin öncelik olarak sağlık çalışanları gibi esnaflara da öncelik vermesini isterim. Çünkü biz devamlı dışarıdayız paket servisi yapıyoruz gittiğimiz yerlerde paraya dokunuyoruz kapıya veya oldu da müşteriye temas ettik böyle durumlar olduğundan dolayı insanlara virüs bulaştırmak istemeyiz. Aynı zamanda salgın altında kalan müşterilerin eve mecbur olarak paket servisi istemelerinde de biz virüs kapabiliriz. Sonuç olarak gün içerisinde en az 50 insan ile temas halinde bulunuyoruz. Sonuçta esnaflar 50-100 kişi ile temasta bulunabiliyor bize de aşının devlet tarafından esnaflara da öncelik haline getirilip yapılmasını isterim ‘’ ifadelerini kullandı.

Tam kapanma süreci sizce nasıl ilerlemekte?

‘’ Tam kapanma tabi ki, Türkiye’de her yerde işe yarayacak bu Artvin içinde geçerli ama biraz denetlemelerin sadece esnaf değil de kurumlar üzerinden de yapılmasını beklerim. Yani biz esnaflara günde 5 tane denetleme geliyor bir gün içinde en azından fakat hiçbir kuruma daha denetlemenin gittiğini duymadım veya görmedim de. Yani bankalar denetlensin öteki resmi kurumlar denetlensin birde ulusal marketler bu yerlerde kuyruk oluşuyor. Hiçbir önlem alındığını ben görmedim ne ateş ölçülüyor ne HES kodu isteniyor ama esnafa gelince bize müşteri gelince bizde zorunlu göstermeleri gerekiyor veya ateşini dahi ölçmemiz isteniyor. Bize gelen müşterinin 5 kat fazlası ulusal marketlere gidiyor ama hiçbir önlem alınmıyor. Mesela geçenlerde bankaya gittim dezenfektan yok ama bizde koymamız isteniyor? Sorunca neden dezenfektan olmadığını yetkililere bütçe oraya yetmiyor denildi. Şaka gibi bir durum gerçekten benim cenazeme 10 kişi geliyor ama bilinen tanınan veya makam sahibi birinin cenazesine 100 kişi gidebiliyor. Tam kapanma koyulmuş olsa bile adı eşitlik yok ve eşitlik olmadığı sürece de bu salgın daha çok sürecektir. Şimdi herkes diyor ki, hijyen, maske, mesafe ben buna tam anlamı ile katılmıyorum. Herkes kendi bilincinde olacak yani herkes aynı olacak eşit olacak normal vatandaşa ney ise resmi kuruma ona buna fark etmez aynı eşitlikte muamele olacak yoksa dediğim gibi daha çok sürer bu pandemi durumu öyle olduğu zaman virüsün kalacağına inanmıyorum. Şimdi bana diyorlar içeriye müşteri alma ama öbür taraftan toplantılar oluyor böyle olduğu zamanda bu hastalığın bitme şansı yok dolmuşların kapasitesini yarıya indiriyorlar sonra tekrar yükseltiyorlar yani kısaca 30 kişilik dolmuşa 20 kişi biniyorsa bu hastalık kesinlikle bitmez ‘’ ifadelerini vurguladı.