YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 09:53   Güncelleme : 06-08-2021 09:53

“ESNAFIN KREDİSİ ERTELENMESİN, FAİZLERİ SİLİNSİN!”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan iş yerlerinin kapatılması esnafı iflas noktasına getirdi.

“ESNAFIN KREDİSİ ERTELENMESİN, FAİZLERİ SİLİNSİN!”

Ardanuç Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Erdem Sarıçiçek, “yeni bir kapanma söylentisi var bu intihar olur, esnafın kredi faizleri biran önce silinip anaparanın taksitlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Pandeminin Ardanuç çarşı esnafını perişan vaziyete soktuğunu dile getiren Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Erdem Sarıçiçek, pasajların özellikle üst katlarındaki dükkânların diğerlerine nazaran daha kritik durumda olduğunu vurgulayarak “ hiçbir gelir sağlayamadılar, kredi ile geçinmeye çalışıyorlar faizler yüksek ama krediye de mecbur kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

Yeni Bir Kapanma İntihar Olur

Tam açılmalardan sonra ve bayramın da etkisiyle esnafta küçük bir hareketlilik yaşandığını belirten Sarıçiçek, “esnafım borçlu durumda devletin yaptığı yardım geç geldi ve yeterli olmadı. Yeni bir kapanma söylentisi var açıkçası bu intihar olur. Türkiye çapında yüzbinlerce esnaf kapandı yazıktır günahtır” diye konuştu.

Kredi Ödemelerini Ertelemek Faiz Yükünden Başka Bir Şey Değil

Hükümetin esnafın sıkıntıları için uyguladığı politikayı eleştiren Ardanuç Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Sarıçiçek, “Hükümetten ve hükümet yetkililerinden banka faizlerinin silinmesini değil ertelenmesini istiyoruz” diyerek “devlet beşinci ayın kredisini sekizinci aya, sekizinci ayda ödenecek krediyi on ikinci aya erteleyerek faizleriyle birlikte ödeme istiyor. Esnaf zaten anaparayı ödeyemiyor faizi nasıl ödesin. Devletin faizleri silmesi gerekiyor. Hükümet birilerine dört ayrı maaş verene kadar  esnafın faizlerini silsin. Cumhurbaşkanına sesleniyorum onun ağzından çıkacak olan bir kelimedir: ‘esnafın faizleri silsin anapara taksitlendirsin.’ Esnaf batarsa Türkiye batar. Küçük esnaf batmış durumda” şeklinde konuştu.

Vatandaşın fahiş fiyat şikayeti konusuna da değinen Oda Başkanı Sarıçiçek, “Ardanuç mal müdürlüğünde 20 memur çalışması gerekirken 2 tane memur çalışıyor. Dolayısıyla denetim ve kontrol yok bu da fiyatlara dolayısıyla da vatandaşa yansıyor” dedi.

İ.B