YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 11:15   Güncelleme : 15-06-2022 11:15

Esnafın Sorunlarını Yıldırım’a İletti

Esnafın Sorunlarını Yıldırım’a İletti

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirşçive Binali Yıldırımın ilçe ziyaretinde Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu Yusufeli’ndeki hak sahibi esnaflarımızın sorunlarını çözebilmek için sorunları maddeler halinde dosya hazırlayarak eski Başbakan Binali Yıldırım’a elden teslim etti.

Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu tarafından Binali Yıldırım’a teslim edilen dosyada ki maddeler şu şekilde;

1.Yusufeli barajı kapsamında, inşa edilen yeni yerleşim yerinde 152 esnafımız hak sahibi olamamış, hak sahibi olan esnaflarımızdan 50 kişinin  ise işyerleri iş faaliyetlerine uygun değildir. (Yıkama Yağlama faaliyetinde bulunan esnafımıza 2. kat iş yeri çıkması gibi) İş yerlerinin dağınık olması mevcut ilçedeki çarşı kültürünü tamamen yok edecek mahiyettedir. Bu nedenle çarşı kültürünün oluşturabilmesi, ekonomik anlamda hareketli bir alanın oluşturulması ve hak sahibi olamayan esnaflarımızın da faydalanması amacıyla 1. Bölgede tünel çıkışlarının bulunduğu mevkide bitişik nizamda tek katlı bir ticaret caddesi inşa edilmesini talep ediyoruz.

2.Esnaflarımızın KOSGEB tarafından faizsiz en az 1 yıl ödemesiz 5 yıl eşit taksitli kredilerle desteklenmesi,

3.Sanayi esnaflarımızdan hak sahibi olamayan 24 esnafımıza faaliyetlerini sürdürebilmeleri için sanayi yerinde işyeri verilmesi veya sanayi bölgesinde genişlemeye müsait alanda sanayide hak sahibi olamayan esnaflarımıza arsa verilmesi

4.Becayiş süresinin en az 60 gün olması ve boşta kalan iş yerlerinin de talep halinde becayişe tabi tutulmasını  talep ediyoruz.

5.Taşınma sürecinin en az 6 ay süreceği ve bu süre içerisinde esnaflarımıza ticari faaliyet de bulunamayacağı dikkate alınarak taşınmaya tabi tutulan her esnafımıza 100.000,00TL taşınma ve ticari kayıplarına karşılık tazminat ödenmesini talep ediyoruz.

6.İlçe Merkezinde depo isteyen esnaflarımıza yeni yerleşim yerinde mağdur olmamaları adına depo yapılması için arsalar verilmesi,

7.Barajdan dolayı Yusufeli Esnafının BAĞKUR ve SİGORTA primlerinin 1 yıl boyunca devletimiz tarafından karşılanması, taşınma sürecindeki müşteri portföyü düşen esnafımızın ayakta kalmasında büyük katkı sağlayacaktır.