YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2021 14:32   Güncelleme : 19-05-2021 14:35

Esnaflar Tepkili

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnaf ve emeklilerden helallik istemesi üzerine esnaflar tepkileri dile getirdi.

Esnaflar Tepkili

Fotoğrafçılık üzerine Artvin’de uzun yıllardır çalışan Murat Akyüz pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlarda Devleti yanında göremedikleri için esnaf olarak hakkını helal etmediğini söyledi.

Murat Akyüz pandemi sürecinde herhangi bir destek görmediklerini ancak her türlü yasaklarda kısıtlamalarda ilk etkilenin esnaflar olduğunu söyledi. Esnaflara her türlü kısıtlama getirilirken hiçbir destek olmaması sebebiyle bu zorlu sürecin daha da zorlaştığını dile getirdi. Esnaflara herhangi bir destek vermeden kapatılması esnafların yıllardır biriktirdiği alın terinin erimesine sebebiyet verdiğini ifade eden Akyüz, “ Allah göstermesin cenaze olsa veya düğünümüz olsa kenarda köşede acil durumlar için kuruş paramız kalmadı” ifadelerine yer verdi.

11 Mart itibariyle Türkiye’de görülen ilk Kovid-19 vakasından sonra sadece kısıtlamalar olduğunu verilen desteklerin esnafların hiçbir şekilde talebini karşılamadığını ifade etti. Desteklerin yetersizden ziyade komik denebilecek seviye de olduğunu dile getiren Akyüz, “durum buyken nasıl hakkımızı helal edelim” diye sordu.

Fotoğrafçıların, düğünlerin olmaması sebebiyle çok büyük maddi kayba uğradığını ifade Akyüz, fotoğrafçıların en büyük gelir kapısının düğünler olduğunu söyledi. Düğünlerin olmaması da maddi kayba yol aştığını açıkladı.

2020 yılında düğünlerin olmaması birçok sektörü etkilediğini dile getiren Akyüz, 2021’de de düğünlerin nasıl olacağının belirsizliğini koruması sebebiyle tedirginliğe yol aştığını ifade etti. 2021 yılı için herhangi bir düğün çekimi alamadıklarını söyleyen Akyüz sadece gelip soranlar olduğunu ancak herhangi bir çekimin kesinleşmediğini ifade etti.