YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 11:41   Güncelleme : 02-06-2021 11:41

Esnafların pandemiyle imtihanı

30 yıldır giyim mağazası işletmeciliği yapan Kadınca giyim mağazasının sahibi Nimet Önen, esnafların pandemi sürecinde nasıl etkilendiğini ve alım gücünün nasıl düştüğünü anlattı.

Esnafların pandemiyle imtihanı

Ekonomik sıkıntılar pandemiden önce de vardı

Esnaflar için ekonomik sıkıntıların, pandemi sürecinden çok daha önce başladığını ifade eden Önen, “Pandemiyle birlikte yaşadığımız ekonomik sıkıntılar daha da çoğaldı. Bütün Türkiye’de esnafların yaşadığı sıkıntıyı doğal olarak bizde yaşadık. Ekonomik olarak kapanma ve kapanmadan önceki yapılan uygulamalar bizi de derinden etkiledi. Zaten bizim de bu durumdan kaçmamız mümkün değildi. Birinci ve ikinci doz aşımı oldum. Aşıya karşı değilim. Umarım Türkiye de ki aşılama oranı yüzden yetmişlerin üzerine çıkar çünkü şu an aşılama dışında bir çözüm gözükmüyor. Umarım pandemi süreci bir an önce biter ve eski günlerimize geri döneriz” dedi.

Destek alamadık

Esnaflara verilen desteklerin hiçbirinden faydalanamadığını belirten Önen, “Esnaflara destek verildiğini bende televizyonlardan öğrendim, gazetelerden okudum. Şu ana kadar pandemi de esnafa verildiği söylenen desteklerin hiçbirinden faydalanamadık. İş yeri açma ve ticarete atılma işini 10 yıl önce herkese önerebilirdim fakat bu süreçte söyleyeceğim tek şey biraz beklemeleri. Şu an ki ekonomik durumda yeni bir iş yerinin açılması ve o işyerinin ayakta kalması çok zor” ifadelerine yer verdi.

Fiyatlar arttı, alım gücü düştü

Önen, alım gücünün giderek düştüğünü, gıda fiyatlarının ise fahiş şekilde arttığını belirtti.

Önen, “İnsanların alım gücünün giderek düştüğü çok bariz bir şekilde ortada. Artvin’de bireysel olarak gözlemleyebiliyorum ki esnaf olarak çok daha bu durumun içerisindeyiz. Daha önce Artvin’de rastlamadığımız şekilde marketlerin hafta sonları veya haftanın belli günlerinde dışarıya attığı ürünleri bir sürü insanın topladığına bizzat ben şahit oldum. En basitinden bir kasaba gittiğimiz zaman daha önce rastlamadığımız şekilde insanların 300 gram et istediğine şahit oldum bu durumda bizi oldukça etkiliyor. Artık bir emekli maaşı ile ev geçindirmek sihirbazlık gerektirir bir hale geldi. Alım gücü giderek düşüyor ve gıda fiyatları fahiş şekilde artıyor. Bundan sonra bırakın insanların diğer ihtiyaçlarını karşılamayı gıdaya ulaşmaları için bile çok büyük çaba sarf etmeleri gerekecek” diye konuştu.