YEREL
Giriş Tarihi : 18-07-2021 15:27   Güncelleme : 18-07-2021 15:27

Et tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramı’nda bilinçsizce et tüketiminin önüne geçmek için Kurban Bayramı’nda nasıl beslenilmeli ve et tüketiminde nelere dikkat edilmeli konularıyla ilgili gazetemiz diyetisyenlerle görüştü.

Et tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Buna göre aldığımız bilgilere göre et tüketirken dikkat etmemiz gereken hususlar ise şöyle; Kurban bayramının gelmesiyle birlikte aşırı et tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Diyetisyenler etlerin kesimden sonra mutlaka dinlendirilmesi gerektiğini vurgularken kurban eti için seçilen hayvanın kesime uygun olması için sağlık kontrolünden ve veteriner denetiminden geçmiş olması gerektiğini ifade etti.

Hayvan, sağlık kontrolünden ve veteriner denetiminden geçtikten sonra beslenme düzeni önemini belirtti. Beslenme düzeni bayramı sağlıklı ve keyifli geçirmek için oldukça önemli bir hususken et, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir yiyecek olduğu günümüzde herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğu söylendi. Ancak posa ve C vitamini bakımından ise zengin olmayan et tüketirken C vitamini eksikliğini gidermek için posa ve C vitamini bakımından zengin sebzelerle tüketmek salata, meyve gibi ürünlerle berabere tüketilmesi gerektiği belirtildi.

Eti tüketmek için buzluktan çıkarıp ve yiyeceğiniz kadarını alıp tekrar buzluğa koymak ise yapılan en büyük yanlışlardan biri olduğu açıklandı. Çünkü eti bir kere çözdükten sonra tekrar dondurduğunuzda kişiyi zehirleyebileceği ve üzerinde hastalık oluşturabilecek organizmalar türeyebileceği belirtildi. Bu sebeple eti porsiyonlara ayırmak ve yiyeceğiniz kadarını çözdürmek sağlık açısında daha olacağı ifade edildi.

Etler kendi yağında pişmeli ve ilave yağ katılmamalıdır. Tercihen ızgara veya haşlanmış olarak tüketilmelidir. Bu şekilde tüketmek oluşabilecek sağlık sorunlarını ortadan kaldıracaktır. 

Kurban eti kesildikten sonra soğuk ortamlarda muhafaza edilmesi de etin bozulmaması için dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Kurbanın kesimi gerçekleştikten sonra en kısa sürede eve götürüp buzdolabına koyulması ve mümkünse 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Eti açıkta tutulması bozulmasına sebep olur. Eğer fazla miktarda et almışsanız eti küçük porsiyonlara bölerek derin dondurucuya koyularak muhafaza edilmesi etin bozulmasının önüne geçer. Pişmiş et ile çiğ eti aynı alanda saklanmaması gerekmektedir.