YEREL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 10:52   Güncelleme : 01-04-2021 10:52

Eve ekmek götüremiyorum!

Ekonomik anlamda zorlu süreçten geçen kıraathane esnafı iş yeri ve evinin giderlerini karşılayamıyor.

Eve ekmek götüremiyorum!

Bir yılı aşkın bir süredir pandemi ile mücadele toplumun her kesimi gerek maddi, gerek manevi anlamda sıkıntılar yaşadı. Bu süreçten en fazla olumsuz etkilenen kesim de esnaf ve sanatkarlar oldu. 16 Mart 2020 tarihinden bu yana ekonomik anlamda zorluklar yaşayan kahvehane işletmecileri, işletme ve ev giderlerini karşılamakta güçlük çekiyor. Çarşı Mahallesi’nde kahvehane çalıştıran emekli Hasan Okur da bu zorlukları yaşayan esnaflardan sadece birisi. Okur, evine ekmek götüremediği için çok zor günler yaşadığını anlattı.

Kahvehane işletmecisi Okur pandemi sürecinde ekmek parası kazanamadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Ben Hasan Okur emekliyim. Kahvecilik yapıyorum.  Açız aç eve ekmek götüremiyorum.  Kirası buranın 2 Bin TL. Kiramı nasıl vereceğim ver çocuklarım var evimi geçindirmem gerekiyor. Kahvehanelerde belirli kurallar var. Kağıt oynatmıyorlar vs haliyle müşteri de gelmek istemiyor. Akşama kadar bomboş oluyor burası.  Ne ile geçineceğim ben şaşırmış haldeyim. Kiramı ne ile vereceğim diye düşünüyorum. 

Vaka sayıları arttı. Tekrar kısıtlamalar geldi. Tabi vatandaşımızda da suç var ama  Rize’den Ankara’ya kadar binlerce kişi  gidiyor. Ben ise burada iki kişiye çay veremiyorum. Benim çoluk çocuğum aç ben bu durumda kira mı vereceğim?  Eve ekmek mi götüreceğim yani nasıl edeceğim? Yasakları ben de istiyorum bu hastalıktan kurtulmayı ama bir bakıyoruz binlerce kişi ile toplantılar yapılmış.  Ne yapmam lazım.  Çocuklarımı suya mı atayım, kendimi mi atayım?

Ramazan ayı yaklaşıyor işler durma noktasına gelecek. Biz zaten geçen sene Mart ayından itibaren de kapatmıştık. Allah herkese kolaylıklar versin. Vatandaşında mağduriyetinin bir şekilde giderilmesi gerekiyor.  Diyorlar ki 1 TL kira desteği var ama ben zaten buraya 2 Bin TL kira ödüyorum ayrıca bunun yanında elektriği, suyu ve diğer giderleri var.  Ne bileyim yahu? Ben ekmek yiyemeyecek miyim?  Ben bu iş yerimi açmak için arabamı sattım ve burasını 50 bin TL’ye mal ettim. Kahveyi yeni açtığımda pandemi çıktı her yer kapandı. Burasını açar açmaz zararla başladım. Düşünün iş yeri açmak için arabamdan da oldum peki şimdi burasını kapatayım nasıl kapatayım? Şuanda da arabayı boş verin elektriğimi ve suyumu bile zor ödüyorum. Ailemde toplam 7 kişi var. Yani bu dükkandan 7 kişi geçiniyor. Müşteri de yok içeride de kimse oturmak istemiyor.”

Buket ÇELİK ATUN