YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2022 11:25   Güncelleme : 25-04-2022 11:25

“Fatura Öğretmenlerin Ek Dersine Kesilemez!”

“Fatura Öğretmenlerin Ek Dersine Kesilemez!”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ara tatilde düzenlenen mesleki çalışmalar internet kaynaklı aksaklıklar nedeniyle katılamayan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmeyeceğinin bildirilmesi üzerine Artvin Türk Eğitim-Sen Başkanı Hüseyin Aydın, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

“Özellikle kırsal bölgelerde yaşanan teknik aksamaların faturası öğretmenlerimizin üç kuruşluk ek dersine kesilemez!” diyen Hüseyin Aydın, sendika olarak muhtemel mağduriyetlerin önlenmesi için MEB’e yazılı başvuru yaparak düzenleme yapılmasını talep ettiklerini aktardı.

Türk Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitime verilen dilekçede “Nisan ayı mesleki çalışma döneminde herhangi bir nedenle eğitimini tamamlamayan öğretmenlere ek süre verilerek eğitimleri tamamlamalarının sağlanması ve eğitimleri tamamlama konusunda öğretmenlere ek süre verilmeyecek ise ek ders ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmaması yönünde Valiliklere talimat verilmesi” talepleri yer aldı.

Türk Eğitim-Sen’in Milli Eğitime verilen dilekçe detaylarında şu ifadelere yer verildi:

“2021-2022 Öğretim yılı ikinci döneminde ara tatil 11-15 Nisan tarihleri arasında yapılmış, Bakanlığınızın ligi yazısı uyarınca da öğretmenlerin Nisan dönemi mesleki çalışmaları uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sendikamıza ara tatil döneminde yapılan mesleki çalışmalarda teknik aksaklıkların yaşandığı, faaliyetlerin tamamlandığı halde tamamlanmadığı şeklinde raporlandığı, kırsal kesimde ikamet eden öğretmenlerin internete bağlanma konusunda olumsuzluklar yaşamaları nedeniyle uzaktan eğitimlere katılım sağlayamadıkları konusunda bilgiler gelmektedir. Öğretmenlerin faaliyetleri tamamlamamaları nedeniyle de okul yönetimlerince kendilerine mesleki çalışma dönemi ek ders Ücretlerinin Ödenemeyeceği bildirilmiş, hatta bazı okul yönetimlerince öğretmenler hakkında idari soruşturmaların başlatıldığı bilgisi de Sendikamıza ulaşmıştır. Bakanlığınızın ligi yazısında "Bu kapsamda öğretmenlerimiz: ekte yer alan hizmetiçieğitim faaliyetlerinden (ÖBA platformu üzerinden uzaktan eğitim olarak) en az bir eğitimi tamamlamaları halinde mesleki çalışmalarını tamamlamış sayılacaklardır" ifadelerine yer verilerek mesleki çalışmaların yapılma şartı olarak en az bir eğitimin tamamlanması istenmiştir. Diğer taraftan, öğretmenlere mesleki çalışma dönemi ek ders Ücreti olarak haftalık 15 saat(her gün için 3 saat) ek ders ücreti ödenecektir. Öğretmenlerin herhangi bir nedenle etkinliği tamamlamamaları durumunda ise ek ders ücretlerinin ne şekilde ödeneceği veya ne kadarın kesileceği konusunda da mevzuat hükümlerinde düzenleme bulunmamaktadır.

Bu bağlamda,

1-Nisan ayı mesleki çalışma döneminde herhangi bir nedenle eğitimini tamamlamayan öğretmenlere ek süre verilerek eğitimleri tamamlamalarının sağlanması,

2-Egitimleri tamamlama konusunda öğretmenlere ek süre verilmeyecek ise ek ders ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmaması yönünde Valiliklere talimat verilmesi, hususunda; Gereğini arz ederiz.”

HATİCE DİLER