DOĞA
Giriş Tarihi : 18-10-2022 12:58

Fenomenler Artvin’in Doğasını Fotoğrafladı

Fenomenler Artvin’in Doğasını Fotoğrafladı

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Ormanspor Kulübünün bu yıl ikincisini düzenlediği 250 kilometrelik Şavşat-Borçka Ekoturizm rotasıda gerçekleştirilen foto safari ile bölgenin eşsiz doğası fotoğraflandı.

Artvin’de yaşayan binlerce takipçisi olan Fenomelnler, yerel ve Ulusal basının katıldığı foto safaride kentin doğal güzellikleri fotoğraflandı.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte yeşilin tonlarının yerini renk cümbüşüne bıraktığı kentte Artvin orman Bölge Müdürlüğünün turizme kazandırdığı noktalardan olan Sahara Milli Parkı, Papart Vadisi ve Borçka Ekoturizm rotası yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor. Kentin Doğal Güzelliklerini ortaya çıkarmak adına yapılan safaride fenomenler gündüz çekilen fotoğrafların yanı sıra  papart yaylasında çadırla konaklama ile gece fotoğrafçılığı da yaptı.

 “İnsan, Doğa ve Spor” teması ile gerçekleştirilen foto safari, Şavşat Yavuzköy Seyir Tepesinden başlayarak, Şavşat Karagöl, Rutav Gölü, Balık Gölü, Arsiyan Yaylası, Papart Vadisi, Maral Şelalesinin ardından iki ilçeyi birbirine bağlayan Macahell geçidi yolu kullanılarak Borçka Karagöl’de son buldu.

Artvin’in doğal güzelliklerini sonbahar renkleriyle fotoğraflama imkanı bulan fotoğrafçılar organizasyondan oldukça keyif aldıklarını dile getirdi.

Fotosafariyi düzenleyen Ormanspor Kulübü Müdürü Alim Çelik etkinlik hakkında değerlendirme yaparak, “Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve Ormanspor kulübü olarak Cumartesi ve Pazar’ı kapsayan bir şekil de Artvin’deki doğal güzellikleri, Artvin’deki ormanları ekoturizm alanları tanıtmak amacı ile bir gezi düzenledik geçen yıl birincisini düzenlemiştik bu yıl ikincisini düzenledik. Bunun adına da insan, doğa ve spor adı vererek foto safari şeklinde yaptık. güzel bir etkinlik oldu” dedi.

“Bu Etkinliği Geleneksel Hale Getirmek İstiyoruz”

Etkinliği Organiz eden Orman Bölge Müdürlüğü personeli Murat Yıldırım Orman Bölge Müdürlüğünün Ormancılık faaliyetleri dışında ekoturizm yolu, halk için eğlence dinlence yerleri, piknik mesire yerlerinin tesis edilmesi gibi görevlerinin de olduğunu ifade ederek, “Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü olarak birinci görevimiz orman varlığının artırmak, ikincisi orman varlığını korumak ve bunun peşi sıra orman köylüsünün ekonomik refah seviyesini yukarılara çıkartmaktır. Türkiye’nin Turizm’i açısından en kıymetli illerinden birisi Artvin. En kıymetliside diyebiliriz çünkü şelalelerin, kratel göllerinin, kiliselerin olduğu birçok kültürel değerleri olan şehir Artvin. Özellikle karagölleri, orman içi piknik alanları bir sürü gidip görebileceğimiz yerlerin olduğu bir şehir. O yüzden turizmin önem verilmesi gereken bir il olduğunu düşünüyoruz kurum olarak. Ormanspor kulübü olarak bu yıl ikincisini düzenliyoruz ve artık geleneksel hale getirmeyi planladığımız bir yürüyüş ve gezi düzenledik. Bu hem geziye de turizme daha çok katkı sağlayabilmeleri açısından hem de kendi içeriklerini üretebilmeleri için ilimizde ki sosyal medya fenomenlerini, yere gazeteleri ve ulusal basından arkadaşlar çağırdık. Bu vesile ile de yeni arkadaşlarla da tanışmış olduk. Yapmış oldukları paylaşımları için birbirlerini desteklemeleri açısından iyi olduğunu düşünüyorum. Fotosafari gezilerimize devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“Artvin Fotoğrafçılara Muhteşem Görseller Sunuyor”

Artvin Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından bir tanesi olduğuna değinen Artun Yapım sahibi Hakan Aydın, Artvin’in doğal güzellikleri açısından çok zengin olduğunu vurgulayarak, “Artvin coğrafyası içerisinde birçok şeyi barındırıyor. Göller, doğal yaşlı ormanlar, kanyonlar, yaban hayatı, flora açısından çok zengin bir bölge. Fotoğrafçılar için de inanılmaz fırsatlar sunuyor. Biz de Artvin ormanspor kulübünün düzenlemiş olduğu sonbaharda foto safari etkinliğine katılmış bulunuyoruz. Çok güzel sonbahar fotoğrafları kaydettik. Birbirinden güzel bulut geçişleri kaydettik. Bugüne kadar görmediğimiz türden ağaçlar görme fırsatımız oldu. O anlam da verimli ve faydalı bir gezi oldu” ifadelerini kullandı.

“Doğası Mükemmeldi, Renk Cümbüşü Çok Güzeldi”

Foto safariye katılan sosyal medya içerik üreticisi Uğur Yapıcı, Orman Bölge Müdürlüğü ve Ormanspor Kulübüne organizasyon için teşekkür ederek, “Daha önce böyle bir etkinliğe katılmadım. Benim için ilk oldu. Çok güzel bir etkinlik oldu. Orman Bölge Müdürlüğünün bütün çalışanlarının elektriğinden jenaratörüne kadar, yiyeceğimize kadar herşeyi ayrıntısına kadar düşünmüşler bu çok güzeldi. Çadırlar da vardı. Çadırları olmayanlar için de çadır ve tulumlar da verildi. Herkesi düşünmüşlerdi bu açıdan emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Papart yaylasına ilk defa çıktım. Doğası çok mükemmeldi. Renk cümbüşü çok güzeldi. Bunları çok güzel bir şekilde fotoğraflandırmaya çalıştık. Daha sonra Şavşattan Borçka tarafına geçtik çok merak ettiğim bir güzergâhtı burası. İnşallah sonuçları güzel olacak. Fotoğraflarımızı sosyal medyada paylaşmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Artvin’i ve doğayı çok sevdiğini dile getiren Şule Ceylan, kendi imkanlarıyla yeni yerleri keşfetmek ve güzel yerlerde kamp yapmanın en büyük hobisi olduğunu belirterek, “Özellikle de bilinmeyen yerleri kendi sosyal medya hesabımda paylaşıp insanlara tanıtmak en büyük hobilerim arasında diye bilirim. Böyle bir etkinlik kapsamın da ilk defa bir etkinliğe katılıyorum. Benim için şöyle bir güzelliği oldu. Herkesin ortak hobisi aynı doğayı seviyor, fotoğraflamayı seviyor, Artvin’in güzel yerlerini turizme katkı amacından bütün ortak paydalarımız aynıydı bu şekilde güzel insanlar ile tanışmış olduk. Bu anlamda iki gün çok dolu dolu ve çok güzel geçti. Bu gezi programındaki yerlerin birçoğunu aslında görmüştüm ama benim için ilk defa gördüklerim de oldu. Bu anlamda da çok hoşuma gitti. Özellikle daha önce Şavşat Papart’a gitmiştim, Borçka Macahel’ede gitmiştim ama Şavşat Papart’tan macahele geçme yolunu daha önce hiç yapmamıştım. Güzel doğası eşliğinde yolculuk da ekstra hoşuma gitti. Bu anlam da emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Papart Vadisi ve Macahel geçiş güzergâhında sonbahara geçiş fotoğraflarını çektiklerini kaydeden fotoğrafçı Saim Köse ise doğa sever fotoğrafçılarının muhakka uğraması gereken bir rota olduğunu söyledi.

Oktay Sarıkaya ise çektiği fotoğrafları takipçileri ile paylaşmak için sabırsızlandığını belirterek, doğa ile iç içe olmanın huzur verdiğini sözlerine ekledi.

Hatice Dile

Gündem ArtvinGündem Artvin