YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 12:31   Güncelleme : 11-05-2022 12:34

“Festivaller Artvin’in Tanıtımı İçin Önemli”

“Festivaller Artvin’in Tanıtımı İçin Önemli”

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, kentte festival olarak yapılan boğa güreşleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kurt, festivallerin ilin tanıtımı için oldukça önemli olduğuna değinerek, “Biz tüm ülkemizdeki hayvan severleri boğa severleri bu kültürü yaşatmak için buradaki gastronomi bize insanların ne kadar hoşgörülü barışçıl sevecen olduğunu görmeleri için Artvin'e davet ediyoruz” dedi.

Artvin’de köklü geçmişe sahip olan boğa güreşleri festivalleri başladı. Yaylaya çıkmadan önce boğaların birbirini tanıması ve barışmasını simgeleyen güreşler kentte festival havasında geçiyor. Artvin’in tanıtımı ve turizmi için çeşitli adımlar atan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, boğa güreşleri festivallerinin kültürün tanınmasında ve turizmin gelişmesinde önemli bir yeri olduğuna değindi.

Artvin'de iki asırlık geçmişe sahip boğa güreşleri geleneğini yaşatmak için bu yıl 15'ncisi düzenlenen Melo Boğa Güreşleri Festivaline katılan ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, “Festivallere Sarıgöl ile başladık ve Berta ve bugün de Melo’dayız. 3 ay içerisinde yaklaşık 10 festival ile ilimizde 15 ya da 20 bin misafirimizi ağırlayacağız ilimizi tanıtımı için o kadar önemli boğa güreşleri. Tabii festivaller deyince yalnızca boğalar değil boğa güreşleri lokomotifimiz olsa da Artvin'in gastronomisini, kültürünü, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü gelen misafirlerimize nasıl anlatırız bunun derdi içerisindeyiz.İnsanlar gelsinler ilçelerden, illerden belki yurt dışından gelsinler bu müthiş doğada bu müthiş seyir dolu dakikalarda anılar biriktirsinler gittiklerinde Artvin'in güzelliklerini diğer insanlara anlatsınlar ve daha çok insanlar Artvin'i buluşturalım derdimiz bu. Tabii boğa güreşleri deyince adı üstünde boğa güreşi ama biz buna boğa barış ediyoruz. Bu dönemlerde boğalar kendi genetik yapılarından dolayı güreşip yaklaşık bir buçuk ay sonra dağlara çıkarlar.Yaylalarda burada birinci olan boğalar tekrar tekrar güreşmeyip kendilerine büyük zarar vermeyip oradaki bütün işi olanlara orada da bir sayıp sürünün başı olarak görürler ve yaklaşık 3 ay boyunca otlaklarda sindirim sistemlerini değiştirerek gücü temsil eden boğalar daha güçlü şekilde şehirlere inerler. Burası çok önemli aslında kültürün adı boğa güreşi olsa da boğalar burada birbirini tanıyıp barışıp daha zor şartlarda daha sert güreşlerin önü de alınarak burada lider olan boğa sürü başı kabul edilip tekrar güreşmeyerek aslında olası tehlikelerin önüne geçiyor. O yüzden boğa barışması olarak adlandırıyoruzbiz bunları. Burada boynuz kontrolleri ile kilosu aynı olarak birçok hakemle olası sakatlığı önleyecek şekilde önlemler alınarakboğalar barıştırılır ve 3 ay sonraki olası ölümcül tehlikenin önüne geçilerek burada gürleştirilir. Bunu da bir festival havasına sokup amacımız insanları davet ettirmek bunu da herhalde yaklaşık 40 yıldır çok güzel yapıyoruz.İlk temennimiz hem boğalar için kazasız belasız hem insanlar için güzel geçen bir festival olsun gelen misafirlerimize güzel anılar biriktireceğimiz festivali olsun. İlimizi en güzel şekilde tüm Türkiye’ye tüm dünyaya tanıtmak amacımız bunda 40 yıldır başarılıyız Artvin boğa barışması denilince hayvanlar için Artvin akla geliyor. Muğla'da Bursa'da farklı yerlerde yapılsa da bu olayın şampiyonlar ligi festivali Artvin’dir. Biz tüm ülkemizdeki hayvanseverleri boğa severleri bu kültürü yaşatmak için buradaki gastronomi bize insanların ne kadar hoşgörülü barışçıl sevecen olduğunu görmeleri için Artvin'e davet ediyoruz önümüzdeki 2 ay içerisinde yaklaşık 6-7 festivalle beraber bu yılı da atlatıp hayvanlarımızı gerçek yaşam alanlarına dağlara göndereceğiz” dedi.

HATİCE DİLER