YEREL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 10:13   Güncelleme : 30-06-2021 10:13

Festivaller başlıyor

Yaklaşık 1.5 senedir pandemi sebebiyle yapılamayan boğa güreşleri Temmuz ayı itibariyle her hafta sonu farklı ilçe ve köylerde yapılmaya başlanacak.

Festivaller başlıyor

1 Temmuz Genelgesine göre konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılmak ve salgın yönetimi ve çalışma rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verileceğinin açıklanmasının ardından boğa güreşleri festivallerinin önü açıldı.

En son festivalinin 2019 yazında yapıldığı bilinirken yaklaşık 20 aydır yapılamayan boğa güreşleri hem boğa sahipleri mağdur ederken hem de boğa güreşi severleri güreşlerden mahrum bırakmıştı. 20 aylık süre içerisinde birçok boğa sahibinin boğasını satmak zorunda bırakırken kimi boğa sahibini de yok fiyatına kasaba satmak zorunda bırakmıştı. Ancak Artvin’in geleneklerinden biri olan boğa güreşlerinin devamı için bu zorlu süreçte boğalarına elinden geldiği kadar bakmaya çalışan boğa sahipleri festivallerin olacağının haberini aldığından beri boğalarını festivallere hazırlamaya başladı. Festivallerin bu sene olacağı önceden tahmin edilse de birçok boğa sahibi kesin karar çıkmadan hazırlıklara başlamadı. Kesin kararın açıklanması ve festivallerin seyircili olacağının açıklanmasının ardından boğa sahipleri çocuklar gibi mutlu olurken bir o kadar heyecanlı oldukları her hallerinden gözlemlendi. Boğalarına çocukları gibi bakan boğa sahipleri emeklerinin karşılığını alacağı günün gelmesi sebebiyle hem mutlu hem de heyecanlı olduklarını ifade etti.

Artvin halkının en önemli sosyal aktivitelerinden biri olan boğa güreşlerinin başlıyor olması halkta büyük sevinçle karşılandı. Boğa güreşi severler, festivallerin olduğu tarihlerde Artvin’de hayatın durduğunu ifade etti. Her esnafın, her vatandaşın festivale giderek kimisinin kazanç sağladığını kimisinin ise senenin stresini festivalde attığını ifade etti. Yüzyıllardır yapılan boğa güreşi festivallerin Artvin’de sadece sosyal faaliyet değil aynı zamanda kazanç kaynağı olduğunu ifade vatandaşlar, boğa güreşi vesilesiyle Artvin’e turistin geldiğini bu sayede esnafın, otelcilerin herkesin kazanç sağladığını belirten boğa güreşi severler belki de Artvin bir senede sağlayamadığı turist gelirini 3 günlük festivalde sağladığını ifade etti.

Temmuz ayında yapılacak olan festivaller 3-4 Temmuz da Melo kaledibi ve Özmal (Osmanlı) Murgul’da, 10-11 Temmuz Derekapı Yusufeli’nde, 17-18 Temmuz Damar Murgul’da, 24-25 Temmuz Kafkasör Artvin’de boğa güreşi festivalleri gerçekleştirilecek.

Ağustos ayında ise 7-8 Ağustos Dalahet Ardanuç’ da, 14-15 Ağustos Taraklı Borçka’da, 28-29 Ağustos Türkiye Şampiyonası Kafkasör Artvin’de yapılacak.