SİYASET
Giriş Tarihi : 19-10-2022 10:27   Güncelleme : 19-10-2022 10:29

Fındık Üreticisi Tüccarın İnsafına Bırakıldı

Fındık Üreticisi Tüccarın İnsafına Bırakıldı

İYİ Parti Murgul İlçe Başkanı Hüseyin Çelikarslan, ilçede de üretimi yapılan fındık hasadı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çelikarslan, üreticilerin tüccarların insafına bırakıldığını söyledi.

İYİ Parti Murgul İlçe Başkanı Hüseyin Çelikarslan, hasadı tamamlanan fındık sezonu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çelikarslan, İYİ Parti olarak fındığın 74 liradan alınması gerektiği konusunda çalışmalar yaptıklarını ancak hükümetin 54 lira olarak belirlediğini ifade ederek, fındık tüccarlarının üreticiden fındığı olduğundan daha ucuza aldığını vurguladı.

Fındık veriminin bu yıl düşük olduğunu kaydeden Çelikarslan, “10 dönüm fındık bahçem var geçen yıl bin 600 kilo fındığım oldu bu yıl ekonomik şartlardan dolayı gübre atamadığım için ilaçlama zaten yapamıyoruz 600 kilo fındığım oldu. 1 tonluk bir kayıp var genelde de buna benzer bir durum var. Hasat döneminde ben çiftçileri gezdim vatandaşın dertlerini dinledim bir dokundum bin ah işittim sebebi de şu biz İYİ Parti olarak fındığın 74 lira olmasını istedik. Cumhurbaşkanı fındık 54 lira dedi. Ben her zaman şunu söylerim devlet varlığını gösterecek. Bu taban fiyatı tüccar bunun üzerine bir şey koyup fındığı alması gerekirken vatandaş tüccarın tefecilerin eline düştü. Fındık açıklaması 38 lira şimdi 40 liraya çıktı. Cumhurbaşkanının açıklamış olduğu 54 lira nerede 14 lira? Vatandaşa yazık değil mi? Toprak Mahsulleri Ofisi var ve Fiskobirlik var gidiyorsun nem ölçüyor diyelim ki yüzde 6 nem var. Nemsiz fındık olmaz ama geri gönderiyor. Geri gönderince de vatandaş bir daha uğraşmıyor Fiskobirlik bir sürü şey çıkarıyor ya da TMO almıyor yokuşa sürüyor. Vatandaş geliyor tüccara veriyor, böyle olunca da tüccar gidip hemen TMO veriyor. Devlet vatandaşı tefecinin eline bıraktı, denetim yok şimdi gelip tüccara neden demiyorsun sen bunu nasıl olurdu 38 liraya alırsın” dedi.

 “Bu yıl gübre atamadı insanlar çok pahalı diye geçen sene 60 liraydı bir torba gübre şimdi 200 küsür oldu. Bugün işçinin yevmiyesi 400 lira 500 lira bu da bir sıkıntı. Birileri adam çalıştırmış 2 günde 9 bin lira vermiş toplanan fındık 9 bin lira etmiyor yazık değil mi? Diyelim ki bazı yerlerde fiyat koymuşlar tarım veya kaymakamlık yevmiye diye onu uygulanmışlar ama Artvin'de bu uygulanmadı.  Tarım İl Müdürlüğü deseki çalışan işçi 300 liraya çalışacak herkes bunu bilir ama kimse böyle bir şey yayınlamadı. Biri 400 liraya bulmuş biri 500 liraya bulmuş sonuç olarak bir belirsizlik var mağdur olan yine çiftçi. Gübre atamadığı için zaten hasadı alamadı, olanı da yevmiye olarak işçiye verdi kalanı da tefeciye verince sonuç olarak zararlı yine çiftçi. Bizler gezdik fındık bahçelerine gittik dertlerini dinledim bir dokundum bin ah işittim bu kadar kötü bir durum. Benim bile 600 kiloluk fındığım vardı 2 gün adam çalıştırdım imece yaptık yine de 5 bin liralık bir masraf var. Bu şartlarda bile peki kendimde çalışmasaydım tamamen işçiye vermiş olsaydım 600 kilo fındığın yarısını oraya vermiştik. Bir de tüccara verdiğin zaman ne olacak, tarım müdürlüğü denetleyecek diyecek ki sen devletin vermiş olduğu rakamdan aşağıya bunu yapamazsın” şeklinde konuştu.

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin