YEREL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 11:02   Güncelleme : 18-08-2021 11:02

FOSTFOOD KÜLTÜRÜNÜ ARDANUÇ’A TAŞIDIK

Ardanuç’ta fostfood kültürünü oluşturmaya ve alışık döner, pide kültürüne karşı yeni bir yeme içme kültürü oluşturuluyor.

FOSTFOOD KÜLTÜRÜNÜ ARDANUÇ’A TAŞIDIK

Ardanuç denince akla ilk çağ döner gelir. Bunu pide,lahmacun ve sulu yemek kültürü mevcut. Alışılmışın dışında işletmeci Feridun beyin girişimleriyle fostfood kültürü Ardanuçlu vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Fastfood mutfağını Ardanuç’a taşımaya  çalışan  Feridun usta 30 yıla  aşkın  Uzakdoğu  mutfağı, Çin  ve Hint mutfağında alakart  şefliği yapmış bir usta.

Ardanuç’ta ilk pizza ve köri tavuğunu getiren kişinin kendisinin olduğunu belirten Feridun usta,                         

“Benim  geldiğim yemek kültürüyle  zıt  karakterli, Bizde balık, ot ve zeytin yağı ağırlıklı burada ise tereyağı ve et ağırlıklı. Ben şuanda pizza,köri  tavuk, hamburger ve waffle yapıyorum. Dorusunu isterseniz Ardanuç’ta yemek anlamında mutfağa hakimim ilçede ilk pizza ve köri tavuğun getiren benim. Ama tabiki de alışılagelmiş mutfaktan farklı bir kültürden bir örnek taşımaya  çalışıyorum” dedi.

“Bizim yaptığımız ürünlerin hamurunu tamamını  kendimiz yapıyoruz. Hazır ve donmuş  ürün  kullanmıyoruz. Kaliteli  ve marka ürün kullanıyoruz. Bu yaptığımız  ürünler Fastfood  olması  nedeniyle olumsuz  algıyı da açıkçası  kırmış  bulunmaktayız.Asl olan yaptığım işi  Severek yaptığım için ürünlerime de güveniyorum” diyen Feridun usta, sağlıklı yaşamın ön koşulunun sağlıklı beslenmeden geçtiğine dikkat çekiyor. Feridun usta, “Sağlıklı  gıda  tüketmeli ayni zamanda Özellikle bu bölgede tüketilmelidir. Bölgede eksik olan yerel de Ardanuç’ta olan ama bilinmeyen ot türleri aslında yemeğe dönüştürülüyor. Kuzukulak, radika, ebegümeci gibi Otlar bölgede mevcut bütün bunları öne çıkarabilecek yerel mutfağında kazandırılması gerekmeli. Bölgede güzel olumlu olan ürünlerde var mesela organik dut pekmezi  kuşburnu  Ve kızılcık ta Ardanuç mutfağının  bir parçası  olmalı.”

Ürünlerde ki fiyat artışlarının sektörü olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Feridun usta, “Dogal olarak koşullar belli , gıdada  sürekli bir artış  yaşanıyor bizde bu satışımıza  yansıtmamaya  çalışıyoruz. E Bu durumda bizim yaşadığımız  sürecinde tahmin edebilirsiniz” diye konuştu.