YEREL
Giriş Tarihi : 21-01-2022 10:32   Güncelleme : 21-01-2022 10:32

Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

Borçka Belediyesi’nin düzenlediği ulusal fotoğraf yarışmasına Türkiye’nin her yerinden Borçka’ya gelen fotoğrafçılar, kentin birçok yerinde yüzlerce fotoğraf çekti; coğrafi ve kültürel öğelerinin dünyaya tanıtılmasına katkı sağladı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen fotoğraf yarışmasına 500 fotoğraf gönderildi. 8 kişiden oluşan jüri 7 saatlik titiz bir toplantı sonrası nihai kararını verdi. Yapılan seçim sonucu birinci, ikinci ve üçüncü, 10 mansiyon ve 50 sergileme fotoğrafı belirlendi.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan; “Bu yıl ilkini düzenlediğimiz fotoğraf yarışmasına beklediğimizin üstünde bir katılım oldu. Düzenlediğimiz fotoğraf yarışmasına ulusal çapta 500 fotoğrafın geliyor olması kentimizin tanıtımı, bilinilirliği için bize umut ve cesaret verdi. Borçkamızda bulunan bazı yerlerden daha fazla fotoğraf bekliyorduk ama buna rağmen yine de bizim için çok başarılı bir deneyim oldu. Bu yarışma ve fotoğraflar Borçkamızın tanıtımına da çok büyük katkı sağlayacaktır. Uluslararası nitelikte olan ve fotoğrafları değerlendiren jüri üyelerine de bir kez daha teşekkür ederim. Umarım bu tür etkinliklere devam edeceğiz” dedi.

Yarışma jürisinden F. Dilek Uyar yaptığı açıklamada; “jüri üyeleri, Türkiye’de öncü bir hareket de yaparak ilk defa belediye başkanımız Ercan beyin de destekleri ile kadın-erkek eşit sayıdan oluşmuştur. Kültürel faaliyetlere öncülük adına toplumsal kadın-erkek eşitliğini sözde bırakmayarak hayata geçiren başkanımıza sonsuz teşekkürlerimi bir jüri üyesi olarak ben özellikle sunmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Birincilik ödülünü Zafer Güngüt “Borçka Mereta Yayla”, ikincilik ödülünü Aygül Öztürk “Bal Dede”, üçüncülük ödülünü Meral Yeşilçiçek “Yaylada Yaşam” fotoğrafıyla aldı.

Yarışma Jüri üyeleri

-Prof Dr. Güler Ertan

Fotoğraf sanatçısı, akademisyen, yazar. Türkiye’de fotoğraf alanında ilk profesör ünvanı almış kadın akademisyen.

-Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan

Fotoğraf Sanatçısı, Akademisyen

Yrd. Doç. Dr. Nadir Buçan

Fotoğraf Sanatçısı, Akademisyen Yazar.

-F. Dilek Uyar

Fotoğraf Sanatçısı, NationalGeographic Seyahat Yarışmasında Dünya Birinciliği almış ilk ve tek Türk kadın fotoğrafçı, avukat.

-Leyla Emektar

Fotoğraf Sanatçısı, güzel sanatlar öğretmeni

-Zehra Çöplü

Fotoğraf Sanatçısı

-İlker Karaman

Uluslararası Ödüllere sahip sokak fotoğrafının Türkiye’deki en önemli isimlerinden, elektronik mühendisi.

-Sami Uçan

Uluslararası Ödüllere sahip özellikle kedilerle çektiği fotoğrafları ile ünlenmiş sokak fotoğrafının Türkiye’deki en önemli isimlerinden, öğretmen.