YEREL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 11:06   Güncelleme : 15-10-2021 11:06

GASTRO ARTVİN: ARTVİN MUTFAK KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTACAK

GASTRO ARTVİN: ARTVİN MUTFAK KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTACAK

Artvin Çoruh Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yener Oğan, Artvin’i tüm yönleriyle ele alan ve Artvin’in mutfak kültürünü geniş kapsamlı olarak anlattığı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Figen Durul Özkaya’nın danışmanlığını yaptığı “Gastro Artvin” kitabını tamamladı.

Doktora tezinde Artvin’in gastronomi değerlerini çalışan Dr. Öğr. Üyesi Yener Oğan, çalışmasının sadece tezde kalmaması ve yaşadığı yere hizmet etmek adına böyle bir çalışmaya imza atmak istediğini dile getirerek, kitabı yazmaktaki amacından şu şekilde bahsetti: “Tez çalışmasında özellikle Artvin’de yaşayan yerli halka ulaştık, yiyecek içecek işletmelerine ve yöreyi ziyaret eden turistlere ulaştık. Bu kapsamda güzel bir çalışmaya imza attık. Çalışmamızın sadece bir tezde kalmasından ziyade bunu özellikle 12 yıldır Artvin coğrafyasında yaşayan bir insan olarak bunu çalıştığım yere hizmet olarak düşündüm ve Artvin yöre gastronomisini tüm yönleriyle ele alan bir kitap yazmak istedim. Burada sevgili danışmanım, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı aynı zamanda Türk Mutfağı Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Figen Durul Özkaya’nın katkıları da çok oldu.”

Kitapta Artvin’in turizmi, coğrafyası, kültürü bağlamında ele alarak tanıtıcı bilgiler verdikten sonra Artvinin mutfak kültünü ilçe ilçe kategorileştirerek öğünler, servis şekilleri, ritüellerde yapılan yeme içme davranışları gibi birçok detaylı bilgiye yer verdiklerini aktaran Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yener Oğan, “Kitabımızda özellikle Artvin'in Doğal kaynakları kültürel turizm kaynakları gibi tanıtıcı unsurlara yer verdik. Akabinde çalışmamızın en can alıcı noktası olan Artvin ilinin mutfak kültürlerini ele aldık ve Artvin ilini ilçeler bazında örneğin Merkez ilçesi Arhavi, Ardanuç, Borçka ilçesi şeklinde kategorize ederek yorumlamaya çalıştık çünkü Artvin ili özellikle kültürel bağlamda çok çeşitli bir coğrafyaya sahip. Daha sonra Artvin mutfağında özellikle kullanılan araç gereçler, mutfağına özgü terimler, kavramlar, yine yörede yetişen tarımsal ürünler, coğrafi işaretli ürünler ki şu an ilçemizde biz tezimize başladığımızda 1 adet olan coğrafi işaretli ürün sayısı şu an Artvin ilinde 5'e çıktı ekim ayı itibariyle. Bunun yanı sıra Artvin’deki özellikle öğünler, servis şekilleri ritüellerde yapılan yeme içme davranışları gibi konuları ele aldık daha sonrasında Artvin elindeki yemeklere yer verdik. Özellikle çorbalar, atıştırmalıklar, ana yemekler ve tatlılar gibi gruplandırdık ve bunun ölçüsünde de bazı ulaştığımız tariflere yer verdik. Tabii yapılan görüşmeler sonucunda bunu elde ettik yine buraya ile ilgili yapılmış çalışmalardan yararlanarak bu bilgilere yer verdik” ifadelerini kullandı.

Türk mutfağının dünyanın en saygın mutfakları arasında gösterildiğine dikkat çeken Yener Oğan, “Biz Türk Mutfağını dünyanın en saygın 3 mutfağı içerisinde gösteriyoruz Fransız, Çin mutfağı ve Türk mutfağı olmak üzere. Bu kitabınız şöyle önemli Türk mutfağında gastronomi ile ilgili envanter çalışmanın yapılması gerekiyor. Biz de bu kitabımızda özellikle Artvin ilini tüm yönleriyle ele almayı istedik. Tüm yönleri ile ele almamız özellikle bilimsel altyapısını güçlü kılmak ve bununla ilgili envanter çalışmalarında diğer yörelerimiz, şehirlerimizle ilgili öncülük etmek açısından çok önemli bir eser olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bu kitap tarzında diğer illerde de bu tarz çalışmaların yapılması Türk mutfağına çok önemli katkılar sağlayacaktır. Unutulmaya yüz tutmuş unsurları kullandığımız geleneksel araç ve gereçlerin hem envanteri sağlıklı bir şekilde kaydedilmesi bağlamında Türk mutfak kültürüne önemli bir katkısı olacağını düşünüyorum” dedi.

HATİCE DİLER