YEREL
Giriş Tarihi : 11-06-2022 11:23   Güncelleme : 11-06-2022 11:23

Gazi’nin Temeli Atıldı

Gazi’nin Temeli Atıldı

Gazi Ortaokulu’nun temel atma töreni gerçekleşti.

İnşaat çalışmaları devam eden Gazi Ortaokulu projesi temel atma töreni yapıldı. Gerçekleştirilen temel atma törenine Vali Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, İl Milli Eğitim Fahri Acar, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, kurum müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, “24 derslikli bir okulun bu ölçekte yapılması örneği çok rastlanan bir durum değil ama gerçekten sosyal alanları ile kültürel alanları ile bir okuldan öteye kongre merkezi gibi bir kültür merkezi gibi burada yapı inşa edeceğiz inşallah bunu hayırlısıyla açmış oluruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum gerçekten burada güzel bir eser ortaya çıkıyor ilimize de nefes aldıracak genel yaklaşımımıza uygun olarak nefes aldıracak bir proje alanları itibarıyla ben mimarımızdan milli eğitim teknik çalışmaları yapan ekibimize özel idareye belediye başkanlığımıza ruhsat aşamalarındaki çalışmalarıyla ve diğer konularda bize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum çünkü bu komple işbirliği halinde ortaya koyulmuş bir proje en kısa sürede bitirip dediğimiz gibi ek dersi de yapmak nasip olur hayırlı olsun diyorum” dedi.

Acar, “Artvin Bir Eğitim Kentidir”

Temel atma töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar ise “Artvin bir eğitim kentidir biz de Artvin milli eğitim müdürlüğü ailesi olarak dün olduğu gibi bugün de 174 okulumuzda 2.200 öğretmenimiz de yaklaşık 25 bin öğrencimize devletimizin bütün olanaklarını kullanarak en iyi eğitim koşullarını sunmaya çalışıyoruz. Artvin Gazi ortaokulumuz ilimizin en köklü okullarından bir tanesi 1922'de başlayan serüven 1937'de buradaki binada başlamış ve 6 Mart 2020 yılında da maalesef buradan taşınmak zorunda kaldık. Ülkemizin deprem kuşağında bir ülke olması 17 Ağustos depreminin verdiği dersler milli eğitim bakanlığımız sürekli okullarda sağlamlık ve güvenlik testleri yapmaktadır. Artvin ilimizde yapılan bu testlerde iki okulumuz Gazi ortaokulu ve Kemalpaşa ortaokulu maalesef güvenlik testlerinden geçemediği için yıkılıp yapılmasına karar verilmiştir biz de buradaki okulumuzun eski kız meslek olarak bildiğimiz binaya taşıyarak çocuklarımıza orada eğitim göstermeye başladık. Okulu taşıdıktan sonra projelendirme çalışmaları başladı sivil toplum örgütleri velilerimiz öğrencilerimiz herkesin burada yapılan proje ile fikirlerini alarak adeta bir okuldan ziyade şehir projesi yapmaya çalıştık. Otoparkı ile dinlenme alanları ile spor alanları ile en üstte de konferans salonu ile ilimizin de sosyal kültürel alanına katkı sağlayarak çift asansörlü engelli bireylerimizin en uç noktalarına kadar ulaşabileceği bir şaheser projeyi ilimize kazandırmak nasip oldu” diye konuştu.

“Gazi Ortaokulu Artvin’in Vizyon Okulu Olacak”

Acar, “Artvinli öğrencilerimize ilim ve irfan yuvası olacak bu şaheser proje hayata geçti. Gazi ortaokulu gerçekten ilimizin vizyon okulu tarihçesi, burada o kadar güzel insanlar yetişti ki ilimizin siyasetine ekonomisine sosyal kültürel yaşamına hatta ülkemize katkısından birçok mezunumuz var. Ayrıca burada iz bırakan birçok öğretmenimiz görev yaptı. Ahmetli olanlara Allah'tan rahmet hayatta olanlara sağlıklı bir ömür diliyoruz emekleri için teşekkür ediyoruz. Gazi ortaokulu bu yapıyı nasıl hak ettiğini ne kadar hak ettiğini bu seneki sosyal kültürel faaliyetlerde ve özellikle son yapılan LGS sınavında ortaya koyduğu başarıyla ifade etmek isterim. 90 sorudan oluşan LGS sınavında öğrencilerin tüm sorulara verdiği cevap lar ortalamaları ile okulumuz 60 doğru gibi bir rekora ulaştı 54 netlik bir rekor var şu anda zannedersem ülkelerde de Ender okullardan biridir emeği geçen bütün arkadaşlarımıza özellikle öğrencilerimizi ve bu başarıda en önemli aktör olarak gördüğümüz kıymetli velilerimize ve sayın valimizin liderliğinde bütün kamu çalışanlarını çünkü eğitim hepimizin işi ve Artvin'in meselesi olarak görüyoruz, ülkemizin geleceği sevgili yavrularımızla birlikte hizmet ediyoruz. Artvin il ortalamasında yaklaşık 4 net yukarı çekerek İnşallah yine Türkiye'nin en önlerinde zirvedeki yerimizi korumaya çalışacağız. Okul binamız inşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılında şubat ayında hizmete açılacak ve öğrencilerimizi buradaki modern dersliklere kavuşturacağız. Teşekkür edeceğim o kadar insan var ki çok emek harcandı sayın valim gerçekten başından beri projenin abisi dersliklerine varıncaya kadar ayrıntılarıyla ilgilendim mimarisi ile Çok teşekkür ediyorum şükranlarını sunuyorum kendilerine. Milletvekilimiz aynı zamanda bu okulun mezunu gerçekten de proje aşamasından son aşamaya kadar çok büyük emekleri var şükranlarımı arz ediyorum. Umuyorum ki vatanımıza milletimize on binlerce yüzbinlerce hayırlı evlat yetiştirecek yeni Gazi Ortaokulu’nun temelini bugün atıyoruz ilimize çocuklarımıza bütün Artvin'e hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Hatice Diler