YEREL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 11:40   Güncelleme : 03-01-2022 11:40

“Gençleri Kazanmak İçin Sahalardayız”

“Gençleri Kazanmak İçin Sahalardayız”

Hopa Gençlik Merkezi Müdürü Özgür Dede, gençlik merkezinde yürüttükleri çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gençlik Merkezinin, gençleri kültürel ve sanatsal faaliyetlere yönlendirme amacı taşıdığını vurgulayan Müdür Özgür Dede, “Kulüplerimiz, inovasyon atölyelerimiz, güzel sanatlar atölyelerimiz var. Gençlik merkezi olarak biz sahada her yerdeyiz. Gençlerimize her alanda yardımcı oluyoruz, gençlerle olmak çok güzel bir duygu biz bunlara mesleki olarak kültürel olarak akademik olarak faaliyetler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Merkezde tüm gençleri kazanmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Dede, gençleri vatana millete hayırlı bir birey haline getirmek amacı çerçevesinde bir genç dahi kazanmanın önemli olduğunu söyledi.

Hopa Gençlik Merkezi Müdürü Özgür Dede, “Gençlik merkezlerimizin amacı daha çok burada, geçlerimizin kültürel sanatsal faaliyetleri yönlendirmek. Bizim kulüplerimiz, inovasyon atölyelerimiz, güzel sanatlar atölyelerimiz var, gençlik merkezi olarak biz sahada her yerdeyiz. Gençlerimize her alanda yardımcı oluyoruz, gençlerle olmak çok güzel bir duygu biz bunlara mesleki olarak kültürel olarak akademik olarak faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Mesela geçmişte unutulmaya yüz tutmuş olan şeylerin onlara geri kazandırmak onları göstermek, mesleki olarak eğitimlere yönlendirmek atölye olarak olsun, müzik atölyeleri olsun, inovasyon atölyeleri de yine aynı şekilde devam ediyor.  Şu anki durumda gençlere sahip çıkılmadığı anda çeşitli yönlere etmiş oluyoruz kötü alışkanlıklar gibi.  Bizim için bir genç bile çok önemli o genci kazanmak vatana millete hayırlı bir birey haline getirmek bizim elimizde bunun için her genç çok önemlidir. Çalışmalarımız yaparken de hiçbir ayrım yapmadan hepsini aynı ölçüde hizmet veriyoruz. Yapmış olduğumuz faaliyetlerde kültürel geziler olur, bakanlıklarımızın kampları oluyor, kamplarımız çok güzel yemesinden içmesinden oradaki konaklamasından bakacak olursak gençlerim için çok önemli bir fırsat” dedi.

Hopa’nın hareketli olduğunu ve gençleri kazanmak için daima sahalarda çalıştıklarını vurgulayan Özgür Dede, “Hopa çok hareketli bir yer gençlik açısından da en hareketli geçirende biziz, sahaya çıkmasak bu hareketliliği merkezlerimizde çekemeyiz. Buralarda Milli Eğitim müdürlüğümüzle, okullarımızdaki öğrencilerimizle, lider arkadaşlarımızla, spor uzmanlarımızla, antrenörlerimiz sürekli sahada kimi zaman parkta gençlerle sürekli olarak diyalog halindeyiz. Gençleri gençlik merkezlerimizde çekmeye çalışıyoruz, çok güzel sonuçlar elde etmiş oluyoruz. Okuma yazma bilmeyen çocuklar oluyor Hopa'da yabancı uyruklu, Gürcistan’dan gelen öğrenciler oluyor oturma izni olmayan biz onlara ulaşıp onların okuma yazma öğrenimini sağlıyoruz. Geçenlerde 3 gencimiz okumaya geçti. Bunlar normalde milli eğitim okullarına gidemiyorlar oturma izinleri olmadıkları için, gençler adına yapılacak iş çok” diye konuştu.

Kitap Kafe projesi ile aylık bin 500 2 bin öğrenciye hizmet verdiklerini aktaran Müdür Dede, “Bu çok ciddi bir rakam. Biz burada sadece kitap okuma olarak değil, kitap okuma anlatma tekniği olarak devam ettiriyoruz, Okumuş oldukları kitapların kritiğini yaptırıyorlar hocalarımız. En çok kitap okuyan öğrencilerimize de ödüllerimiz oluyor her ay sonunda. Bu hediyelerde gençler için teşvik oluyor, Onların hoşuna gidiyor mutlu oluyor. Ödül törenlerimize ilçe protokollerinden, ilçe dışında katılanlarla birlikte ödül törenlerimizi gerçekleştiriyoruz. Her ayın başında yapıyoruz bunu ayın 1'i ile 5 arasında gerçekleştiriyoruz çok da güzel oluyor. Bizim burada temel amacımız kültürel, sportif faaliyetlere, akademik faaliyetlere buradaki gençlerimizi yönlendirmek” ifadelerini kullandı.

Artvin’de en çok faaliyet gösteren ilçenin Hopa olduğunu belirten Dede, bir yılı şöyle özetledi: “Artvin olmak ve ilçeler olmak üzere bu yıl en çok faaliyet gerçekleştiren ilçe olarak Hopa oldu, aktif olarak. Biz burada yoğun bir şekilde gençlerimizle kışın Artvin'e havuza gençlerimizi götürüyoruz, kayak merkezine götürüyoruz. Özel ve anlamlı günlerde birlikte ziyaretlerimiz oluyor, gençlerin bu duyguyu görerek yaşaması çok anlamlı oluyor. Çeşitli konserler yaptık gençler adına, şu anda bir tiyatro ve Türk Sanat Müziği adına bir koro oluşturuyoruz. Oluşturma aşamasına geçtik gençlerimizi seçiyoruz biz gençlik merkezi olarak bu anlamda her şey yapma gücüne sahibiz yeter ki gençlerimiz bizimle olsun. Gerçekten büyük işler yapıyoruz ama kendimizi ifade edemediğimiz yerlerde oluyor. O kadar güzel projeler yapıyoruz ki ağaç dikme olsun fidan dikme olsun, yardımlar olsun, gençlerimiz arasında kitap yardımları, spor malzemesi yardımları bu anlattıklarım gençlerimizin arasında oluyor iyilik ağacı şeklinde. Gönüllülük olarak sağlık olsun, yardımlaşma olsun gençlerimiz var kulüplerimiz timlerimiz var. Hepsinin bir kulüp başkanı oluyor en ufak bir şeyde o mekanizmayı çalıştırıp hedefimize ulaşıyoruz, bizi çalıştıran aslında gençlerimiz, gençlerimizle birlikte faaliyetlerimizi yapıyoruz. Çok faaliyet yapmanın bir kıymeti yok aslında burada önemli olan gençlere bir şeyler verebilmektir.”

HATİCE DİLER