YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 11:08   Güncelleme : 01-06-2021 11:08

GENÇLERİN UMUTLARI SON MU? BULUYOR

Ülkemiz genelinde covid-19 salgınının yanında gelen en büyük sorunlardan biriside işsizlik.

GENÇLERİN UMUTLARI SON MU? BULUYOR

Salgının son yıllarda gençlerin hayatlarına yönelik büyük etkilerinin olması ile birlikte artık umutsuzluğa kapılan genç kesim ne yapacağı konusunda derin düşünceler içerisinde çırpınmakta.

İşsizlikten dolayı zorundayız…

Kılıç, pandemi sürecinde ne durumda olduklarına dair şu açıklamalarda bulundu “ Dayımla birlikte pazarcılıkla ilgileniyorum. İşsizlikten dolayı yapmak zorundayız ve ben mobilya bölümü okudum oradan ormancılığa geçtim. Üniversiteyi bitiremedim tekrar deneyeceğim bu süre içerisinde güvenlik belgesi aldıktan sonra İŞKUR’a bir sürü başvuru yaptım fakat geri dönüş olmadı. İş için İŞKUR’a ve birçok alanda iş yerine başvuru yaptım İl dışında farklı şehirlerde fabrikalarda olmak üzere iş aradım fakat hiçbir işe alınmadım. Benim merak ettiğim sürekli İŞKUR’a gidip orada iş talep etmeme rağmen kimse neden bir şey yapmıyor anlam veremiyorum mesela emekli olacak çok fazla insan var yaşça büyük olup ama nedense genç nesil için iş imkanı kısıtlı oluyor. Şu anda hiç kimse ne yapacak bu konularda durum belirsiz yarın ne olacağını nasıl bir gün olacağına dair herkes tereddüt ile korkulu gözlerle geleceğe dair umutlarını yitirmiş durumda “ dedi.

1 Haziran sonrası ne olacak?

Kılıç, 1 Haziran Salı günü uygulamaya başlanacak olan normalleşme hakkında şu açıklamalara yer verdi “ Normalleşmeye dönmeye gerek var mıydı diye sorulması gerekir bu kararı alanlara bence gerek yoktu. Çünkü her yeri açacaklar bu sefer millet sokaklarda birikecek şu anda bile olması gerekenden fazla insan var sokaklarda herkes sokağa çıkınca ve kalabalık alanlar dolunca tekrar salgın sorunu ile karşı karşıya kalacağız. Bitince açmak nerede bitmeden açmak nerede kime söyleseniz maske takın diye adam umursamıyor takmıyor veya burnuna kadar kapatıyor burnu açık kalıyor sanki burnundan salgın girmeyecek gibi takmıyorlar ve insanlar bu kadar umursamaz ise salgının bitmesi ciddi sorun tabi kurallara uyanlar var ama uymayanlar bir o kadar fazla açıkçası “ dedi.

17 günlük düşünce ve aşı süreci

Tam kapanmaya yönelik şu açıklamaları yapan Kılıç, “ Tam kapanma sürecinin yararlı olmadığını düşünüyorum bunun sebebi ise pazarcılık yapanlar veya günlük çalışan insanlara çok büyük sıkıntı olmasıydı. Bu durum gerçekten ciddi sorunlara yol açtı mesela şu anda ben geçimimi sağlamak için sabah namazında kurduğum tezgahta öğlene kadar tanesi 1TL olan fideden 1 tane sattım. Allaha şükür babamda çalışıyor bir şeyler yapmaya çalışıyoruz fakat bir genç olarak yaşantımda diğer gençlerinde düşüncesi aynı konfor denilen şeyin ne olduğunu bilmiyoruz açıkçası geleceğimiz için çabalıyoruz fakat belirli şeylerin geleceği için çabalamayan insanlar varken bizim çabamız nereye gidiyor düşünüyorum o yüzden. Mesela tam kapanma oldu ama bir adam işe gidiyor gittiği yerde 100 kişi olsa veya 10 kişi olsun iş alanında biri salgına yakalanınca diğer herkes yakalanıyor ve etrafına yayıyor tam kapanma yapılacaksa uzun süreli ve herkes için geçerli bir kapanma olması şarttır. Buna başta yöneticilerde dahil olmak üzere insan veya sınıf ayırmaksızın kesin uygulamaların olması şart ayrıca aşı hakkında şunları söyleyebilirim, ben şahsen güvenmiyorum Çin’de çıkan bir salgın ne hikmetse aşısı da Çin’den çıkıp yayılıyor. Tanıdığım insanlardan aşı olanlar vardı ve maalesef onlar vefat etti hiçbir sağlık sorunları yoktu ilaç bile kullanmamış insanlardı o yüzden benim düşüncem aşı olmam ve almakta istemem diyebilirim “ dedi.