YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2021 10:43   Güncelleme : 13-09-2021 10:43

GENÇLİK MERKEZİNDEN “10 PARMAĞIMDA 10 MARİFET” PROJESİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde bulunan Gençlik Merkezlerinde uygulamaya geçirilen '10 Parmağında 10 Marifet Projesi' kapsamında gençlere günlük hayatta karşılarına çıkabilecek küçük sorunlar hakkında eğitim veriliyor.

 GENÇLİK MERKEZİNDEN “10 PARMAĞIMDA 10 MARİFET” PROJESİ

Gençlere günlük hayatlarında ihtiyaç duyacakları temel bilgi ve becerilerin kısa sürede uygulamalı eğitimler ile küçük yaşam becerileri olarak kazandırılması amacıyla Artvin Gençlik Merkezi, Gençlik ve Spor Bakanlığının "10 parmağımda 10 marifet" projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında Artvin Gençlik Merkezi Güzel Sanatlar Atölyesi Müzik Kulübü bünyesinde piyano eğitimi alan gençler, aileleri ile birlikte yöresel Gürcü yemeği Hınkal’ın yapım aşamalarını uygulamalı görerek birlikte hem eğlenip hem vakit geçirdiler. Projenin amacı ise gençlerin aileleriyle kaliteli vakit geçirmesini sağlamak.

Hinkal Tarifi İçin Malzemeler

Hamuru için :

1 kg un, 2 tatlı kaşığı tuz, Ilık su ( kulak memesi kıvamına gelene Kadar su ekleyin )

İç harcı için :

Yarım kg kıyma, 2 adet kuru soğan, Tuz, Karabiber

Hinkal ( Etli Mantı ) Tarifi Yapılışı

İlk olarak unu bir kaba alıyoruz tuzunu ekliyoruz. Ilık suyu azar azar ekleyip yoğuruyoruz.

Kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. ( hamuru ne kadar iyi yoğurursak o kadar iyi ) Yoğurduğumuz hamurun üzerini kapatıp 10 dakika bekletiyoruz.

Daha sonra hamuru masanın üzerine alıyoruz biraz daha yoğuruyoruz. Ve eşit parçalara ayırıyoruz. ( Parçalar küçük olmasın büyük olması gerekiyor) daha sonra açacağımız hamuru alıyoruz. Diğer hamurları bir kaba alıp üzerini kapatıyoruz kurumaması için.

Sofraya koyduğumuz hamuru oklava ile açıyoruz. Açtığımız hamurun kalın olmamasına dikkat edin. Açtığımız hamuru yuvarlak bir kapak ile kesiyoruz. Kapağın boyutu büyük de olmasın küçük de. Kesme işlemi bitince hamurdan parçalar kalıyor. Onları da kaba alıyoruz. Hazırladığımız kıyma harcını kestiğimiz yuvarlakların içine koyuyoruz. Ve büzüyoruz.

Daha sonra bir tencere de su kaynatıyoruz. Suyuna tuz atıyoruz. Su kaynayınca hinkalları içine döküyoruz. Kısık ateşte değil yüksek ateşte pişiriyoruz. ( eritmeden pişirmeye dikkat edin). Daha sonra servis tabağına alalım. Tereyağ eritip üzerine dökelim. İsteğe göre salçalı sos yapabilirsiniz.

HATİCE DİLER