YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2022 10:30   Güncelleme : 21-04-2022 10:36

Geri Dönüşüm Kütüphanesi Açıldı

Geri Dönüşüm Kütüphanesi Açıldı

Artvin Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri tarafından işlevselliğini yitirmiş ürünlere yeniden hayat verilerek ‘Geri Dönüşüm Kütüphanesi’ oluşturuldu.

Hayat boyu öğrenme kurumlarında sosyal ve kültürel faaliyetler yapılarak ger dönüşüm, sıfır atık, çevreye saygılı kaynakların etkin kullanıldığı toplum bilincini arttırmak amacıyla Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan ‘sıfır atık’ projesi kapsamında Artvin Halk Eğitim Merkezinde 11 usta öğretici el birliği ile ‘geri dönüşüm kütüphanesi’ oluşturdu.

Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri, İmran Uslu, Reyhan Öztürk, Emine Er, Seher Kermen, Nurhayat Bilgin, Gökçen Yalçın, Ebru Yüksel, Dilek Yazıcı, Reyhan Bilgin, Hülya Işık ve kurum personeli Kemal Turan’ın birlikte oluşturdukları geri dönüşüm kütüphanesinin açılışına Vali Yılmaz Doruk, Eşi Meral Doruk, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürü Katip Çiçek ve Halk Eğitim Müdürü Meryem Cömert Katıldı.

Açılışta konuşma yapan Vali Yılmaz Doruk, geri dönüşümün dünyanın geleceği için önemine değindi.

Doruk konuşmasında, “Böyle anlamlı bir çalışmaya Artvin ilinden katkı vermek bizim adımıza da çok kıymetli. Birçok sorunun temelinde maddi manevi israf etmek yatıyor. Dolayısı ile bu konuyu çözdüğümüz zaman meseleyi büyük ölçüde çözmüş olacağız” dedi

“Bugün dünyanın yaşadığı bu kıtlık denilen meselenin temelinde esasında kaynakların kıt olması değil, kaynakların israf edilmesi yatıyor.” diyen Vali Doruk,“Bunu hepimiz biliyoruz dünyadaki çevresel dengeler; gıdadan tutun insan olarak ihtiyaç duyduğumuz bütün tüketim malzemelerinin yetersizliğinden değil, düzgün kullanılmamasından israf edilmesinden kaynaklanıyor. Bu manada bir mesaj vermek üzere ülke olarak dünyaya örnek olmak açısından kıymetli bir çalışma emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, projedeki temel amacın çocuklara kaynakların sınırsız olmadığını bu kaynakların tasarruf bilinci ile kullanılması gerektiğini anlatmak olduğunun altını çizerek, “Bu kapsamda özellikle Milli Eğitim Bakanlığımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve paylaş diğer bakanlıklar ile birlikte okullarımızda çocuklara geri dönüşüm bilincini kazandırmak için sıfır atık bilincini oluşturmaya çalışıyoruz. Bizde ilimizde, 8 ilçemiz ve Merkez ilçemizde çevre dostu bin okul projemiz kapsamında bakanlığımızın 9 Kütüphanesi ve halk eğitim ile birlikte İnşallah kısa sürede 10’ncu sıfır atık Kütüphanesi yapacağız. Bugün burada 9 atık kütüphanemizin açılışını yapıyoruz. İnşallah Mayıs ayının sonuna kadar da 10 kütüphane ile bunu tamamlayacağız. Burada sıfır atık kütüphanemizin oluşmasında emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Katılımlarıyla Bizleri destekleyen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Proje ortağı kurumlar arasında yer alan ve Açılışta konuşma yapan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Katip Çiçek “2017 yılı itibariyle Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde başlatılan sıfır atık projesi ile birlikte özellikle de ülkemizin illerinde Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yürüttüğümüz bu çalışmalarda Emeği geçen tüm Milli Eğitim çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Yapmış olduğumuz çalışmaların çocuklarımıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize Geldiğiniz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vali Yılmaz Doruk’un Eşi Meral Doruk ise kendi yazdığı ‘Akis’ isimli kitabının kütüphaneye bağışladı.

HATİCE DİLER