YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 10:39

GES projesi Hisarcıklıoğlu’na da sunuldu

GES projesi Hisarcıklıoğlu’na da sunuldu

Artvin Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, “Güneş Bedava. GES ile esnafımızı yenilenebilir enerjiye yönlendirip enerji ithalatımızı düşürebilmek için önemli bir adım olacaktır.”

Artvin Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, bir dizi ziyaretler kapsamında Artvin’e gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na, hazırlamış oldukları Artvin Sanayi Sitesi Güneş Enerjisi Sistemi(GES) proje dosyasını sunarak bilgilendirmelerde bulundu.

İşletmelerdeki en büyük gider kalemi haline gelen ve dünya ekonomisindeki daralmadan kaynaklı zorlaşan enerji açığının giderilmesi için önem arz eden ve Artvin Sanayi Sitesi Başkanlığı tarafından hazırlanan GES Projesi TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tarafında detaylıca incelendi.

Toplamda 117 üyesi bulunan Artvin Sanayi Sitesi esnaflarını doğrudan ilgilendiren projede kilometre taşları bir bir ekleniyor.

Güneş Enerji Sistemleri Projesi hayata geçirildiğinde elektrik giderini minimuma indirilmesi ve sanayi esnafı olan tüketiciye hizmet yapılırken daha uygun bir fiyatan enerji üretilmesi hedefleniyor.

“Güneş Bedava”

“Güneş Bedava” sloganıyla yola çıkan Artvin Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, Hisarcıklıoğlu’na yaptığı sunumda “Elektrik ihtiyacının günden güne arttığı bu dönemde ve yapılan araştırmalar sonucunda her yıl yüzde 125 enerji ithalatı ortaya çıkmaktadır. Yenilenebilir enerjiye yönlendirip enerji ithalatımızı düşürebilmek için önemli bir adım olacaktır.

Güneş enerjisi santralimizi 2.1 mW kurulu gücü ile ortalama 1000 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilme kapasitesine olacaktır. TÜİK raporlarına göre ilimizde sanayi elektrik tüketim oranı her yıl ortalama yüzde 18 oranında düşmektedir. Buna sebep olarak rekabetçi ortamın kaybolması üretim oranlarının düşmesi sebep olarak gösterilebilir. Elektrik faturası gider kaleminden düştüğü takdirde rekabet ortamı yeniden güçlenecektir. Proje Artvin için ivedilikle gerçekleşmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Artvin Sanayi Sitesi

AdminAdmin