YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2021 11:22   Güncelleme : 18-06-2021 11:25

Gezgin girişimci Artvin’de

Mersin-Tarsus doğumlu, hem öğretmenlik hem de hemşirelik mezunu olan 36 yaşındaki Evliya Kütük, değişen digital dünyaya uyum sağlamak istediği için hem öğretmenlik mesleğinden hem de hemşirelik mesleğinden kendi isteğiyle istifa ederek digital girişimcilik yaptığını söyledi.

Gezgin girişimci Artvin’de

Gezgin girişimci olduğunu ifade eden Evliya Kütük; “ bütün illeri gezip gezgin kamp kurup e-ticareti anlatıyorum. Bir daha ki gelişimde de Artvin’de Kafkasör yaylasında kamp kuracağım” dedi.

11 yıldır gezgin girişimci olan Kütük, birçok il, birçok ülke gezdiğini belirtirken, Artvin’e daha önce gelmediğini açıkladı. Ardahan tarafından Artvin’e gelen Kütük, hava değişimini yoğun şekilde hissettiğini 5 dakika arayla yazın ve kışın yaşandığı ifade etti. Virajlı, keskin ve manzaralı yolları sevdiği içi yolları beğendiği ifade eden Kütük, ancak Artvin-Merkez’in ışıklardan hastaneye kadar yolların kötü olduğunu Artvinli söylerken, Artvinli şoförlere olaylıklar diledi.

Şehrin yapılanmasını beğendiğini ifade eden Kütük, Artvin’e kuş bakışı bakma fırsatını bulduğunu yapılanmayı beğendiğini dile getirirken gece yürüyüşü yaptığını da söyledi. Artvin’de Kafkasör’e, Yankı Tepesi’ne ve cam terasa gitme fırsatı olduğunu ve çok beğendiğini söyledi. Artvin’de kamp kurduğunu ancak bir dahaki sefere de Kafkasör’de kamp kuracağını söyleyen Kütük, Artvin nüfusu biraz daha fazla bir il olsaydı, Artvin’de bile yerleşebileceğini Artvin’i o kadar beğendiğini dile getirdi.

Artvin’de e-ticaret potansiyelini değerlendiren Kütük; “ Artvinli gençler üzerinde çok fizibilite çalışması yapmadım. Ancak ben Artvin’e Selen Arzu Yıldız genç girişimci arkadaşım aracılığıyla Artvin’e geldim.  Ancak gözlem yapma bilme fırsatım oldu. Akşam bazı gençlerle sohbet etme fırsatım oldu. Gözlem yapabilmek için Atapark ve çevresinde özellikle üniversiteli gençlerle sohbetimi biraz daha uzattım.

 E-ticaret tüm dünyanın özellikle pandemiyle beraber insanların kabul ettiği bir şey. Dolayısıyla Z-kuşağı diye adlandırdığımız gençlerde digitalde yaşıyor. Artvinli gençlerde digital dünyada olabildiğince zaman geçiriyor. Örneğin tiktok denen sosyal mecrada bir etiket yapacağım 47 milyon Artvin hashtang i var. Artvin-Merkez’in 30 bin civarında bir nüfusu var. Ama tiktokta 47 milyon hashtangi var. Ben Artvinli gençlerinde e-ticaretin içinden geçeceklerini düşünüyorum. Çünkü bu kaçınılmaz son” açıklamasında bulundu.

Girişimcilik hususunda Artvinli gençlere önerilerde bulunan Kütük; “ Gençlerimiz 50 yaş üstü anne ve baba düşünce yapısıyla büyütüldüğü için oku memur ol ya da sigortalı maaşlı için olsun, devlete sırtını daya gibi düşünceler hala geçerliliğini koruyor. Ama bunlar artık yeterli değil. Yeni ekonomik teorilerine baktığımız zaman mesaili işler yok. Yeni ekonomik teorilerine baktığımız da yapay zeka var. Bir işe başlayacağımız zaman veya iş yapacağımız zaman ailemizden gelen ilk soru maaşı ne kadar, sigortası var mı yani büyüklerimiz bunu bilmiyor dalayışıyla yani onların zamanında öğrendikleri oku memur ol ya da sırtını devlete yasla zihniyeti artık yıkılıyor. Çünkü Z-kuşağı çok korkunç geliyor. Günümüzde 2 yaşındaki çocuk bile ağladığında susturabilmek için telefon kullanıyor. Çocuk daha konuşamıyor ama telefondan uygulamalar açıp girebiliyor. Böyle büyüyen kuşağı durduramayız. Kesinlikle e-ticaret geleceğin sektörüdür. Artvinli gençlere benim önerim e-ticaret, tavsiye ticaretini, yapay zekayı, robotik teknolojiyi ciddiye alıp araştırmalarını öneririm. Sınavlara ayırılan zamanın yarısı bile olsa digital dünyayı araştırın, sorgulayın, merak edin. Çoğunluğun yaptığını yaparsanız çoğunluğun yaşadığı hayatı yaşarsınız. Farklı bir hayat yaşamak istiyorsanız çoğunluğun yapmadığını yapmalısınız. O yüzden e-ticareti önemle öneriyorum” dedi.