YEREL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 10:33   Güncelleme : 12-05-2022 10:33

Girişimci Destek Paketleri Açıklandı

Girişimci Destek Paketleri Açıklandı

Ziraat bankası yatırımcı, girişimci gençleri ve kadınları ilgilendiren kredi paketleri açıkladı.

Arhavi Ziraat Odası yatırımcı, girişimci gençleri ve kadınları ilgilendiren kredi paketleri hakkında sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparak vatandaşlara duyurdu.

Yapılan paylaşımda şu bilgilere yer verildi:

“Üst limit 500 bin lira, 2 yıla kadar ana para ödemesiz 10 yıl vade ve faizi yüzde 100 devlet destekli, yatırım kredileri için yüzde 10 öz kaynak gerekiyor.

Kimler yararlanabilecek:

31.12.2023 tarihine kadar geçerli KooperatiflerGençler için 18-41 yaş aralığında olmak, kadınlar için 18 yaşından büyük olmak koşulu var. Bu arada, gençler İçin Ziraat/veterinerlik fakültesi, tarımla ilgili yüksekokul/lise mezunu olmak veya asgari lise mezunu olmak kadınlarda ise asgari 8 yıllık ilköğretim eğitimini tamamlamış olmak kaydıyla üretim/yatırım konusuyla ilgili mesleki

Eğitim/kurs/seminere katılıp başarı ile tamamlamış olmak ki bu lise mezunu gençler içinde geçerli. Ücretli olarak çalışmamak, Erkekler için askerlik görevini tamamlamış olmak, Krediye konu faaliyeti bizzat yürütmek, Kredi vadesi boyunca tarımsal faaliyetin yapılacağı yerde ikamet etmek, Üretim/Yatırım yapılabilecek alanlar:Besicilik(büyükbaş/küçükbaş),Arıcılık,Et tavukçuluğu (broiler),Serada sebze üretimi,Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği,Krediye konu edilebilecek harcamalar/GiderlerCanlı hayvan alımıBasit sera yapımına yönelik inşai harcamalar

Faaliyet konusuyla ilgili makine ekipman alımı (traktör hariç)Kiralık işletmeler için kira ücreti

Faaliyet konusuyla ilgili işletme giderleri

Sigorta primi: TARSİM sigortalarında Banka acente komisyonlarında yüzde 50indirim yapılacaktır.

Teminat: Ana teminat krediyle edinilen varlıkların (hayvan, makine, vs.) rehni olacak. İşlem bazında bunun yeterli olmaması durumunda Banka uygulaması kapsamında diğer teminatlar alınabilecektir.”