YEREL
Giriş Tarihi : 12-01-2022 09:58   Güncelleme : 12-01-2022 09:58

Girişimci Kadınlar Kooperatifi Üretiyor

Girişimci Kadınlar Kooperatifi Üretiyor

Hopalı Girişimci Kadınlar coğrafi işaretli ürünleri üreterek satışını yapıyor.

Hopa Girişimci Kadınlar Kooperatifi üyesi 13 girişimci kadın Laz Böreği ve Hamsili Ekmek üreterek hem tanıtımını hem de satışını yapıyorlar.

Girişimci Kadınlar Kooperatifi üyelerinden olan Neziha Topaloğlu diğer üreticiler ilçenin coğrafi işaretli ürünlerini tanıtarak satışını yapıyor.

Stant kurarak satış yapan girişimci kadınlardan olan Neziha Topaloğlu, yaptıkları faaliyetlerle ilgili şu ifadeleri kullandı: “13 kadın bir araya gelerek Hopa Girişimci Kadınlar Kooperatifini kurduk, Coğrafi tescilli Laz Böreği ve Hamsili Ekmek üretiyoruz. Esnafımızın ilgisi çok iyi, tepkiler iyi, coğrafi tescil aldığımız için tanıtım anlamında Ticaret Odası bu konuda destekledi bizi ve tanıttı. Bizden önce Ticaret Odasının 6 aylık bir tanıtımı vardı, herkes olumlu karşılıyor buralarda yenilen bir tatlı herkesin evinde, düğününde, nişanında tercih edilen bir tatlı. Hamsili Ekmeğin patentini daha yeni aldık, onunda daha tanıtım aşamasındayız ama herkesin sofrasında bulunan bir şey, bunu ticari anlamda Hopa’ya bir faydası olsun diye üretiyoruz. Bu ürünlerin bence katkısı oldu, Artvin Merkez olarak Hamsili Ekmeğe çok aşina değil toplum olarak ama biz oraya da gittik çok güzel olumlu tepkilerde aldık. Hamsi biraz daha Karadeniz’e özgü bir şey olduğu için, Artvin taraflarında ekmeğin içinde hamsi mi olur deyip, tadıp beğenenler oluyor, yavaş yavaş aşacağız. Artvin’in tanıtımına internet haberleri olsun, bizim sosyal medya etkin kullanmamızın da çok etkisi oldu Borçka’dan, Artvin’den sipariş alabiliyoruz. 13 Ev kadınına da ekonomik bir katkı oldu tabii. Daha yeni kurulduğumuz için Kooperatifte, yavaş yavaş gelir gider dengesini sisteme oturtmaya çalışıyoruz hedefimiz biraz daha yaza yönelik, yazın daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bu kış süreci ve ekonomik süreç bizi biraz etkiledi unun çuvalını 160’a alıyorduk iki ay içerisinde 450’ye çıktı. Bu ekonomik krizlerde doğal olarak etkiliyor ve yeni açıldığımız için fiyat artışı da yapamıyoruz, kışın kendi kendimize kavrulmaya çalışıyoruz.Dünyada börek adı altında, içinde karabiber olan tek ürün bizim tatlımız, börek denilince “börek değil tatlı” diye bir sloganımız var, Karadeniz’e gelen herkesin bu lezzetleri tatmasını istiyoruz, hedefimizde bu.”

HATİCE DİLER