YEREL
Giriş Tarihi : 18-04-2022 10:43   Güncelleme : 18-04-2022 10:43

Girişimler Sonuç Verdi

Girişimler Sonuç Verdi

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın 04.04.2022 tarihli Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavı Duyurusunda Atama Yapılacak Alanlar ve Kadro Sayıları tablosunda Bilişim Teknolojileri branşına yer verilmemesi üzerine Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Hüseyin Aydın ve Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı en fazla öğretmen istihdamı sıralamasında üst sıralarda yer alan Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğinin de tabloya dahil edilmesi için yaptığı çalışmalar sonuç verdi. Buna göre, MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı, Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olmayan Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerini de Mesleki ve Teknik Eğitim içinde değerlendirilecek.

Bilişim teknolojileri branşında öğretmen sayısının 20 bine yakın, Millî Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan öğretmen sayılarına göre sıralamada da 13’ncü sırada olduğunu söyleyen Hüseyin Aydın, Atama Yapılacak Alanlar ve Kadro Sayıları tablosunda 50’nci sırada yer alan Fransızca öğretmenliğine kadar diğer tüm branşlar müfettişlik sınavına başvuru yapabilirken Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ile ilgili gözden kaçan bir durum olduğunu belirtti.

Aydın, “Teknik Eğitim Fakültesinden mezun olanlar Bu tablodaki mesleki ve teknik eğitimden başvuru yapabilirken diğer fakültelerden mezun olan bilişim teknolojileri öğretmenleri başvuru yapamıyordu. Şimdi MEB  Teftiş Kurulu Başkanlığı bu cevapla bilişim teknolojileri öğretmenlerinin tamamının mesleki ve teknik eğitim alanı içinden başvuru yapabileceğini söylüyor” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hüseyin Aydın, “MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı 04 Nisan tarihinde yapılan “Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavı Duyurusu”nda “Atama Yapılacak Alanlar ve Kadro Sayıları” bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı en fazla öğretmen istihdamı sıralamasında üst sıralarda yer alan (13.branş) Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği branşına yer verilmemişti. Bilindiği üzere Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Eğitim Fakültesi ve Teknik Eğitim Fakültesi olmak üzere 2 ayrı fakülte mezunları arasından atanıyor. Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarına, Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları atanabilirken Eğitim Fakültesi mezunları atanamıyor. Yapılan duyuruya göre Teknik Eğitim Fakültelerinden mezunu olan Bilişim Teknolojileri öğretmenleri “Mesleki ve Teknik Eğitim” alanından Eğitim Müfettiş Yardımcılığı’na başvuru yapabilirken parantez içerisinde yazılan (Atamaya esas olan tüm alanlardan başvuru yapılacaktır.) ibaresi nedeniyle Eğitim fakültelerinden mezun olan bilişim teknolojileri öğretmenleri başvuru yapamayacaktı. Duyuruda yer alan “01.01.1987 ve sonrasında doğanlar sınava başvurabileceklerdir.” hükmü dikkate alındığında 1987 yılında doğan eğitim fakültesi mezunu bilişim teknolojileri öğretmenleri bu sınava bir sonraki yıl yapılsa dahi giremeyecekler bu durum telafisi imkânsız sonuçlar doğuracak, hak mağduriyetlerine sebep verecekti. Duyuruya Bilişim Teknolojileri alanının eklenmesi ya da Mesleki ve Teknik Eğitim alanı içerisinde Eğitim Fakültesi Mezunu olan Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin de başvuru yapabilmesinin sağlanması hususunda verdiğimiz dilekçe kabul gördü ve Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavına bölümümüz dahil edildi” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER