YEREL
Giriş Tarihi : 22-09-2021 11:49   Güncelleme : 22-09-2021 11:49

Glüten Alerjisini Çölyak ile Karıştırmayın

Arpa, buğday, çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten, günlük beslenmemizde tükettiğimiz neredeyse tüm gıdalarda karşımıza çıkıyor.

Glüten Alerjisini Çölyak ile Karıştırmayın

Birçoğumuz glütenden etkilenmezken çölyak hastaları ve glüten alerjisi bulunan kişiler glüten nedeniyle önemli sağlık sorunları yaşıyor. Glüten, başta buğday olmak üzere arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bitkisel protein… Bu proteinin günümüzde birçok hastalıkla ilişkisi olduğu düşünülüyor. Glüten ile ilişkili hastalıkların başında çölyak geliyor. Çölyak hastalığı olan bireylerde glüten içeren gıdaların çok az miktarda tüketimi bile özellikle sindirim sistemi üzerinde karın ağrısı, karın şişkinliği, gaz, ishal ya da kabızlık gibi belirgin rahatsızlıklara neden oluyor.

Çölyak tanısı alan kişilere ömür boyu glütensiz diyet öneriliyor. Glüten alerjisi ise çölyaktan farklı. Glüten alerjisi ya da hassasiyeti durumunda glüten alımı ile hemen ortaya çıkan aşırı duyarlılık dışında yorgunluk, bacak ağrıları, baş ağrısı, döküntü, zihin bulanıklığı, dikkat eksikliği ve depresyon gibi geç başlayan belirtiler de görülüyor. Glüten alerjisi yıllar içinde iyileşiyor. İrritabl bağırsak sendromu, romatoid artrit, multipl skleroz (MS), tip 1 diyabet, sedef, graves hastalığı ve hashimoto tiroidi glüten ile ilişkili olan hastalıklar.

Buğday yerine pirinç tüketebilirsiniz

Hem çölyak hastalığında hem de glüten alerjisinde glütensiz beslenmenin belirtileri ortadan kalkmasını sağlarken hastalığın seyrini olumlu yönde etkiliyor. Buğday, arpa, çavdarın yanı sıra ekmek, makarna, bulgur, pasta, börek, un ilave edilen çorbalar, soslar, hazır gıdalar gibi bunlardan yapılan tüm besinlerin beslenmemizden çıkarılması gerekiyor. Glütensiz beslenmedeki en büyük zorluk mutfak kültürümüzde geniş yer tutan bu tahılları beslenmeden çıkarmak oluyor. Buğday, arpa, çavdar yerine pirinç, mısır, nohut, mercimek, fasulye gibi kurubaklagiller, kara buğday, amaranth, kinoa tüketebilirsiniz. Ayrıca ‘glütensiz’ ibaresi bulunan un, makarna, şehriye, çikolata, kraker ve irmik gibi besinleri de tercih edebilirsiniz.