YEREL
Giriş Tarihi : 15-04-2021 11:03   Güncelleme : 15-04-2021 11:03

GÖNÜLLERE ŞİFA KUR’AN VE RAMAZAN

Hopa İlçe Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Necmettin Kös, “gönüllere şifa Kur’an ve Ramazan” başlıklı konu hakkında bilgi verdi.

GÖNÜLLERE ŞİFA KUR’AN VE RAMAZAN

 Kös yaptığı açıklamada; “İbadet ve kulluk mevsimi Ramazan’a aylardır dünyanın üzerine karabasan gibi çöken salgın hastalık ortamında kavuştuk. Rabbim Ramazanımızı hayırlı, bereketli ve mübarek eylesin. Ümmeti Muhammed’in ve bütün insanlığın salgından kurtuluşuna vesile kılsın.

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından Ramazan-ı şerifin ana teması ‘’Şifa Ayı Ramazan ‘’ olarak belirlenmiştir. Bu hakikaten çok anlamlı. Kültürümüzde ve zihinlerde ‘’ On bir Ayın Sultanı’’ olarak bilinen ve yer eden Ramazan, esasen bütün yönleriyle maddi ve manevi hastalıklarımız için bir şifa ayıdır.

Ramazan ayını değerli kılan Kur’an-ı Kerim’in bu ayda nazil olmasıdır. Yüce Mevla Kur’an- keriminde buyuruyor ki; ‘’Biz Kur’an-ı şifa ve rahmet olarak indiriyoruz.’’(İsra-111) O Kur’an ki kendisine iman edip gösterdiği yoldan gidenler için şifadır. Bir manada dünya, türlü türlü hastalık, bela ve sıkıntılarla dolu hastaneye, Resuli Ekrem (sav) efendimiz nazik bir doktora, Kur’an-ı Kerim’de şifa veren eczaneye benzetilir. Buna göre Kur’an-ı Kerim fert ve toplum hayatımızı sarmış olan küfür, şirk, zulüm, haksızlık, cahillik, taklit, bağnazlık gibi her türlü ahlaki, içtimaı ve ruhi hastalıklara şifa olacak önemli prensipler koymaktadır. Onun tavsiye ettiği ilaçları kullananlar hastalıktan kurtulacak, şifa bulacaklardır.

Bu ay oruç ibadeti ile beraber her zamankinden daha fazla Kur’an okumaya özen gösterdiğimiz aydır. Gerek evlerde gerek camilerde okuduğumuz hatimlerle ve dinlediğimiz mukabeleler ile Kur’an gönüllerimize ferahlık verir ve gösterdiği yolu takip ettiğimizde de bizleri dünya ve ahiret sıkıntılarından uzaklaştırır. Şair Yusuf Tuna şiirinde bu hususu ne güzel ifade etmiş.

Kur’an okuyanın günahı erir, Dua edenin işi iyi yürür.

Kur’an gönüllere ferahlık verir, Kur’an mü’minler için bir şifadır.

Ramazan ayına ayrıcalık veren ikinci bir lütuf da oruç ibadetidir. Oruç tutmanın asıl gayesi Allah’ü Teala’ya ibadettir. Bununla birlikte Ramazan ayı maddi hastalıklar için bir şifadır. Oruç tutan insan hastaysa iyileşir mi? Elbette kastedilen bu değildir. Peygamberimiz (sav) ‘’Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz’’ buyurmuştur. Yine Peygamberimiz (sav) ‘’ Âdemoğlu midesinden daha şerli bir kap doldurmamıştır.’’ (Ahmed 4/132) buyurarak, mideyi en şerli kaba benzetiyor. Çok yemek yiyip doymak birçok gizli ve açık, derhal ya da daha sonra görülen öldürücü hastalıklara sebep olabilir.

Şunu biliyoruz ki mide kaynaklı hastalıklarda Oruç tutmak diğer ifadeyle perhiz vücut için bir ilaçtır. Bir yıl durmadan çalışan mide ile birlikte bütün sindirim sisteminin dinlendirilmesi, Sindirim sistemi hastalıkları, Şişmanlık, Kalp ve damar hastalıkları, Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiği gibi tedavi aracı da olabiliyor. Bu açıdan Oruç şifadır dersek yanlış bir ifade olmaz.

Manevi hastalıklara şifadır oruç. Oruç tutmak hakikaten zor. Başka ibadetlere benzemiyor. Oruçtan başka hiçbir şey insanoğlunu uzun süre aç bırakamaz. Yokluk ve çaresizlik hariç. Sadece İmanın gereği tuttuğu bu oruçla insan imsakten iftara kadar açlığa dayanabiliyor. Bu yüzden de sabretmeyi öğreniyor oruç tutarken. Allah’ın vermiş olduğu nimetlerin kıymetini öğreniyor. Manevi hastalıklara da şifa oluyor bu durum. Peygamberimiz (sav) ‘’ Kim yalan söylemeyi, yalanla iş görmeyi ve cehaleti terk etmezse, Allah’ın, o’nun yemesini ve içmesini bırakmasına (oruç tutmasına) ihtiyacı yoktur. (Buhari/1903) Bu nedenle Karahanlılar döneminde yaşamış ünlü fıkıh alimi İmam Serahsi (r.a.) Orucu; belirli kimselerin , belirli zamanda belirli fiillerden belirli amaçla uzak durması olarak tarif etmiştir. Bu isimlendirme ve tariften anlaşıldığı üzere orucun hikmeti, sadece yemeden içmeden alıkoymak değil, kötü alışkanlık ve huylardan uzaklaştırmaktır.

Yüce Mevla’mızın iki büyük lütfu Kur’an ve Oruçla hemhal olduğumuz Ramazan ayı, maddi ve manevi kazançları içerisinde barındıran özel ve önemli bir aydır. Bu özelliğinden dolayı Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyorlar: ‘’Ümmetimden olanlar Ramazan’daki güzellikleri bilselerdi bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi.’’ (Riyazüs Salihin C:2/489)

Ramazan ayının evlerimize bolluk ve bereket, aile efradımıza sıhhat ve afiyet, beldelerimize huzur ve sükûnet, ülkemize barış ve emniyet getirmesi niyazı ile Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.” İfadelerine yer verdi.

Buket ÇELİK ATUN