YEREL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 11:10   Güncelleme : 05-10-2021 11:10

“GÖNÜLLÜ SATIŞLAR VE KAMULAŞTIRMA BİZİ MAĞDUR EDİYOR”

“GÖNÜLLÜ SATIŞLAR VE KAMULAŞTIRMA BİZİ MAĞDUR EDİYOR”

Yusufelili emekli banka müdürü Yusufeli Belediyesi Encümeni Erol Ünal ile yeni yerleşim yerini ve taşınma sorunları hakkında konuştuk. İlçenin plansız ve hazırlıksız şekilde taşındığını aktaran Ünal, “Kamulaştırma ve gönüllü satış uygulamalarının plansızlığı nedeniyle, elde edilen sermaye ilçeye uğramadan ya tüketildi ya da başka yerlerde yatırıma dönüştürüldü Yeni Yusufeli’ne bir katkısı maalesef olmayacak” dedi.

İlçedeki viyadük çalışmalarının taşınmayla eş zamanlı başlatılmasının doğru olacağına dikkat çeken Erol Ünal, “söz konusu sahada halâ insanlar gündelik yaşantılarına devam etmek zorundalar. Fakat gerçek şu ki günümüzde şirketler, insanlar mağdur olmasın diye 2-3 yıl için kârlarından vazgeçmiyorlar ve çalışmalarını bekletmiyorlar. Yusufeli halkının bu ve bunun gibi mağduriyetler karşısında verdikleri tepkilerin cılız kalması firmalarında işine geliyor. Bence asıl sorun ilçemizde hak sahipleri ile söz sahiplerinin ortak müşterekte buluşamamasıdır. Söz sahipleri Yusufeli’ne rağmen hareket etmemelidirler” ifadesini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanının taşınma ile eş zamanlı yapılacak olan viyadük ayağı çalışması yeni yerleşim yeri tamamlanmadan başlamış olasını Çevre ve Şehircilik Bakanının günün şartları ve koşulları içerisinde bir seçim söylemi olarak değerlendiren Ünal, “Bu sözleri söylendiği yer, mekan, zaman bakımından değerlendirirsek beyanatın hiçte samimi olmadığı anlaşılmaktadır. Dün dündür, bugün bugündür mukabilinde bir açıklama olmuştur” diye konuştu.

“Devlet Vatandaş İle Pazarlık Etmemeli”

“Gönüllü satışlar ve kamulaştırma konusu bizleri mağdur ediyor” diyen Erol Ünal, kamulaştırma ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Burada devlet vatandaşı ile “pazarlık” etmemelidir. Hak sahibine eksiksiz teslim edilmelidir. Özellikle referansla fiyat politikalarının değiştiği ve kişiye özel birim fiyatlar hesaplandığı minvalinde konuşmaları duyar olduk umarım bu konuşmalar gerçeği yansıtmıyordur. Aksi halde acilen bu durum denetlenmeli ve yanlış uygulamalar giderilip müsebbipler hakkında cezai müeyyide uygulanmalıdır. Bu soru bağlamında mağduriyete sebep olan bir başka durum ise bazı kişilerin hesapsız ve vefasız tutumlarıdır. Örneğin; kişi, atasından babasından kalan yerleri bir çivi bile çakmamış sanki piyangodan büyük ikramiye çıkmışçasına henüz ana babasının mezarlarını dahi taşımadan vekâletle satılığa çıkarıyor. Bu kişi Yusufeli’ ye gelmeyi bile gerek görmüyor. Bu durum mağduriyetler karşısında birlik olma şansımızı ortadan kaldırıyor maalesef. Kanaatimce dayanma ve birlik olma irademizi test ettiler ve biz bu testi geçemedik, biraz aceleci davranıp erkenden çözüldük. Temennim şudur ki devam eden yaşantımızda daha fazla mağduriyetlerle karşılaşmadan, huzurlu bir ömür sürebilelim.”

“Kervan Yolda Diziliyor”

Yeni yerleşim yeri sürecinin eksik yönetildiğini ilçenin de bu sürece plansız yakalandığını söyleyen Ünal, “Tabiri caizse kervan yolda dizilmektedir. Az olsun benim olsun mantığı bugünü doğurmuştur. Sorumluluk almadan cesaret göstermeden paranın azına kanaat etmek yöre esnafının geleneğinde var. Mağdur olduğunda yüksek perdeden serzeniş, eğer serzeniş bir miktar giderildiyse ben kurtardım diğeri de kendi başının çaresine baksın mantığı yöre esnafına kaybettirmektedir. Birlikteliğin sağlanamadığı bir alanda burasıdır” ifadelerini kullandı.

“Müstakil Yaşama Alışkın Yöre İnsanı Apartman Dairelerinde Nasıl Yaşayacak”

İlçe taşındıktan sonra yeni sorunlarla karşılaşacaklarını bununla birlikte psikolojik ve sosyal etkilerinin olacağını söyleyen Erol Ünal, “Şirketler Yusufeli’ den çekildiği zaman beraberinde çalışan işçilerde ilçeden ayrılacaklar. Bunun yanı sıra 500 civarında işçi kardeşimiz bu süreç tamamlandığında işsiz kalmış olacak. Ayrıca tüketime endeksli, üretimden uzak ve hazır yiyen bir nüfus ilçenin kaçınılmaz gerçeği olacaktır. Kamulaştırma ve gönüllü satış uygulamalarının plansızlığı nedeniyle, elde edilen sermaye ilçeye uğramadan ya tüketildi ya da başka yerlerde yatırıma dönüştürüldü Yeni Yusufeli’ne bir katkısı maalesef olmayacak. Müstakil yaşama alışkın yöre insanın apartman dairelerinde yaşayacağı psikolojik ve sosyal sorunları hatırlatmadan geçmeyeyim. Aslında konuşulacak birçok konu ve çözüme kavuşması gereken birçok sorun söz konusu iken idarenin bir an önce hızlı ve etkili kararlar alarak bu mağduriyetlerin üstesinden gelmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER