YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 10:44   Güncelleme : 15-06-2022 10:44

Göz Yaşlarını Tutamadı

Göz Yaşlarını Tutamadı

Borçka’da düzenlenen 6. Kültür ve Sanat Festivalinde kıyasıya mücadele eden boğası yenilince minik sahibi göz yaşlarına hakim olamadı.

Boğaların güreş tutmalarına destek verenler arasında minik bir izleyicinin, “hadi oğlum” sözleri ile destek verdiği boğası rakibine yenildi. Göz yaşlarını tutamayan küçük çocuk“Babam boğamız yenilirse satacaktı,satmasın diye ağlıyorum” dedi.

Borçka Kaymakamlığı, Borçka Belediyesi öncülüğünde, Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği tarafından organize edilen, 6. Kültür ve Sanat Festivali bünyesinde Borçka Taraklı Köyünde yapıldı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde, 60 boğa kıyasıya mücadele etti.

Arena dar gelen bazı boğalar kapıyı bulamayınca duvardan atlayarak insanların arasına daldı,ezilmekten son anda kurtulanlar ise her türlü tehlikeye karşı hazır olduklarını dile getirdiler.

Festivalde konuşma yapan Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat, güreşlerin Artvin ve İlçeler için önemli bir gelenek olduğunu ifade ederek,“belkide yıllar sonra altı yüz altmışıncısı düzenlemek,nasıl ki Kırkpınar güreşleri gibi kendine tarihi bir yer edinecektir ve bu gelenek yıllarca yaşatılmaya çalışılacak” diye konuştu.

Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak, Deste üzere 6 kategoride gerçekleştirilen güreşlere, Rize, Artvin ve ilçelerinden toplamda 60 boğa katıldı. Boğalara verilen ilginç isimler dikkat çekti.

Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği güreşlerde dereceye giren boğaların sahiplerine para ödülü ve plaketverildi.