YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 10:48   Güncelleme : 17-08-2021 10:48

GÖZDE İLÇE ARDANUÇ

Artvin il genelinde tarımsal faaliyetler ve hayvancılık faaliyetlerinde Ardanuç başı çekiyor.

GÖZDE İLÇE ARDANUÇ

Artvin’in en ideal tarımsal faaliyet alanının Ardanuç olduğunu vurgulayan Tarım İl Müdürü Dursun Okur, Özellikle kırsal kalkınma ekonomik yatırımlarda ahır projelerinin Ardanuç ve Şavşat’ta oldukça fazla olduğunu belirtti.

Ardanuç’un Eşkinar köyünde muazzam bir seracılık faaliyetlerinin olduğuna da dikkat çeken İl Müdürü Dursun Okur, “Burada ki seraların yüzde 90’ı bakanlığımız, il müdürlüğümüz marifetiyle yapılan seralardır. Zaten ilimizde en ideal tarımsal faaliyet alanı bana göre Ardanuç, sonra Yusufeli gelir sonra Artvin merkez sonra Şavşat. Dolayısıyla oralarda projelerimiz var.  Özellikle kırsal kalkınma ekonomik yatırımlarda Şavşat ve Ardanuç’ta yüzde 50 hibeli 1 buçuk milyonluk 3 milyonluk tesislerin hibelerini veriyoruz. Bu iki ilçemizde kırsal turizmde otel projemiz var. Hayvancılığın küçükbaşta en yoğun olan yer Ardanuç’tur. Sadece Göreşen köyümüzde 10 bin küçükbaş mevcuttur bu rakam Türkiye’de bazı ilçelerde bile bu kadar hayvan yok. Sadece bir köyde olan ve o köy zaten göç vermiyor burada hayvancılığımız oldukça güzel Ardanuç’ta da öyle. Özellikle kırsal kalkınma ekonomik yatırımlarda ahır projelerimiz Ardanuç ve Şavşat’ta oldukça fazla. Yine bu iki ilçemize kırsal turizm otel en az 5 oda en fazla 25 oda olmak şartı ile çocuk parkı çok amaçlı toplantı salonu restorantı olmak şartıyla ya bungalov tipi tesislerle Ardanuç ve Şavşat’ta projelerimiz mevcut. Ayrıca Ardanuç’ta ilimize en fazla ve tek oradan geliyor mekanizasyona yönelik makine ekipman da da en çok Ardanuç’tan alıyoruz. Onun da yüzde elli hibesi var” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde Artvin de gerçekleştirilen faaliyetler den de bahseden Okur Artvin’in zor coğrafi yapısına rağmen bitkisel üretimi ve hayvancılığı özellikle küçükbaş hayvancılığı önemsediklerinin altını çizdi.

Pazarda Yer Bulma Nedenimiz Organik Olmamız

Ardanuç ve Şavşat’taki çalışmalarını şu cümlelerle özetledi: “İlimizde tarım ve hayvancılık yapılmakta tarımda çay ve fındık başı çeken ürünümüz. 90 bin dönüm çay 90 bin dönüm fındık var. Bu ürünler Borçka ve sahil kesimine hitap ediyor. Onun dışında da hayvancılığımız var. Büyükbaş hayvancılığımız 70 bin bandında küçükbaş hayvancılığımız da 250 bin bandında. Son 20 yıla baktığımızda bu zaman zarfında küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığında artış görülmekte. 2021 yılında DOKAP projelerimiz vardı. Meyvecilik konusunda ceviz bahçeleri tesis ettik ancak minimum 5 dönüm şartı vardı. Bu projeyi yaparken acaba Artvin’de 5 dönüm bulabilir miyiz diye düşünürken bayağı bir talep oldu eleme bile yaptık. Bunun dışında yine ilkbahar döneminde zeytin bahçesi tesislerimiz oldu bunlar 8 ilçe ve merkez olmak üzere 9 yerde yaptık. Kırsal kalkınma yatırımları desteklerinin 14’üncü etap müracaatlarını aldık onları değerlendirdik. Bitkisel üretimde bizi zorlayan durumlar çok parçacılık durumu tarımdaki girdi maliyetinden dolayı çok verimli olmuyor. Şöyle ki CKS’ye kayıtlı yaklaşık 13 bin çiftçimiz var il genelinde ortalama parsel büyüklüğü 2,26 dekar sadece Yusufeli 2,14 dekar yani 2,5 dönüm dahi değil bir parselin büyüklüğü. Burada bitkisel üretim yaparken çok zorlanıyorsunuz. Bu yüzden zor coğrafya ancak ilimizin bir avantajı da var nedir o derseniz yapılan her türlü üretim çayın dışında çaya biraz gübre katılıyor onun dışındaki her türlü bitkisel üretimde gübre kullanımımız çok az dolayısıyla burada üretilen ürünler doğal diyebiliriz. Zaten ondan dolayı ilimizdeki üretimlerde pazar problemi olmuyor. Mesela Çoruh Hurması diye tescillenen hurmamızda kurutulmuşu muazzam para ediyor. Bu sene toptan 50 liraya satıldığını biliyorum ama geçen sene perakende 30 liraya satılırken pandemi ile beraber bu daha rağbet gördü lifli bir bitki muazzam bir talep var yok sattık.

Barajlar şehri Artvin’de su ürünleri sektörüne oldukça önem verildiğini belirten Dursun Okur, “Sayın valimizin talimatlarıyla geçen sene DOKAY’a ‘Artvin gençleri somon üretiyor’ isimli 1.7 milyon liralık proje yaptık. Su ürünleri sektöründe barajlar şehri olmamız nedeniyle, teknik eleman açığını kapatmak için barajda 50 tonluk bir projemiz vardı. Gençlerimize orada bir üretici 24 saat içerisinde ne yapıyorsa aynısını orada onlara bizzat uygulamalı yaptırmayı düşünüyorduk.  Projemiz şu anda özel idareden destek alabilirse inşallah hayata geçireceğiz” diyerek denizde ve iç kesimlerde devam eden projeleri şöyle aktardı: “Borçka barajında şuan 8 üreticide 5 bin 645 tonluk bir üretimimiz var.  Geçen sene pandemiden dolayı satışlarda da sorun olduğu için bakanlığın izniyle bu 5bin 645 ton, 6 bin 200 ton olarak üretildi ve pazarı buldu”

“Deriner Barajı İlgi Odağı”

Tarım ve Orman Bakanlığının, Karadeniz Teknik Üniversitesi Araştırma Enstitüsüne verdiği görevle Deriner barajından 12 ayda 12 ayrı rapor alındığını; rapor detayında su sıcaklığı, mikrobik durumu ve yükselme alçalma seviyelerinin olduğunu söyleyen İl Müdürü Okur, rapor çalışmasının sonunda proje çağrısına çıkacaklarını belirterek “önümüzdeki günlerde muhtemelen bu ay içerisinde olabilir çağrıya çıkma dönemimiz olacak bu konuda ülkemizden ve ülke dışından müracaatlar var. Sektörün en başta gelenleri şuanda Artvin’deki Deriner barajına ciddi manada ilgi duyuyor. Çünkü bizim sularımız hastalıksız dünyada Norveç bu konuda iyi orada hastalık olduğu için şuanda ülkemiz ve özellikle Artvin ilimiz rövanşta. Bize oldukça çok müracaatlar var bu müracaatları aldıktan sonra Ankara’da bir komisyon marifetiyle çalışma neticesinde karaya çıkış noktalarına göre Deriner barajının kapasitesine göre bize miktar verilecek biz de o miktar üzerine müracaatları alıp değerlendirip kişilere yetiştiricilik ruhsatı vereceğiz” şeklinde konuştu.

“Arıcılıkta Artvin İzole Bölge”

Artvin’de arıcılık faaliyetlerinin su ürünleri kadar önemli olduğunu dile getiren Dursun Okur, Kafkas arı ırkının özelliklerinden bahsederek “dünyada en verimli, nesli tükenmeden kalan 4 dört ırktan birisi Kafkas arı ırkıdır. 2000 yılından beri Kafkas arı ırkının Ardahan ve Artvin izole bölgesidir. Bu bölgede Artvin’in Camili-Maçahal bölgesi Ardahan’ın Posof bölgesi ise tamamıyla gem bölgesidir. Ne demek bu Camiliden çıkan arı camiliye giremez Posof’tan çıkan arı Posof’a giremez.  Diğer türlü Ardahan ve Artvin’den çıkan arı 79 ile gider geri dönemez. Şuanda Posof ve Camili bölgesindeki on bin koloniye devletin arıcılığa verdiği desteğin dışında yine kovan başına destek veriyoruz. Artvin’deki arıcılık var yılı yok yılına göre değişmekle beraber ortalama bin bin beş yüz ton arası bal elde ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kestane Balını Tescilleyeceğiz”

Okur, kestane balı tescilleme çalışmalarıyla ilgili şu detayları aktardı: “Üniversitemize analiz yapılmak üzere 15 milyonluk makine donanımı alındığını biliyorum. Dolayısıyla buradaki arıcılıktan elde ettiğimiz bal ürününü uzağa göndermeden direkt Artvin’de üniversitede en derin analizleri yaptırabileceğiz. Bildiğim kadarıyla Artvin kestane balı tescili çalışmaları başladı Muğla üniversitesi ile 3 yıldır çalışılıyor muhtemelen bu yıl tescili alacağız. Nasıl ki ilimizde tescilli Hemşin koyun ırkımız var şuanda Artvin’e ait kestane balı da tescillenecek”

“Anzer’e Yakın Ballarımız Var”

Artvin’deki bal kalitesinden bahseden Tarım İl Müdürü Dursun Okur, “Türk gıda kodeksine göre 1 kilogramda 250 miligramın altındaki prolin değerine göre bu bal sahte baldır paketlenemez. Dünyada marka olmuş Anzer balının bu değeri bin 300 miligram değerindedir” diyerek “ben Artvin’de bin miligram bölü kilogram değerinde Yusufeli Şavşat tarafında ballarımızın sonuçlarını gördüm. Bu ne demek Anzer’e yakın ballarımız var. Zaten ilimizde 2 bin 727 bitki çeşitliliği ile Antalya’nın İstanbul’un önünde birinciliğimiz var. Bunların çoğu da ballı bitkiler bundan dolayı Artvin’de arıcılık çok önemli. Pazar problemimiz yok Arıcılar Birliğimiz gayet güzel çalışıyor. Şuanda 5 ilimizde paketleme tesislerimiz var. Organik bal üreten arıcılarımız var. Önemsiyoruz desteklemelerimizde bu konuda var” şeklinde ifade etti.

Hatice DİLER