YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2022 11:30

“Gözlük Kullanımı Yaşı Düştü”

“Gözlük Kullanımı Yaşı Düştü”

Artvin’de optisyenlik yapan, Sümeyye Karadağ, Optikçiler ve Gözlükçüler Gününde gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Karadağ, göz sağlığını korumak için neler yapılması gerektiği konusunda da önemli bilgiler verdi.

Optisyenlik mesleğinin önemine değinen Tuna Optik sahibi Sümeyye Karadağ, “Gözümüz var olduğu sürece mevsimsel değil yılın dört mevsimi her zaman bizim için çok kıymetli bizim işimiz hastalarımız yönlendirmek onlara sağlıklı bir şekilde hizmet vermek. Optisyenlik başlı başına gözdeki refraksiyon kusurlarını doktorlarımızın reçete verdikten sonra gelip bir aşamadan sonra yani doktorlardan sonraki aşama bizleriz. Doktor ve optisyen kavramı tamamı ile birbiriyle bağdaştırılabilir aslında. Refraksiyon kusurları ölçülen hastalar buraya geldiği zaman biz onlara gereken sağlıklı bilgileri vermekle yükümlüyüz. Onların çerçeve seçimi, sağlıklı cam seçimini değerlendirmekle hükümlü sağlık bireyleriyiz. Yaz kış fark etmeksizin insanlarda farklı algılar oluşabiliyor sadece yaz aylarında değil insanın her gün ve her zaman var olan bir hizmet alması gerekiyor. Hastalarımız geldiği zaman bütçelerine uygun yüzlerini öldü onları zorlamayacak şekilde vicdani boyutuna bakarak bu işi yapma taraftarıyız” dedi.

“7 aylık çocuğumuzdan 90 yaşındaki hastamıza kadar tüm hastalarımıza hizmet veriyoruz” diyen Karadağ, “Tabii ki teknoloji çağı olduğu için dijital ortam doğuyor dijital ortamda oldukları zaman yaş sınırı biraz daha alta düştü ilkokul çocuğuna kadar düştü. Genetik faktörleri saf dışı tutuyorum dijital çağ ve bilgisayar tablet gibi şeylerle haşır neşir olan gençlerimiz de hassasiyet artınca yaş grubumuz biraz daha aşağıya inmek zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.

Yaz aylarında güneş gözlüğü seçerken optisyenlik mağazasından alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Yaz aylarında güneş gözlüğü seçerken çok daha dikkatli olunması ve bilinçli olunmasını da fayda var. Güneş gözlüğünü seçerken merdiven altından değil kesinlikle optisyenlik mağazalarındaki arkadaşlarımıza gitmeleri gerekir. Optisyen arkadaşlarımız onlara gereken desteği vereceklerdir gereken bilgi vereceklerdir. Bütçeleri ve şikayetleri dahilinde gereken yardımı sağlayacaklardır” diye konuştu.

Son zamanlarda artan lens kullanımına da değinen Karadağ, “lense özellikle yaz aylarında talep çok daha fazla oluyor.Gözün burun kısmına basması kulak arkasına rahatsızlık vermesi özellikle pandemi döneminde insanların maskeyle çok fazla haşır neşir olduğu için lense yönelmek zorunda kaldılar maskeler çok fazla buharlaştırıyordu gözlükleri bu yüzden rahatsız olabiliyorlardı. Lens ile alakalı ben şu şekilde söyleyebilirim hastalarım için özellikle özel günlerde düğün nişan gibi bu durumda kullanmak isteyenler çok fazla oluyor uzun yıllar gözlük kullanıcıları çerçeveden sıkılmış olan kullanıcılar lense başvuruyor. Lensin verdiği konforu maalesef gözlük çerçevesi vermiyor çünkü gözünüze takıyorsunuz görme alanınız çok geniş yüzünüzde bir ağırlık yok kulağınızda ve burnunuzda herhangi bir baskı yok buharlaşma gibi bir derdi yok ama gözlüğün verdiği tedaviyi de lens vermiyor biz bunları kullanıcılarımıza özellikle tavsiye ettiği mevzulardan bir tanesi hususi olarak tembihliyorum gün içerisinde lensinize takabilirsiniz gün bitiminiz de lensinizi çıkarabilirsiniz gözlüklerinizi takabilirsiniz eğer takviyeli kullanacaksanız almanızda fayda var.Bir süre sonra lens kullanan kişiler lensteki konforu alınca gözlüğe geçiş yapmakta zorlanabiliyorlar.Bu ağırlıktan kurtulunca ama bunu takviye olarak kullanırlarsa çok daha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmiş olurlar. Lensin kullanımında hijyen çok önemli dezenfektan her zaman kullanmaları gerekiyor ellerini yıkarken lens ile birlikte gerekli temizlik malzemelerini veriyoruz bunları bu şekilde kombin olarak kullanırlarsa gündelik hayatta lens kullanarak üstüne istediği güneş gözlüğü kullanabiliyorlar böyle de bir püf noktası var” ifadelerini kullandı.

Karadağ, “Göz Sağlığını koruyabilmek için kesinlikle tezgah altı ürünlere gitmemiz gerekir devlet hastaneleri ya da özel göz polikliniklerine giderek insanlar göz muayenelerini olup gerek optisyenlerin olduğu müesseselere gidip orada kendilerini istedikleri gibi ifade etmeleri gerekiyor.Farklı tezgahlarda numaralı gözlükler takılabiliyor bunlar gözlerimizin düşmanıdır ilk gidecekleri yer göz hekimleridir sonrasında da optisyenlik müesseseleridir” şeklinde konuştu.

Sektörde yaşadıkları sıkıntılara da değinen Optisyen Sümeyye Karadağ, şu şekilde konuştu: “Bizim sektörümüz maalesef gitgide ayak altına alınmaya başladı bir doktora gidildiği zaman onlara bir saygı ama bize gelindiği zaman biraz daha üzebiliyorlar bizi gerçekten moralimizi ve motivasyonumuzu düşürebiliyorlar ancak şöyle bir durum da var ki şu anki günümüz çağı öyle gerektiriyor insanların alım gücünün düşmesi ile beraber haliyle bir şeyleri sorgulamak gereğinde duyuyorlar ki zaten sorgulamaları da gerekir. Biz bilinçli hastaları seviyoruz ne istediğini bilen hastaları seviyoruz bu yüzden ben bundan yana şikayetçi değilim ama şu anki günümüz Türkiye'sinden şikayetçiyim.”

 

Haberin Galerisi : “Gözlük Kullanımı Yaşı Düştü”
Gündem ArtvinGündem Artvin