YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 12:43   Güncelleme : 27-04-2022 12:43

GSM Yetenekleri Avlıyor

GSM Yetenekleri Avlıyor

Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yetenek taramaları devam ediyor.

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı kapsamında Artvin’de de 3, 4 ve 5. Sınıf öğrencilerinin genel tarama test ve ölçümleri devam ediyor. Bu program kapsamında merkezde 5 bin 314 çocuk yetenek taramasından geçti.

Yetenek Taraması hakkında detaylı bilgi veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Başköylü, “Yetenek taraması bakanlığımızın bir programı. Bakanlığımızda bir birime bağlı 81 ilde aktif halde devam eden çalışmalarımız var.İl genel olarak 5 bin 314 çocuğu taradık. Bunlar 3,4 ve 5’nci sınıf öğrencileri ilçelerde ve merkezde yetenekli çocukları aramalarımız devam ediyor. Bunlar tabii 1 seviye temel eğitim taramaları. Bakanlık tarafından bize verilen listenin tümünü tamamlamak üzereyiz ilçelerimizde faaliyetlerimiz hemen hemen bitti” dedi.

Başköylü, “Yetenek taraması sporcuların, öğrencilerin hangi branşlara daha yetenekli olduklarını belirlemek amacıyla illerden alınan ve sisteme işlenen verileri bilim kurulunun verdiği parametreye göre sıralama yapıyor çocuğun hangi branşa yetenekli olduğunu belirliyor.Şu anda 3 4 ve 5 sınıf öğrencilerinin taramaları bitti sisteme yüklendi 2017-2018 2018-2019 2020-2021 yıl ile ilgili olan tarıma sonuçlarımız bize ulaştı bunların bir eğitim modülü var.Bu eğitim modellerine göre eğitimler devam ediyor ve daha sonra tekrar ölçümü alıyoruz.Bizim profesyonel antrenörlerimiz eşliğinde burada yetenekli bulunan çocuklar çeşitli branşlara yönlendiriliyor ve temel eğitimler alınıyor.İl merkezinde ve ilçelerde çeşitli antrenörlere zimmetlediğimiz çocuklarımız var bu çocuklarımız yetenek değil oldukları branşlara göre belirli bir ders programıyla belirli bir programda eğitim almaya devam ediyor. Daha sonra bu yetenek taramasından üst seviyede sporcular yetiştirmeye planlıyoruz. Olimpiyat sporcularına yakalayacağız bu halkanın en sonunda olimpiyatlar var inşallah bu program dâhilinde çok çok başarılı milli sporcular da Artvin’den çıkacaktır” diye konuştu.

Yetenek taramasındaki aşamalardan bahseden Başköylü, “Yetenekler taramasında çeşitli istasyonlarımız mevcut; ilk önce boy ve kilo ölçümü ile başlıyoruz daha sonra pençe kuvveti, dikey sıçrama, kol boyu uzunluğu esneklik,  20 metrelik patlayıcı kuvvet ölçümü yapıyoruz bunun gibi çeşitli istasyonlarımız var. Bu istasyonların tümünden gelen veriler harmanlandıktan sonra bilim kurulunun verdiği parametrelere göre sıralamalar yapılıyor ve sporcunun hangi branşa yatkın olduğu belirleniyor. Tabii belirlemeler yapılırken Türkiye sıralaması il sıralaması vebranş sıralaması çıkıyor ilimizden daha önce gelen sonuçlardan bahsetmek gerekirse birçok branşta Türkiye'de ilk 10 derecede olan çocuklarımız var bunların antrenörleri ve yönlendirmeleri yapıldı. Sporcu Eğitim Merkezi yönlendirmeleri yapıldı ve burada eğitimli ve uzman antrenörler ile beraber devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER