YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2022 11:00   Güncelleme : 31-05-2022 11:00

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem İnşa Edeceğiz”

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem İnşa Edeceğiz”

Akgök, “Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Bu krizin en büyük sebebi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altındaki keyfi ve kural tanımaz sistemsizlik ve yozlaşmış iktidardır.”

İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sitemin’ neden seçilmesi gerektiğini anlattığı bir basın açıklaması yayınladı. Akgök açıklamasında, “Yeni anayasa ile güçlendirilmiş bir parlamenter sistem inşa edeceğiz, Siyasi Ahlak yasasını çıkartacağız, çağdaş bir hukuk düzeni tesis ederek mahkemelerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız” dedi.

Kemalettin Akgök, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin keyfi ve kural tanımaz sistemsizlik ve yozlaşmış iktidar olduğunu söyleyerek, “İyi Parti Artvin İl Başkanı olarak sevgili hemşerilerime neden Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'i seçmemiz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Bu krizin en büyük sebebi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altındaki keyfi ve kural tanımaz sistemsizlik ve yozlaşmış iktidardır. Bizler, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisi ile özgürlükçü demokratik bir hukuk devleti tesis etmeye ant içiyoruz. Bunun için İyi Bir Türkiye için sizleri Parlamenter Sistem'e davet ediyoruz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'deivedilikle neleri hedefliyoruz? Neleriamaçlıyoruz?Yeni anayasa ile güçlendirilmiş bir parlamenter sistem inşa edeceğiz, Siyasi Ahlak yasasını çıkartacağız, çağdaş bir hukuk düzeni tesis ederek mahkemelerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız. Cumhuriyetin kuruluş felsefesini, değerlerini ve üniter yapıyı korumak, çağdaş medeniyeti yakalamak, sevgi ve saygı dilini hakim kılmak, parlamenter sistemi yaşatmak, denge ve kontrol ilkesi üzerine kurulu kuvvetler ayrılığını kurmak, fırsat eşitliği sağlamak, mülkiyet hakkını korumak, inançlara saygı ve ifade özgürlüğünü sağlamak, bağımsız, tarafsız ve adil yargıya kavuşmak, yolsuzlukla tam ve etkin mücadele etmek yegane amaçlarımız arasındadır. Türk milletine güveni esas alan, açık, dürüst ve hesap verebilen, çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı pozitif siyaset yapan, somut hedeflere sahip olan ve odaklanan, çözüm üreten ve çalışkan olan, eleştiriye açık ve özgür düşünceli olan, siyaseti değerler üzerinden üreten, farklılıklara saygı duyan, Milli menfaatlerimizi her alanda ön planda tutan ilkelerimizi kendi ilkesi edinen tüm vatandaşlarımızla aynı İYİ'lik yolunda yürümeyi diliyoruz” dedi.

HATİCE DİLER