YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2022 16:05

Güneş Panelli Sulama Tesisi Açıldı

Güneş Panelli Sulama Tesisi Açıldı

Vali Yılmaz Doruk, Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından kurulan Güneş Panelli Sulama Tesisinin açılışına katıldı.

Kentin önemli zeytin üretim merkezlerinden biri olan Yusufeli’ye bağlı Demirkent köyünde inşa edilen Güneş Panelli Sulama Sitemiyle 30 metre derinlikten çıkarılan yer altı suyuyla bölgedeki 100 dönümlük tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı gideriliyor.

Tesisin açılış töreninde konuşan Vali Yılmaz Doruk, Demirkent köyünün kentte zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek; “Zeytin özellikle Yusufeli ilçemizde köylülerimizin önemli gelir kaynağı. Demirkent köyü de zeytin yetiştiriciliğinde başı çekiyor. Çok kaliteli bir zeytinimiz var. Burada üretilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı 2006 yılında dünya çapında lezzet ödülü almış bir ürün. Bu denli kaliteli ve değerli bir zeytine sahibiz. Bizde bunu çok önemsiyoruz. DSİ tarafından yapılan bu modern tesisle birlikte su ihtiyacının giderilmesinden sonra buradaki zeytin bahçelerinin daha da artacağını düşünüyor ve umut ediyoruz. Bu proje çiftimizin yüzünü güldürdü. Devlet olarak her daim çiftçimizin yanındayız. Onlar yeter ki üretsin" dedi.

Konuşmalar sonrasında Kur'an-ı Kerim okunarak dua edilmesinin ardından kurdele kesimiyle tesisin açılışı yapıldı.

AVBM

Haberin Galerisi : Güneş Panelli Sulama Tesisi Açıldı
Gündem ArtvinGündem Artvin