YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 16:37   Güncelleme : 08-01-2022 16:37

“HALİMİZ ORTADA AMA GÖREN YOK”

“HALİMİZ ORTADA AMA GÖREN YOK”

Diyaliz hastalarının sorunları sadece hastalıkları değil onları hastaneye götürecek diyaliz aracının yetersizliği de. Borçka’da yaşayan diyaliz hastası Nurettin Önder, yaşadığı köyden diyalize girmek için haftada 3 gün kendi imkânlarıyla hastaneye gitmeye çalışıyor. Ve bu durum sadece Nurettin Önder için değil başka diyaliz hastalarının da başlıca sorunu olmuş durumda.

Diyaliz aracının yetersizliğinden dolayı servis araçlarını kullanmak zorunda kaldıklarını belirten diyaliz hastası Nurettin Önder, “Diyalizin nasıl bir şey olduğunu biliyorsunuz. Tehlikem çok büyük, milletvekiline söyledik söz verdiler tamam dediler. Encümenleri söyledik, kaymakama valiye hepsine söyledik hiçbir çözüm alamadık. Borçka'da diyaliz arabası var ama köylere verilmiyor” dedi.

 

Diyaliz hastaları olarak yetkililerden yardım beklediklerini ifade eden Nurettin Önder, “Benim gibi 7-8 tane daha diyaliz hastası var. Servisimiz yok dolmuşumuz yok. Diyalizin nasıl bir şey olduğunu biliyorsunuz. Tehlikem çok büyük, milletvekiline söyledik söz verdiler tamam dediler. Encümenleri söyledik, kaymakama valiye hepsine söyledik hiçbir çözüm alamadık. Borçka'da diyaliz arabası var ama köylere verilmiyor diyorlar. Çoğu zaten kendi arabasıyla geliyor ya 2 tane ya 3 tane hasta var koymuşlar diyaliz arabasının orada Borçka’dan hastaneye taşıyor. Borçka ile bizim köy arasında 30 kilometre yol var ben yazın 3 kilometreyi yürüyerek gitmek zorunda kalıyorum çünkü bütçem yetmiyor, köye çıkışı 25 lira yaptılar. Mecburen inerken 3 kilometreyi yürümek zorunda kalıyorum.

Haftada 3 gün diyaliz allıyorum, 6 senedir hastayım daha öncesinde İsrafil Kışlayı aramıştım, Corona’nın olduğu zamanlarda 3-4 aylığına vermişti sonrasında Kaymakam kesti vermedi daha Nedenini bilmiyorum neden iptal etti. Çok uğraştık Sağlık Bakanlığı'na aradık her şeyi yaptık ama olmadı, Bir sonuç alamadık. Ben sabahleyin iniyorum 1 saat araba bekliyorumsoğukta dışarıda kalıyoruz,çok zor durumdayız sadece ben değil iki üç tane bayan arkadaşımız var karşı köyde 2 tan hasta anne ve çocuk var buradan da yine 2-3 kişi var köyde çok hasta var ama bizde araba veren yok” diye konuştu.