YEREL
Giriş Tarihi : 26-01-2022 11:00   Güncelleme : 26-01-2022 11:00

Halk Eğitim Kurslarına Devam Ediyor

Halk Eğitim Kurslarına Devam Ediyor

Halk Eğitim Merkezi 2021 yılında 442 kurs ile 6 bin 241 tane kursiyere hizmet verdi.

Artvin Halk Eğitim Merkezi tarafından 2021 yılı içinde farklı alanlarda açılan 442 kursla 2 bin 165 erkek, 4 bin 076'sı kadın kursiyer olmak üzere toplam 6 bin 241kişiye eğitimler verildi.

Artvin Halk Eğitim Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Halk Eğitim Merkezi müdür vekili Meryem Cömert, “el sanatları dalında çok kursumuz var ve özellikle meslek edindirme yönelik kurslara da çok talep oluyor” dedi.

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kursların talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendiğini ifade eden Meryem Cömert, “Bu yıl 2 tane kurs açtık arıcılık ile ilgili bir tanesi Kasım’ın sonunda bitti ardından ikincisini açtık o da 7 Şubat'ta bitecek. Şu anda Türkiye Odalar ve Borsalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde devam ediyor akşam saatlerinde 2 gün olmak üzere. Hocamız Gülçin İspir Çelik uzun zamandır hizmet veriyor sağ olsun alanında gerçekten çok iyi kursiyerlerimizin çok beğendiği faydalanmak için can adlı bir hocamız kendisi. Arıcılık kursuna her zaman halk eğitim merkezlerinde talep var çünkü özellikle emekli olanlar serbest zamanı bol olanlar kovan alarak Hem bu alanda bir faaliyet yürütmüş oluyorlar ilgi alanlarına göre bir faaliyet ortaya çıkmış oluyor hem de aile ekonomisine katkı sağlamış oluyor devletimizin de bu konuda destekleri olduğu için malzeme konusunda desteği olduğu için bu desteklerden faydalanmak adına ve bir çoğu bu işi zaten yapıyor yaptığı için işi doğru şekilde yapmak istiyor Bu konuda Belge almak istiyor o yüzden de arıcılık kursuna talep her zaman olmuştur. 7 Şubat'ta bittikten sonra yeni kursiyerlerle devam edeceğiz, iki dönem içerisinde şu anda 50'ye Aşkın öğrencimiz var.

El sanatları dalında çok kursumuz var ve özellikle meslek edindirme yönelik kuşlara da çok telef oluyor bahsettiğim gibi arıcılık kursu çok talep gören bir diğer kurs aşçılık kursu. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarımıza aşçı yardımcısı aldı biliyorsunuz. Tabii ki işe ihtiyacı olan vatandaşta bu anlamda kendine yer bulabilmek için Belge almak istiyor Bu anlamda da iyi bir hocamız var Selda hocamız, Mesleki Eğitim Merkezi'nin atölyesinde yoğun bir kursiyerle 65’e yakın bir kursiyerler devam ediyoruz. İlerleyen güzel giden çok talep gören kurslarımızdan bir tanesi. Normalde çok talep gören bir alanda aşçılık kursa ama böyle bir alım olunca daha da arttı” diye konuştu.

“Lisans Hem Ön Lisans KPSS Kurslarımızla Gençlerimize Destek Oluyoruz

Cömert, “Bu sene hem ön lisans hem Lisans KPSS için başvuru çoktu özellikle çift yıllarda ön lisans KPSS olduğu için hem lisans hem ön lisans KPSS kurslarımızda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği lisesinde akşam saatlerinde devam ediyor Bunlara ek olarak e KPSS kurslarımız var özel öğrencilere yönelik üç tane de böyle kursumuz var.

Biliyorsunuz Artvin de doğalgaz çalışmaları var bunun için doğalgaz ateşçiliği kursumuzda çok talep gördü onu da önümüzdeki pazartesi günü başlatıyoruz şu an 45 öğrencisi var artacağını da düşünüyoruz. Yine bir başka kursumuzda motorlu taşıtlar sürücüleri için direksiyon öğreticiliği kursu vardı ona devam ediyoruz O da şu anda 60'a yakın bir kursiyer kitlesi var Çok talep gören bir kursumuz her yıl açıyoruz birer tane iki haftadır sürüyor.

Geçen yıl Pandemiden dolayı Gençlik ve Spordaki KYK yurtlarına kurs açılmamıştır. Çünkü öğrenci yoktu burada bu sene oradan da çok yoğun talep var Gençlik Spor Bakanlığı ile bir protokolümüz var bu kapsamda hem yurtlara hem de gençlik merkezlerinde devam eden çok sayıda kursumuz var” ifadelerini kullandı.

İlk defa çini kursu açtıklarını belirten Cömert, “Bu yıl ilk kez çini kursunu açtık ve kursumuz Gençlik Merkezi'nde devam ediyor. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde böyle bir kurs yoktu. Buraya yeni gelmiş bir polis eşi var bu alanda 4 yıllık mezun. Bizler de ona ulaşıp onu değerlendirmek istedik burada olduğu müddetçe bu alanda da kendisi gitse bile yetişme noktasında desteği olur.o bittikten sonra da diğer arkadaşlar bu konuda eğitim vermeye devam ederler diye bizim için önemli o yüzden geleneksel bir sanat çini.

Bizim kurslarımızda üretilen ürünlerden valiliğimiz Komisyonu tarafından seçilen ürünler var arkadaşlarımız ürünleri için üretme halinde, üretilen ürünler valiliğimizin mağazalarında satışa sunuluyor orada olup da talep gören satılan ürünlerimiz de mevcut” şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde 10 milyon kursiyer hedefine değinen Cömert, “Bakanımızın 10 milyon kursiyer hedefi var biliyorsunuz. Bakanlık olarak bu sene Türkiye geneli 4 milyon 800 bine kadar kursiyer ulaşılmış durumda. Bakanımız da 2022 hedefini de 10 milyon olarak koydu. Bizde bu hedefe elimizden geldiğince Artvin'deki vatandaşlarımıza ne kadar ulaşırız bunun peşinde olacağız. Umarım hedefe yaklaşma konusunda Bizim de desteğimiz olur kursların önümüzdeki ulaşılabilecek hangi kurslar olacağı daha çok vatandaş talebi ile belirleniyor Ama dediğim gibi meslek edindirme doğalgaz el sanatları gibi talep gören kurslarımız olacaktır” dedi.

 

HATİCE DİLER