YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 11:02   Güncelleme : 04-06-2021 11:02

Halk Eğitimin sergi açılışı

Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında Gençlik Merkezinde Vali Yılmaz Doruk, Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran’ın katıldığı sergi açılışı yapıldı.

Halk Eğitimin sergi açılışı

Sergi açılışında konuşan Vali Doruk; “ Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ilan edilen Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nı kutlamanın sevincini hep beraber yaşıyoruz” dedi.

Açılış konuşmasında şu ifadelere yer veren Doruk; “ Dünyamız her alanda çok önemli değişim ve dönüşümler yaşamaktadır. Söz konusu değişimler hayat boyu eğitim almamızı her zamankinden daha fazla gerekli kılmaktadır. Topluma ve hızlı gelişmelere ayak uydurmanın tek yolu kendimizi sürekli yenileyeceğimiz hayat boyu eğitim yoludur. Bu bağlamda hayat boyu öğrenme kurslarında yapılan etkinlikler çok önem arz etmektedir. Bu verimli kurslar bir yerde hobileri mesleğe dönüştürme de önemli rol üstlenmektedirler. Buradaki kursların bireysel gelişimin yanı sıra toplumsal gelişim ve istihdama da büyük katkı sunacağına inanıyorum. Vatandaşlarımızın bu kurslara teşvik edilmesi bizim için çok önemlidir. Bu kapsamda Milli eğitim camiamıza büyük görev düşmektedir. Ne adar vatandaşımız bu süreçten faydalanırsa ülkemizin sosyoekonomik gelişmesi de o yönde artacaktır. Son dönemde özellikle ülkemizin hızlı kalkınmasını, gelişmesini, büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren sayılı ülkelerden birisiyiz. Salgın ortamında dahi artı büyümeyle kapatan bir elin parmağını geçmeyen ülkelerin en başında geliyoruz. Hatta dünyada ikinci sıradayız. Dolayısıyla ülkemiz istikrarlı bir şekilde kalkınıp gelişmektedir. Bunun sürdürülebilmesinin en temel olmazlardan bir tanesi nitelikli yetişmiş insan gücünü bulundurmakla alakalıdır. Bunu sağlamanın da en temel yolu eğitim süreçlerinin kalkınmayı destekler mahiyette gerçekleştirilip bu insan kaynağının yetiştirilmesine katkı vermektir. Bir taraftan yüksek öğrenimin sürdürürken ekonomik sosyal alanın ihtiyaç duyduğu insan kaynağını da alttan destekleyeceği mahiyette sürdürmemiz gerekmektedir. Bir süredir çıraklık eğitimi konusunda oluşan boşluk ekonomimiz açısından oldukça ihtiyaç duyulan insan kaynağını karşılamamasına dayalı olarak bir takım sorunlar yaşamaktayız. Mesleki eğitim bu alanda her ne kadar amaç edinmişse burayı kapatmaya dönük bir eğitim hedeflemekte ise de bunun yetersiz kaldığını görüyoruz. Bu hayat boyu öğrenme kursları çok önemli boşlukları doldurduğunu biz görüyoruz. Tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de bu mesleki eğitim kurslara çok fazla önem vermemiz ve bunu yaparken de istihdama katkı olarak da sektörle de buluşturmamız lazım. Burada sadece kursu verip teorik olarak kurs vermek değil de, ilgili sektörle buluşturacak programları uygulamakta fayda var. Bunu gençlik spor hizmetleriyle, bir taraftan iş-kur programlarıyla destekleyerek sektörle buluşturmamız lazım. O zaman yaptığımız iş çok daha anlamlı hale gelecektir. Ben bu düşünceyle kurslara katılımın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Ve sergide emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayat boyu öğrenme haftasının da hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Vali Doruk’un açıklamasının ardından Büşra Altunbaş ve Özgür Altunkaya öncülüğünde müzik dinletisi gerçekleştirildi. Müzik dinletisinin ardından Artvin yöresi halk oyunları gösterisi yapıldı.

Kovid-19 salgını ile mücadelede evinde maske dikimi yaparak ürettikleri maskeleri halka ücretsiz temin eden; Reyhan Öztürk, Aymen Bilgin, İmran Uslu, Sevinur Ata, Hülya Işık, Seher Kermen, Binnaz Şahinbaş, Sündüz Duman, Meryem Okur’a belgeleri Vali Doruk tarafından takdim edildi.

Kurumda çalışıp maske dikiminde çalışan; Derya Bilgin, Filiz Aydemir, Zekiye Aydın, Nurhayat Bilgin, Zeynep Efendioğlu, Nuran Baydar, Arzu Karataş, Nezaket Tahmaz, Filiz Ayvaz, Rukiye Manavoğlu ve Tuğçe Okur belgelerini Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran tarafından aldı.

Maske dikimi organizasyonunda görev alan müdür yardımcıları Sümeyra Çevik ve Meryem Cömert ise başarı belgelerini Milli Eğitim Fahri Acar tarafından aldı.

Belgelerin takdiminin gerçekleşmesinin ardından Vali Yılmaz Doruk, Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran ve İl Milli Eğitim Müdürü sergiyi gezerek kursiyerlerle sohbet ettiler.