YEREL
Giriş Tarihi : 23-11-2021 13:38   Güncelleme : 23-11-2021 13:38

Halk Şairi: Gülden Taş

Halk Şairi: Gülden Taş

Artvin’in Kültür Bakanlığı Halk Şairi unvanlı Gülden Taş yazdığı şiirler ve kitapları hakkında bilgiler paylaştı. Projelerinden bahseden Taş, “7 bölge 7 iklim şiir şöleni ile kadınları ve Artvin’i iyi yerlere getirebilmek için çalışmalar yapıyor olmak benim için büyük gurur kaynağı” dedi.

Kültür Bakanlığı halk şairi, Yedi Bölge Yedi İklim şiir şöleninin mimarlarından, kendisinden şiirleriyle söz ettiren sosyal ve kültürel etkinliklerde azmine herkesin gıpta ile baktığı Gülden Taş, ilkokuldan sonra eğitim almadığını fakat okumayı ve yazmayı hiçbir zaman bırakmadığını söyleyerek, “16 yaşındayken dışarıdan ortaokul lise bitirdim. Daha sonrasında Üniversite sınavlarına girdim. Üniversite sınavında Sınıf öğretmenliğini kazandığım sene gitmedim içimde ukde kalınca çocuklarımla beraber okumayı düşünerek sınavlara girdim. Şu anda ikinci üniversiteyi de bitiriyorum. Ülkemizde kadınların şiir yazamayacağına dair bir algı var. Aşk şiiri yazdığımız zaman insanların aklına kime yazdın sorusu oluyor. Benim iki tane oğlum var oğullarıma da şiirler yazıyorum aşk şiirlerimi de çocuklarıma yazıyorum. Okumadım ama kendimi geliştirerek bir yerlere gelmeye çalışıyorum. Kadınlarımız kızlarımız okusun daha aydın olsunlar yedi bölge Yedi iklim şiir şölenini ile de çok güzel şeyler yaptık. Kadın olarak Artvin için, Karadeniz için ülkemizi bir yerlere getirebilmek, o alanlarda duyurabilmek benim için çaba gösteriyor olmak çok büyük bir gururdur. Yeni projelerim var pandemi döneminde çok büyük eksiklikler yaşadım vali Bey ile de görüştüm nisan veya mayıs ayı gibi bir şeyler yapmayı planlıyoruz” dedi.

Kültür Bakanlığı halk şairi unvanını aldıktan sonra gizli saklı yazdığı eserleri artık saklamama kararı aldığını söyleyen Gülden Taş, “Yıllarca hep gizli gizli yazdım. Artvin gibi bir yerde insan ne der düşüncesiyle yazdım. Hiç kimsenin haberi olmadan postaneye gider gazete köşelerine yazılarımı gönderirdim. Yıllar sonra 2008-2009 yıllarında ilk kitabım çıkınca halk şairliği mülakatına girdiğimde kendime güvenim geldi. Madem devlet de onaylıyorsa neden Gizli saklı yapıyorum düşüncesi yerleşti. İnternetin şöyle bir faydası oldu Çok fazla insan tanıdım Artvin'de yaşadığım zaman sosyal medya olmasaydı başka illere gidip İnsanları Tanıma imkânım olmayacaktı. Medyayı doğru kullanma sayesinde birçok yere gittim 44 tane ile gidip geldim hala daha gidiyorum Birçok arkadaş ve dost edindim Biz Geçmişten geleceğe bir köprüyüz” ifadelerini kullandı.

Kitaplarınız çıkarken aldığı desteklerden de bahseden şair Taş, “İlk kitabımı Ozan Deli Çoruh’un düzenlemesi ile çıkardım. Daha sonra “Artvinli Halk Şairi Gülden” isimli kitabı mı çıkardım tek cilt halinde 580 sayfadır 450’ye yakın şiirim var. Aradan 5 sene geçti Sedat Bahadır hocam aradı hayatımı Monografi olarak ele almak istediğini söyledi 270 şiir daha ekledim 1. ve 2. cilt olarak kitabım bin sayfa oldu, Bunun maddiyatını da Valilik üstlendi teşekkür ediyorum. Artvin Valiliği Kültür Yayınları olarak çıkmış Geçmişten geleceğe bırakılacak eserlerdir diye düşünüyorum. Yardımcı oldular yoksa bizim bunları başarabilmemiz mümkün değildi. ”Bir Yudum Şiir” kitabımı da düzenlemesini Tekin Kılıç yaptı sponsorluğunu da Adnan Subaşı üstlendi şiir dediğiniz her gün yeni bir şeyler eklenmesi demek bir gün önce yazdığımızı bir gün sonra beğenmiyoruz. Her şiirde yeni bir yola çıkmış gibi hissediyorum kendimi” şeklinde konuştu.

Kültür sanat konusunda yetkililerden destek beklediğini dile getiren Gülden Taş, “Bizler bir elin beş parmağı gibiyiz. Valilik, belediye, ilçelerimiz eminim ki hepsi sanata ve edebiyata verdikleri değerle biliniyorlardır. Yaptığımız her şeye bundan sonra da destek vereceklerdir hep birlikte bu programları geleneksel hale getirebiliriz. 7 bölge 7 iklim şairler ve âşıklar şöleni için bende valimizden geleneksel hale getirmemiz konusunda yardım istiyorum. Maddiyat konusu çözüldükten Sonra bunu başka illere de taşıyabiliriz. Başka yerlere gidebilmek için meblağ gerekiyor birileri bunu karşılamazsa bizim gücümüz yetmez. Antoloji kitapları çıkarıyoruz, Artvin genelinde yine çıkaralım valiliğimizin de buna destek vereceğine inanıyorum. Öyküler de yazıyorum sponsor bulursam bunları da çıkarmak istiyorum bir kitapta toplamak istiyorum” diye konuştu.