YEREL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 11:30   Güncelleme : 09-11-2021 11:30

HAMSİ BEREKETİ SÜRECEK Mİ?

HAMSİ BEREKETİ SÜRECEK Mİ?

Koç, “Hamsi bolluğunun devam etmesi için deniz suyunun biran önce soğuması şart. Yoksa balık kaçıyor.”

Hopa başta olmak üzere sahilde hamsi 5-10 TL’den tezgâhlarda yerini alınca vatandaşlar da balığa doydu.

Geçen sene 4 kez uygulanan 15 günlük Hamsi yasağı meyvesini vererek bu yıl Hamsi bolluğunu sağladı. Hamsi bolluğu fiyatlara da yansıdı. Hamsi sahilde 5-10 TL arasında tezgâhlarda ki yerini aldı.

Hamsi bolluğuna karşı balıkçıların en büyük sıkıntısı ise hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle deniz suyunun istenilen oranda soğumaması balıkların Kuzeye doğru kaçmaya başlaması oldu.

Karadeniz’de ki Hamsi bolluğunun en önemli nedeni olarak geçen yıl uygulanan hamsi yasaklarının olduğunu belirten Koç Balıkçılığın sahibi Serkan Koç, “Bu yıl Hamsi bolluğu var. Bu bolluk fiyatlara da yansıdı ve şuan hamsi 5-10 TL civarında tezgâhlarda yerini aldı. Şuan fiyatlar uygun olunca da vatandaşlar hamsiye doydu. Ama şuan ki en büyük sıkıntı deniz suyunun yeterince soğumaması. Bu da balığın kuzeye kaçmasına neden olmaya başladı” dedi.

Ortalama hamsi 10 TL, İstavrit 15 TL, normal mezgit 25 TL olduğunu ifade eden Serkan Koç, “Şuan fiyatlar makul durumda ancak hamsi kaçmaya başladı. Eğer deniz suyu biran önce soğumasa hamsi fiyatları da artmaya başlayacak. Böyle giderse bir ay sonra bu hamsi tekrar 20-25 TL civarına çıkabilir. İnşallah deniz suyu biran önce soğur ve bu hamsi bolluğu devam eder ve vatandaşta uygun fiyatlarla balığa doyar” diye konuştu.

Hatice Diler